pondělí, 04 listopad 2019 13:46

Začínají 30. Dny soudobé hudby

Autorka:

Celkem devět koncertů nabídnou po celý listopad jubilejní 30. Dny soudobé hudby, zahajovací už dnes večer od 19:30 v Galerii HAMU na Malostranském náměstí v Praze. Přehlídku pořádá Společnost českých skladatelů, členská organizace Asociace hudebních umělců a vědců. Všechny koncerty začínají vždy od půl osmé večer a konají se většinou v Galerii nebo v sále Martinů na HAMU v Lichtenštejnském paláci nebo v Kostele sv. Klimenta.

 

3

 

Hned dnešní, zahajovací večer nabídne pestrý program. Zazní šest skladeb. Saxofoniana pro saxofon a smyčcové kvinteto Ondřeje Kukala, kterou zahrají Roman Fojtíček - saxofon, Marek Lustig – kontrabas a Ančerlovo kvarteto. Dále Smyčcový kvartet č. 6 „Zápas s mlhou“ Jiřího Temla v podání Sedláčkova kvarteta, Komorní koncert pro kontrabas a dechové kvinteto Miroslava Kubičky, který zahraje Adam Honzírek a Pražské dechové kvinteto, skladba Beethoven v Řecku od Mariose Christou, kterou přednese klarinetista Lukáš Dittrich a Sedláčkovo kvarteto, 12 malých melodramů nazvaných Meziprostory od Přemysla Kučery, ty zarecituje Milada Čechová a zahrají Felix Slováček ml. na soprán saxofon, Matouš Pěruška na housle, Kristina Vocetková na violoncello a Štěpán Hon na marimbu. Večer uzavře Concerto fantasia pro cimbál a smyčcové kvarteto Milana Báchorka v podání Gabriely Tannertové a Sedláčkova kvarteta.

 

2

 

Další koncerty jsou na programu i zítra a pozítří a zbylých šest je pak rozloženo v celém měsíci až do 28. listopadu. Dramaturgie večerů v Kostele u Klimenta vznikla ve spolupráci se Společností pro duchovní hudbu, jde o koncerty 5. a 12. listopadu. Program 19. listopadu je složený ze skladeb pro komorní orchestr, kterým bude Praga Camerata s uměleckým vedoucím Pavlem Hůlou. A závěrečný koncert se pak bude konat ve spolupráci se Západočeským hudebním centrem Plzeň.

 

1

 

Foto: Dny soudobé hudby

Veronika Veber Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Veronika Paroulková vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klarinet. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.