neděle, 04 prosinec 2022 09:54

Svatováclavský hudební festival do konce roku se třemi koncerty

Autor:

Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu do konce roku pokračují ještě třemi koncerty. V úterý 6. prosince od 18 hodin v evangelickém Kristově kostele v Ostravě vystoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš. Soubor Collegium Marianum s Buchtami a loutkami nabídnou pak vánoční příběh pro rodiny s dětmi ve čtvrtek 8. prosince v Kulturním domě Nýdečanka v Nýdku od 18 hodin a v pátek 9. prosince v Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích od 17 hodin.

 

2022-12-04-SHF-vanoce-1

 

Vojenský umělecký soubor Ondráš je jedním z nejuznávanějších profesionálních folklorních těles. Nyní se pod vedením svého primáše Štěpána Blinky spolu s dívčím sborem Ondřeje Bazaly představí ve vánočním příběhu Cesta světla. Hudební cyklus vypráví příběh narození Ježíše Krista a současně nahlíží do atmosféry lidových Vánoc v režii Martina Krajňáka. Vychází především z dobře známých českých a moravských koled, které však zazní v nevšedních orchestrálních a vokálních aranžmá multiinstrumentalisty a skladatele Jiřího Slavíka.

 

2022-12-04-SHF-vanoce-2

 

Psaní Cesty světla bylo pro mne několikaměsíčním požehnáním. Klíčem pro mě byl dramatický vývoj v textech jednotlivých písní, což jsem se snažil podpořit i v hudebních aranžmá. Mým cílem bylo přivést posluchače k novému zamyšlení nad důvěrně známými a zažitými písněmi – co vlastně vyjadřují a co pro nás znamenají. Škála pocitů, které předávají, je hluboká a pestrá zároveň – ať už jde o údiv nad zázračnou událostí, přes vřelou mateřskou lásku, ryzí radost nebo uspokojení těch, kteří trpí,“ uvedl Slavík s tím, že posluchače čeká barvitá cesta ke Kristovu narození, stejně jako k lidskému pochopení této zázračné události. Koncert se bude konat v úterý 6. prosince od 18 hodin v evangelickém Kristově kostele v Ostravě.

Originální představení plné barokní hudby v podání souboru starých nástrojů Collegia Mariana s Janou Semerádovou a tradičního loutkového divadla Buchet a loutek vychází z jednoho z nejstarších a nejoblíbenějších lidových textů s vánoční tematikou – Rakovnické hry vánoční,“ uvádí festival.

 

2022-12-04-SHF-vanoce-3

 

Cílem divadelního projektu je propojení duchovní podstaty Vánoc s lidovým humorem a unikátními dřevěnými loutkami, které jsou spolu s podmanivou barokní hudbou hlavními hrdiny fantaskní a zábavné inscenace. V ní se propojí hudební improvizace a vánoční pastorely z Kroměřížského archivu s dialogy prostých pastýřů, nafoukaných králů a vznášejících se andělů, chybět nebudou ani všudypřítomné ovečky, psi a vlci. Koncerty, na které mají děti vstup zdarma, se budou konat ve čtvrtek 8. prosince v Kulturním domě Nýdečanka v Nýdku od 18 hodin a v pátek 9. prosince v Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích od 17 hodin.

 

Foto: archiv SHF

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.