KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Englichová a Veverka s českou hudbou v Hongkongu english

Harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka společně navštívili Hongkong. Vedle mistrovských kurzů, které vedli v neděli 20. října v sále City Chamber Orchestra of Hong Kong, je čeká společné vystoupení se zmíněným tělesem, na němž ve čtvrtek 24. října představí převážně českou hudbu. 

Vilém Veverka a Kateřina Englichová

Kateřina Englichová s Vilémem Veverkou spolupracují již od roku 2005, spojení harfy a hoboje je repertoárově nosné jak na poli komorní, tak i koncertantní hudby. Na svém repertoáru mají skladby pro hoboj, harfu a orchestr předních světových autorů včetně Lutoslawského, Martina, Schnittkeho, Yuna nebo Hanuše, většinu skladeb provedli v české premiéře. Vystupovali společně na festivalu Pražské jaro, ale také v zahraničí. A tam zavedly kroky toto duo i v druhé polovině října letošního roku. Ve spolupráci s City Chamber Orchestra of Hong Kong realizovali individuálně mistrovské kurzy a svůj hongkongský výjezd završí ve čtvrtek 24. října v Koncertním sále tamního komorního orchestru. 

Oba umělci se připojí k hongkongskému tělesu a za řízení hostující dirigentky Sharon Andrey Choa představí program k Roku české hudby. V úvodu večera zazní Hobojový koncert Bohuslava Martinů, který vystřídá Sukova Serenáda pro smyčce. Kateřina Englichová se sólově představí v Lukášově Koncertní hudbě pro harfu a smyčce a také v populární úpravě Smetanovy Vltavy pro sólovou harfu. Na závěr koncertu vystoupí čeští sólisté za doprovodu hongkongského orchestru, jehož uměleckým partnerem je mimo jiné i Daniele Gatti, současný šéfdirigent Staatskapelle Dresden. Zahrají Mozartův Koncert pro flétnu a harfu, který bude proveden v hobojové úpravě, jak Englichová s Veverkou s oblibou na svá vystoupení zařazují. 

Sharon Choa

Těleso povede zmíněná hongkongská dirigentka Sharon Choa, která původně vystudovala hru na housle na londýnské Royal Academy of Music. Její dirigentská kariéra ji doposud zavedla k řadě orchestrů po celém světě, mezi nimiž nechybí ani Filharmonie Hradec Králové nebo Prague Philharmonia. Šéfdirigentem komorního orchestru v Hongkongu je Vahan Mardirossian, ten se v následující sezóně ujme řízení Komorní filharmonie Pardubice. Po návratu z Hongkongu se na oba interprety může těšit i české publikum, společně se představí na koncertu k 17. listopadu, který se uskuteční v předvečer státního svátku v Havlíčkově Brodě. Tam společně se souborem Philharmonia Octet uvedou Smetanovu Mou vlast.

City Chamber Orchestra of Hong Kong

Foto: archiv K. Kateřiny Englichové, The Orchestra Academy Hong Kong, www.dgm-photo.com

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlus



Příspěvky redakce



Více z této rubriky