pondělí, 07 prosinec 2020 10:40

FOK a komorní koncerty v rámci adventu po síti

Autor:

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá mimo svých dalších aktivit na adventní období sérii tří komorních koncertů. Ty navíc pomohou sbírce s názvem Podpořme společně muzikanty na volné noze, jejímž hybatelem je hornista a dirigent Radek Baborák. Úterní koncerty bude FOK živě streamovat z kostela sv. Šimona a Judy. Hudební setkání se souborem Cappella Mariana a varhaníkem Jaroslavem Tůmou, které se mělo uskutečnit v listopadu v rámci cyklu Stará hudba, bude k vidění online 8. prosince. Následující úterý 15. prosince dojde na koncert souboru PhilHarmonia Octet Prague s klavíristou Martinem Kasíkem a třetí koncert, na němž nebudou chybět vánoční melodie, se uskuteční 22. prosince s Baborák Ensemble. Příspěvky na sbírku bude možné zasílat pomocí platformy Donio. Všechny přenosy budou ke zhlédnutí zdarma na YouTube kanálu Pražští symfonikové FOK.

 

2

 

První koncert je poctou renesančnímu velikánovi Carolu Luythonovi, franko-vlámskému skladateli a neméně uznávanému varhaníkovi, od jehož úmrtí uplynulo letos čtyři sta let. Jeho životní dráha se váže k habsburské císařské kapele a vyvrcholila metou nejvyšší, když se Luython stal dvorním skladatelem Rudolfinské kapely. Vokální soubor Cappella Mariana s uměleckým vedoucím Vojtěchem Semerádem a varhaník Jaroslav Tůma provedou mimo jiné Luythonovu slavnou mši Missa super Basim: Caesar vive! „Název koncertu nese dvousloví „Caesar Vive!“ – úvodní slova cantu firmu ze stejnojmenné mše a jedné z nejvýraznějších kompozic Carla Luythona. V každé části mše vždy jeden z hlasů přednáší hold císaři: Žij blaze, Císaři! Na koncertě uslyšíme vedle duchovních děl i jeho madrigalovou tvorbu a v neposlední řadě varhanní skladby v podání Jaroslava Tůmy. Ať žije blaze v našich vzpomínkách nejenom císař, ale i neprávem opomíjený Karel Luython!“ uvedl k programu Vojtěch Semerád.

 

3

 

Dechový soubor PhilHarmonia Octet Prague, který těží nejen z repertoáru klasicistní hudby, ale uvádí též současnější skladby v originálních úpravách, vystoupí následující úterý 15. prosince. „Program tohoto typu obhajuje určitou hudební filozofii, a sice že na poli komorní hudby jsme schopni plnohodnotně realizovat atraktivní opusy symfonického repertoáru a svým způsobem poukázat na nové možnosti hudby, nejen té komorní,“ uvádí hobojista Vilém Veverka s tím, že kromě Oktetu Es dur op. 103 Ludwiga van Beethovena zazní dvě světové premiéry – Musorgského Obrázky z výstavy ve verzi pro dechové okteto a klavír s Martinem Kasíkem, které aranžoval Tomáš Ille, a „Americká“ suita Antonína Dvořáka ve verzi pro dechové okteto s kontrabasem, na který zahraje Petr Ries. Autorem této úpravy je fagotista Václav Vonášek.

Adventní streamované koncerty završí 22. prosince koncert souboru Baborák Ensemble. „Jsem moc rád, že mohu v adventním čase hrát pro věrné posluchače a abonenty FOK a spolu se členy Baborák Ensemble jim nabídnout hodinku hudby se skladbami mistrů čtyř hudebních období. Koncert podpoří sbírku, která míří k umělcům na volné noze, kteří mají rodinu, pobírají rodičovskou podporu a nemohou žádat o jinou covidovou státní pomoc,“ vysvětluje Radek Baborák a pořadatelé doplňují, že na koncertě zazní skladby Arcangela Corelliho, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Rejchy a také hudební pásmo Christmas Songs s populárními vánočními melodiemi v úpravě Františka Šterbáka vytvořené speciálně pro Baborák Ensemble.

 

1

 

Foto: Fb Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Martin Tiso

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.