Bartókův Koncert pro violu a přednášky Alfreda Brendela v České filharmonii
Francouzský violista Antoine Tamestit naváže na konci tohoto týdne na svůj pondělní recitál čtyřmi koncerty s Českou filharmonií. Přednese Koncert pro violu a orchestr, jedno z posledních děl Bély Bartóka. O víkendu pak legendární klavírista Alfred Brendel osobně nechá diváky nahlédnout do svého hudebního života a představí pozdní klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena.
Spolu s prvním českým orchestrem se od čtvrtka 6. do soboty 8 února představí mladý francouzský violista Antoine Tamestit. S filharmoniky poprvé vystoupil v Rapsodii, koncertu pro violu a orchestr Bohuslava Martinů před čtyřmi lety. Pod vedením dirigenta Davida Robertsona provede Bartókův Koncert pro violu a orchestr. Dílo, které Bartók kvůli závažnému onemocnění nestihl dopsat, dokončil až Bartókův přítel Tibor Serly a později skladatelův syn Peter s americkým houslistou Paulem Neubauerem. Koncert zahájí Hudba pro ansámbl a orchestr Steva Reicha, kterou v roce 2018 ve světové premiéře uvedla Losangeleská filharmonie se Susannou Mälkki. V druhé polovině zazní energická Symfonie č. 1 C dur op. 21 Ludwiga van Beethovena. Čtvrteční generální zkouška přístupná veřejnosti začíná ve Dvořákově síni Rudolfina v deset hodin, oba následující koncerty se pak konají tradičně od půl osmé a sobotní koncert od tří hodin odpoledne.
Na víkend připravila Česká filharmonie ve spolupráci s Prague Music Performance mimořádné setkání s ikonou klavírního světa Alfredem Brendelem. Projekt Alfred Brendel: Můj hudební život vzdá na začátku února a pak také na konci dubna v pražském Rudolfinu hold jedné z nejpozoruhodnějších osobností současného hudebního světa. Obě rezidence nabídnou příležitost osobního setkání přímo s klavíristou, který je i ve svých 89 letech stále činorodou osobností. Aktivně se věnuje nejen hudbě, ale také malířství, literatuře či esejistice.
V sobotu 8. února doplní brendelovský program od pěti hodin v Sukově síni dokument režiséra Marka Kidela Člověk a masky, který mapuje umělcovo zázemí a představí Brendela i jako recitátora vlastní lyriky. Od sedmi hodin naváže přednáška Můj hudební život, kde Alfred Brendel pohovoří o tom, že soukromý a umělecký život člověka nejsou totéž a nemusí se vzájemně doplňovat ani osvětlovat. V neděli 9. února od tří hodin následuje Brendelova přednáška o interpretaci pozdních Beethovenových sonát. Partnery Alfreda Brendela budou klavírista Jan Bartoš a moderátor Boris Klepal. Projekt pokračuje v dubnu, kdy se bude Brendel věnovat tvorbě Franze Schuberta a nabídne mistrovské kurzy mladým hudebníkům.
Alfred Brendel pravidelně koncertoval po celém světě s předními orchestry a dirigenty. Uznání zaslouží i jeho rozsáhlá diskografie. Jako sólista završil svou koncertní kariéru v prosinci roku 2008 s Vídeňskou filharmonií. Tento koncert byl deníkem Daily Telegraph zařazen mezi 100 nejvýznamnějších kulturních událostí posledního desetiletí. Jako první nahrál kompletní klavírní dílo Ludwiga van Beethovena a významnou měrou se zasloužil o to, že se Schubertovy klavírní sonáty a Schönbergův klavírní koncert staly součástí běžného klavírního repertoáru. Podobně napomohl i některým dílům Franze Liszta. Kromě hudby je v popředí zájmu Alfreda Brendela literatura. Publikoval několik knih esejů, vydal také tři svazky německy psané poezie.
Foto: archiv České filharmonie
Příspěvky od Tereza Kramplová
- Národní divadlo moravskoslezské vydalo on-line publikaci o Janáčkovi
- Festival v Litomyšli připomene dědictví baroka
- Happening ZUŠ Open bude na podzim
- Orchestr v Mariánských Lázních zahraje i k výročí golfového klubu
- Nový festival v Podyjí nese jméno varhanáře Silberbauera
Více z této rubriky
- Protože to nevzdám. Hudební Odyssea s Fišarovou a Košárkem
- Dvě tria a tanec v žižkovském Atriu
- Exkurze do Londýna s Alenou Hönigovou
- Hudební festival Zbraslav počtvrté a znovu premiérově a přitažlivě
- Smetanovské dny. Týden druhý
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity