úterý, 24 září 2019 08:20

Ve čtvrtek začíná Harmonia Moraviae 2019

Autor:

Ve čtvrtek 26. září Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín slavnostně zahájí 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae 2019. Koncert je od 19 hodin ve Velkém sále Kongresového centra. V průběhu koncertní sezóny 2019–20 orchestr připomene několik stěžejních hudebních výročí. K těm nejvýznamnějším bude patřit 130. výročí narození a současně 60 let od úmrtí Bohuslava Martinů, jehož jméno už 30 let nese zlínský symfonický orchestr ve svém názvu. Na jeho dílo proto bude cíleně zaměřen i letošní program Harmonia Moraviae.

 

0

 

Bohuslav Martinů bude i autorem vůbec prvního opusu, který v rámci festivalu zazní. Svůj Half–time (Poločas) skladatel vytvořil v průběhu roku 1924, v době, kdy hojně „pendloval“ mezi rodnou Poličkou a Paříží. A i dál koncert zachová českou linku. Znamenitý violoncellový koncert Antonína Dvořáka zkomponovaný pod opusovým číslem 104 patří bezesporu k nejvýraznějším počinům tohoto skladatele. V pozici sólisty se představí prominentní německý violoncellista Leonard Elschenbroich, který pravidelně spolupracuje s těmi nejvýznačnějšími světovými orchestry. Závěr pak obstará Sinfonietta Leoše Janáčka, bryskní opus úzce spjatý se sokolským hnutím. Skladatel toto dílo, inspirované návštěvou promenádního koncertu vojenské hudby v Písku, komponoval pro VIII. všesokolský slet pořádaný v Praze roku 1926. Okamžitě po svém uvedení skladba zaznamenala pronikavý úspěch a zejména díky mimořádně efektnímu vyznění se postupně stala trvalou součástí repertoáru prakticky všech českých symfonických orchestrů. Koncert bude řídit šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů, Tomáš Brauner.

 

7

 

Festival Harmonia Moraviae prostupuje abonentními řadami koncertní sezóny orchestru a potrvá až do 24. října. Vystoupí na něm například zpěvačka Lucie Bílá, Martinů Voices se sbormistrem Lukášem Vasilkem, klavírista Marek Kozák, hobojista Vilém Veverka, dojde na hudební kabaret s prvky groteskní improvizace okořeněný břitkým a nekonformním humorem herce Tomáše Matonohy a závěr bude patřit houslistovi Jiřímu Vodičkovi.

 

10

 

05

 

6

 

Foto: Archiv FBM

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.