KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Festival pravoslavné hudby zítra s Košlerem a ve čtvrtek s Martinů english

Také mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos, který právě probíhá v Praze, neopomněl významné české hudební osobnosti. Na neděli 6. října a na čtvrtek 10. října zařadil dva výjimečné koncerty, které připomenou nedávno zesnulého sbormistra Miroslava Košlera a dvojí kulaté výročí Bohuslava Martinů v této sezóně. Dramaturgie tak chce divákům odhalit vztah pravoslavné hudby k českému hudebnímu dění. Oba koncerty se konají od půl osmé večer v Pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze 2 a vystoupí na nich v neděli Pražský smíšený sbor a barytonysta Lukáš Hynek Krämer, Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy, Philokallia Ensemble, který povede Pavel Trojan Jr., a Dětský sbor Cyrilo-Metodějské školy a v neděli soubor Piccolo coro, Marek Valášek a Grigorios Anastasiou.

Nedělní koncert Spasi Bože – Pravoslavná hudba Miroslava Košlera připomene přínos a vztah tohoto významného českého sbormistra k pravoslavné hudbě. O jeho hlubokém zájmu a lásce k hudbě východního křesťanství svědčí velké množství jeho sborových úprav a také fakt, že jako první učil řemeslo řízení pravoslavných sborů řecké sbormistry Maria Christou, ředitele festivalu Archaion Kallos, a Solona Kladase. Právě jeho žáci a spolupracovníci proto přednesou skladby P. Česnokova, P. I. Čajkovského, S. Rachmaninova, A. D. Kastalského, které Košler miloval, dirigoval a upravil, a také premiéra české verze proslaveného hymnu sv. Nektaria Eginského Agni parthene.

Ve čtvrtek pak festival uvede koncert s názvem Byzantská hudba Bohuslava Martinů u příležitosti 60. výročí úmrtí skladatele, která odkrývá významný vliv řecko-byzantské hudby na jeho operu Řecké pašije. Dramaturgie tak nabazuje na úspěšný koncert Řecké Velikonoce Bohuslava Martinů, který se konal v roce 2017 a poprvé ukázal vlivy a citace byzantské hudby na Martinů. Zazní byzantské skladby, které v Řeckých pašijích, a také byzantské hymny z nově objeveného rukopisu Martinů. Publikum bude moci porovnat originální přednes předního řeckého protopsaltise Grigoriose Anastasiou a zpracování skladatele v podání souboru Piccolo coro.

Řecký výraz archaion kallos, který dal název celému festivalu, znamená doslova „starobylá krása“, ovšem v pojmosloví svatých otců východní křesťanské církve archaion kallos znamená „archetypální“ neboli „původní krásu“, tedy krásu, kterou spatřil člověk v ráji a kterou sám po stvoření měl. Spolek Philokallia (jehož název pocházející z řečtiny znamená „milovat krásu“) tak nazval první a zatím jediný festival pravoslavné hudby v Praze. Po zmíněných dvou koncertech má na programu ještě závěrečný, 20. října, na kterém zazní například hudba Arvo Pärta, Valentina Silvestrova, Michala Rataje nebo sv. Jana Koukouzelise.

Foto: archiv festivalu

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…



Příspěvky od Veronika Veber Paroulková



Více z této rubriky