KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Rusalka v košické filharmonii english

První koncert Státní filharmonie Košice (ŠFK) v připravované 55. sezóně přinese do Domu umění netradičně koncertní uvedení opery. Bude jí zástupce zlatého fondu české hudby, opera Rusalka skladatele Antonína Dvořáka. Orchestr košické filharmonie povede jeho šéfdirigent Robert Jindra, který je právě zároveň vyhledávaným operním dirigentem a nově také hudebním ředitelem Opery Národního divadla v Praze. V pozici sólistů se v úterý 12. září představí Kateřina Kněžíková, Jana Kurucová, Pavol Bršlík a Peter Kellner.

Rusalka je silné dílo, které vás zasáhne,“ říká šéfdirigent na adresu klíčového díla české operní literatury. V košickém Domě umění zazní v koncertní formě výběr z opery. Rusalka si však zachová příběh a celistvý tvar; projekt bude navzdory úpravám jednolitý. „Velmi se na to těším, protože jak jsem mohl s orchestrem ŠFK pracovat předchozí dvě sezony, tak jsem si vcelku jistý, že jim titul sedne. Jsou to empatiční hráči a už při Wagnerově Lohengrinovi jsem si ověřil, že mají velký cit pro romantickou hudbu a umí velmi dobře dobrovázet sólisty,“ hodnotí šéfdirigent Jindra.

Libreto opery vzniklo podle básně Jaroslava Kvapila, kterého inspiroval pohádkový příběh Malé mořské víly od Hanse Christiana Andersena. Kvapil se ale dostává hlouběji v psychologii postav a pomocí jemných básnických technik a dramatického tempa navíc nechává rozeznít i tajemné ozvěny děl Karla Jaromíra Erbena. Při poslechu Rusalky tak návštěvník může mít pocit, že příběh zná, a přece je pro něho nový. Příběh je plný emocí a sladkobolné touhy po lásce. Robert Jindra má na Rusalce rád právě tuto „člověčinu“, lidskost: „To lidské vnímám v obrovské lásce. Že někdo miluje tak, až se pro lásku obětuje.

Foto: Jakub Šimoňák

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky