neděle, 14 červen 2020 08:40

Klavírní recitál Kristýny Znamenáčkové s nádechem Paříže

Autorka:

Hudbu autorů 20. století vybrala na program svého recitálu klavíristka Kristýna Znamenáčková. V komorním prostoru Křišťálového sálu Staré radnice v Brně zazní v úterý 30. června skladby Jaroslava Ježka, Charlese Koechlina a Federica Mompou. Program doplní Sonáta pro klavír Bohuslava Martinů, jehož tvorbě se interpretka dlouhodobě věnuje. Koncert bude posledním předprázdninovým projektem souboru Ensemble Opera Diversa.

 

0795f3455883ea256af323c5fc017f4f

 

Program představí průřez hudby 20. století od impresionistických nálad přes vlivy jazzu a moderny až k minimalistickému hudebnímu jazyku experimentálních šedesátých let. Spojnicí života uváděných autorů je Paříž první poloviny dvacátého století. Právě v jejích kavárnách a školách se setkali Ježek s Martinů, Mompou a Koechlin. Koncert zahájí klavírní Rapsodie Jaroslava Ježka, reprezentující jeho málo známou a zřídka hranou articifiální tvorbu. Francouzskou hudbu budou zastupovat sonatiny Charlese Koechlina a Paisajes pro klavír Federica Mompou. Zazní také Sonáta pro klavír, H 350 Bohuslava Martinů. Právě za ní obdržela Kristýna Znamenáčková v roce 2015 cenu soutěže Nadace Bohuslava Martinů.

 

QvzFQ8n

 

Kristýna Znamenáčková studuje na brněnské JAMU v doktorském studiu zaměřeném na klavírní tvorbu Bohuslava Martinů. Repertoárem se zaměřuje na hudbu 20. století s akcentem právě na tvorbu tohoto skladatele. Spolupracuje se skladatelem Vítem Zouharem, zajímá se o minimalismus a témbrovou hudbu. Kromě sólových recitálů je aktivní jako komorní a ansámblová hráčka, spolupracuje se sborem Kantiléna a Činohrou Národního divadla Brno, souborem Ensemble Opera Diversa, se sólisty Janou Krajčovičovou-Tajovskou, Markétou Cukrovou nebo Ivou Bittovou. Společně s mezzosopranistkou Markétou Cukrovou byla protagonistkou vůbec prvního společného koncertu našeho portálu KlasikaPlus a Českého Rozhlasu D-dur, záznam je k vidění ZDE.

 

Foto: archiv Kristýny Znamenáčkové

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.