KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Zemřel oscarový skladatel Ennio Morricone english

Ve věku 91 let zemřel italský skladatel Ennio Morricone, autor více než pěti stovek filmových a seriálových melodií, také symfonické a komorní hudby, dirigent, nositel dvou Oscarů, tří cen Grammy, tří Zlatých glóbů a dalších prestižních ocenění. Morricone zemřel v noci na dnešek na klinice v Římě na následky pádu.

Ennio Morricone se narodil v roce 1928 v Římě, vystudoval tamní konzervatoř Svaté Cecílie, pak hrál na trubku v jazzové kapele, ale záhy proslul zejména jako autor nesmrtelných filmových melodií. Jeho hudba doprovodila víc než 500 filmů a seriálů. Ikonickým se stalo zejména harmonikové sólo ve slavném westernu Tenkrát na Západě z roku 1968 režiséra Sergia Leoneho. Právě jejich spolupráce přinesla Morriconeho nejslavnější díla, mimo jiné třeba hudbu k filmu Hodný, zlý a ošklivý, která je spolu s předehrou k Vilému Tellovi jednou z nejvýraznějších melodií spojených s filmovým žánrem westernu vůbec. Proslul ale také např. melodiemi k seriálům Chobotnice nebo Marco Polo.

Je nositelem prestižních ocenění, která mu ovšem přišla do života trochu netradičně. Kromě tří cen Grammy totiž získal Oscara za celoživotní dílo paradoxně už v roce 2007, zatímco svého vůbec prvního Oscara za filmovou hudbu až o devět let později za hudbu ke snímku Quentina Tarantina Osm hrozných, kterou nahrál s Českým národním symfonickým orchestrem. Ve své tvorbě často obsazoval pěvecké sbory, hojně experimentoval a užíval neobvyklé zvukové efekty, různá klepaní, pískání a praskání a v neposlední řadě citlivě pracoval i s tichem. Kromě filmové skládal také symfonickou a komorní hudbou, mimo jiné je autorem chórové skladby k 11. září 2001. Zajímavostí je, že celý život odmítal nabídky, aby se přestěhoval do Hollywoodu, a nikdy se nenaučil anglicky. V jeho šlépějích jde syn Andrea, který se také stal skladatelem filmové hudby a dirigentem.

Ennio Morricone rád jezdil i do České republiky, loni v lednu tu oslavil své devadesáté narozeniny. Předtím se mu třikrát podařilo vyprodat Smetanovu síň Obecního domu, v Praze byl často, deset let spolupracoval a natáčel s ČNSO, do jehož čela se postavil i jako dirigent. Kromě zmíněné hudby k oscarovému Tarantinovu filmu Osm hrozných s ním natočil například i hudbu k italskému filmu Jako delfín režiséra Stefana Realiho.

Foto: Archiv

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…



Příspěvky od Veronika Veber Paroulková



Více z této rubriky