pondělí, 14 červen 2021 08:02

MHF Leoše Janáčka v druhé třetině

Autor:

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka pokračuje. I přes omezení, která stále platí pro kulturní akce, návštěvníci nacházejí cestu na koncerty a užívají si živé kultury. V příštích dnech nabídne festival milovníkům klasiky další symfonické skladby s interprety z České republiky i ze zahraničí. V úterý 15. června od 19 hodin zahraje v Domě kultury města Ostravy houslista Ivan Ženatý, arménský violoncellista Suren Bagratuni a Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila. Posluchači tak budou svědky nejen výjimečného uměleckého zážitku, ale také symbolického předání prezidentské štafety festivalu mezi Ivanem Ženatým a Tomášem Netopilem.

 

tomasnetopil006

 

Ve čtvrtek 17. června se v Evangelickém Kristově kostele v 19 hodin publiku představí švédský trumpetista a dirigent v jedné osobě Håkan Hardenberger. „Publikum se může těšit na jeho vystoupení společně s klavíristou Ivo Kahánkem, cembalistou Jiřím Havrlantem a PKF – Prague Philharmonia, která po delší době opět navštíví festivalové Slezsko,“ zvou na další koncert pořadatelé.

 

f055a802HardenbergerHakan009cMarcoBorggreve

 

Na sobotu 19. června festivalový tým přichystal tři programy. Tím prvním bude od 13 hodin doprovodná akce v okolí amfiteátru obory v Hukvaldech s názvem Leošovy výtvarné a hudební dílny. „Seznamte své děti s festivalem Leoše Janáčka! Připravili jsme pro Vás a Vaše děti tvůrčí dílny. Těší se na Vás karikaturista Václav Šípoš, výtvarník Láďa Grossmann a Gabriela Všetičková, Gabriela Coufalová a Jaromír Synek, lektoři hudební dílničky, kteří vás naučí vyrobit si různé netradiční hudební nástroje. Pojďte si s námi chvilku hrát, než nám zatančí tanečníci Národního divadla moravskoslezského a zazpívá Iva Bittová a Mucha Quartet,“ zvou organizátoři na obě akce. Ta s Ivou Bittovou a Mucha Quartetem se uskuteční na hradě v Hukvaldech od 17 hodin.

 

201819710593

 

Ještě před tím ale od 15 hodin dojde v místním amfiteátru k programu s názvem Zdenčiny a jiné variace Leoše Janáčka. Účinkovat, respektive tančit na rané skladby jmenovce festivalu, tam bude Baletní soubor Národního divadla moravskoslezského.

Ostravské Divadlo Petra Bezruče bude v pondělí 21. června od 19 hodin místem tragického hudebně literárního pořadu Zdeňka Geista o neteři Gustava Mahlera Piš mi. Tvoje Alma. Tu ztvární Kamila Janovičová, vypravěčem bude Stanislav Šárský a o hudební složku se postará Graffovo kvarteto. „V Ostravě hostoval Almin otec se svým legendárním vídeňským Rosého kvartetem, z Ostravy byl vypraven první transport Židů do ‚pracovních‘ táborů. Připomeňme si tragický příběh jedné z mnoha a jedné z mála, houslové virtuosky, manželky našeho houslového virtuosa Váši Příhody, Almy Roseové,“ uzavírá svou pozvánku MHF Leoše Janáčka.

 

Graffe01

 

Foto: Marco Borggreve, archivy interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.