V závěru Festivalu Krumlov se představí i držitel Českého lva Jan Budař
Festival Krumlov spěje ke svému závěru a vyvrcholení ve smyslu open-air provedení Orffovy kantáty Carmina Burana 5. srpna s Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty pod vedením dirigenta Daniela Raiskina. V každém z tří předcházejících dní však návštěvníky rovněž čeká (po dvoudenní pauze, kdy se neděje ani žádný doprovodný program ve Festivalové zóně), bod hlavního programu: 2. srpna se jedná o vystoupení dechového Alinde Quintetu v synagoze ‚Templ‘, spojené s předcházející besedou s dokumentaristou Adamem Drdou na téma holokaustu, vokální těleso Bohemia Voice doprovodí Riccio Quartetto 3. srpna v kostele sv. Mikuláše a v pátek 4. srpna se v Zámecké jízdárně koná pořad s názvem NEvážná klasika za účasti herce Jana Budaře a Severočeské filharmonie Teplice.
Koncert mladistvého dechového tělesa Alinde Quintet návštěvníky festivalu čeká v atmosféře krumlovské synagogy také nazývané Templ. Zazní hudba českého židovského autora Pavla Haase, který zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Divertimento je zas míněno jako připomínka sta let od narození českého hudebního skladatele Viktora Kalabise. Mladí hudebníci uvedou také Smyčcový kvartet Dmitrije Šostakoviče v úpravě pro dechového kvinteto a pozapomenutý kvintet Jana Nováka Concertino. Tento koncert byl podpořen Nadačním fondem Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis100.
Koncertu v českokrumlovské synagoze předchází od osmnácti hodin beseda s dokumentaristou Adamem Drdou. „Před dvaceti lety ještě přeživší holocaustu chodívali do škol, měli veřejné přednášky, poskytovali rozhovory, vydávali svědectví – dnes už je situace jiná, naživu zůstalo jen pár lidí s takovou zkušeností. Aniž bychom si to příliš uvědomovali, odchází s nimi i podstatná část naší historie,“ říká Adam Drda, spoluzakladatel archivu Paměti národa. V přednášce o holocaustu představí zejména výpovědi posledních přeživších. Přednáška bude spojena s projekcí ukázek z rozhovorů včetně vzpomínek Ruth Hálové z Českého Krumlova, jedné z „Wintonových dětí“. Ta navíc po svém návratu do Čech o synagogu, kde se koncert i přednáška konají, dlouho pečovala.
České vokální kvarteto Bohemia Voice vzdá hold české hudbě. Ve svíčkami osvětleném románském kostele sv. Mikuláše koncert zahájí majestátní Svatováclavský chorál. Poctu dalšímu patronovi české země složí skladba Svatá Anežka. Na tu naváže pásmo českých písní v úpravě skladatelů Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka či Antonína Dvořáka v doprovodu komorního souboru Riccio Quartetto (obsazení hoboj – housle – viola – violoncello). Na míru Bohemia Voice rozepsal písně čtyřhlasu aranžér Tomáš Ille. Koncert je už vyprodaný a produkce upozorňuje na obtížný terén na přístupové cestě ke kostelu.
„Hudba nabízí nepřeberné množství žánrů a stylů. Ovšem možná stejně tolik různých pojetí a možností v sobě ukrývá samotná klasická hudba, nepřesně až zavádivě nazývaná ‚vážná‘. Tento název zastřešuje deset staletí, stovky skladatelů a tisíce skladeb, které ovlivňovaly dobové trendy stejně jako životní zkušenosti jejich autorů,“ přibližuje motivaci dalšího vystoupení dramaturgie festivalu. Koncert NEvážná klasika ukáže jednu z poloh klasické hudby a je pozvánkou zejména těm, kteří tvrdí, že „vážné hudbě“ nerozumí. V rozverných pěveckých partech se představí sopranistka Martina Masaryková a mezzosopranistka Monika Jägerová. Pozounista Michal Černý, tubista Milan Podolský, sólisté na psací stroj a jiné neobvyklé předměty společně se Severočeskou filharmonií Teplice pod taktovkou Petra Vronského představí klasická díla s prvkem žertu. Průvodcem večerem bude čtyřnásobný držitel Českého lva, herec, režisér, scénárista, ale i hudebník Jan Budař.
Hlavní hvězdou závěrečného koncertu bude Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Pěvecké výkony sboristů a sólistů, sopranistky Adriany Kučerové, tenoristy Anthonyho Gregoryho a barytonisty Borise Prýgla, doprovodí zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Danielem Raiskinem, šéfdirigentem Slovenské filharmonie. Festival připomene 210. výročí narození Giuseppeho Verdiho a bude završen provedením monumentální a posluchačsky velmi vděčné kantáty Carmina Burana od Carla Orffa v Pivovarské zahradě.
Foto: Daniel Hromada, archiv ČFSB, archiv souboru Bohemia Voice, Severočeská filharmonie Teplice / Facebook
Příspěvky redakce
- Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
- Janáčkův festival oslaví pětasedmdesátiny. Gratulovat budou Narek Hakhnazaryan i Kněžíková s Plachetkou
- Prosinec v Karlových Varech na sváteční vlně
- Advent s Kühnovým dětským sborem. V Praze i ve Vídni
- Nejvýznamnější litevský autor Čiurlionis slaví 150
Více z této rubriky
- Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
- Janáčkův festival oslaví pětasedmdesátiny. Gratulovat budou Narek Hakhnazaryan i Kněžíková s Plachetkou
- Prosinec v Karlových Varech na sváteční vlně
- Advent s Kühnovým dětským sborem. V Praze i ve Vídni
- Nejvýznamnější litevský autor Čiurlionis slaví 150
- Pětkrát Louskáček v Bonnu a další prosincové snahy teplických
- Irvin Venyš a Filharmonie Bohuslava Martinů v premiéře Jiřího Temla
- #ILOVEMICHNA aneb Michna bez chyb podle Societas Incognitorum
- Bachovská Cembalomania uzavře letošní cyklus Barbary Marie Willi
- Anglické kompoziční mistrovství v Bratislavě a Bratislava v Paříži