KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Veřejné slyšení Mozarta a Myslivečka v českém parlamentu english

Vláda hudby. Baroko v parlamentu. Tak zní podtitul koncertu, který se uskuteční v rámci Roku české hudby v pondělí 4. března v jednacím sále Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze. Jeho protagonisty budou sopranistka Simona Šaturová, zpěvák Vojtěch Dyk a soubor Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. 

Před dvěma sty čtyřiceti pěti lety sídlilo v Thunovském paláci, kde zasedá dnes Poslanecká sněmovna, barokní divadlo, které provozovala italská operní společnost Pascala Bondiniho. A právě v tu dobu mohly být v programech, které navštěvoval i císař Josef II., árie z oper Josefa MyslivečkaWolfganga Amadea Mozarta. Právě ony zazní na netradičním koncertu v parlamentu první březnové pondělí. Jeho pořadatelem je spolek Piána na ulici, který si předsevzal vrátit sněmovnímu sálu alespoň na jeden den jeho původní funkci.

V odkazu na úspěšné zpracování životních osudů skladatele Josefa Myslivečka ve filmu s titulem Il Boemo nabídne i projekt v Poslanecké sněmovně setkání s tvorbou tohoto znovuobjevovaného českého reprezentanta období pozdního baroka a raného klasicismu. Na filmu se podílel jak oblíbený herec a hudebník Vojtěch Dyk, který se zhostil titulní úlohy, tak mezi dalšími interprety i sopranistka Simona Šaturová, která nazpívala part primadony Cateriny Gabrielli. Oba umělce doprovodí pražský barokní orchestr Collegium 1704, který na hudební stránce filmu pod taktovkou svého uměleckého vedoucího Václava Lukse také participoval. Po provedení Beethovenovy Eroicy v Rudolfinu bude tento koncert poslední pražskou zastávkou tělesa před odjezdem na koprodukční projekt s Gluckovou operou Orfeus a Eurydika do Královské opery ve Versailles

Koncert, který umělci obohatí i o ukázky z Mozartovy tvorby, se uskuteční v osmnáct a ve dvacet hodin a je po předchozí registraci volně přístupný veřejnosti.

Foto: Petra Hajská

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky