Jakub Hrůša řídí Newyorskou filharmonii. Sólo Hilary Hahn
Český dirigent Jakub Hrůša se vrací do USA. I tentokrát ho přizval exkluzivní hudební partner, orchestr Newyorské filharmonie. Jako sólistka všech koncertů vystoupí houslistka Hilary Hahn. Následně se Hrůša přesune do Německa k produkcím u Bamberských symfoniků a v hamburské Elbphilharmonie.
„Newyorská filharmonie je můj hlavní a dnes již tradiční umělecký partner v této americké metropoli,“ říká Jakub Hrůša. „Vracím se do New Yorku rád a velmi si s orchestrem rozumím. Prováděli jsme spolu už nejrůznější repertoár, ve kterém dominovala slovanská hudba. Vzpomínám zejména rád na skladby od Dvořáka, Borodina, Rimského-Korsakova, opakovaně Janáčka, Martinů, Prokofjeva.“ V současnosti nejslavnější český dirigent dále anotuje připravovaný koncert: „Tentokrát zacílíme na maďarskou tradici: Hlavní kus je mistrovský Koncert pro orchestr Bély Bartóka.“ Dále diváci uslyší Baladu a moll Samuela Coleridge-Taylora, britského skladatele černé pleti, a Prokofjevův První houslový koncert s Hilary Hahn. „S Hilary jsem se na pódiu už dlouho neviděl – těším se na ni moc. Je, zejména v Americe, přímo pojmem!“ dodává dirigent.
Koncerty se konají 11., 12. a 13. ledna v Lincoln Center, sídle Newyorské filharmonie. Podpořilo je také České centrum v New Yorku. To v návaznosti na Rok české hudby ve světě upozorňuje na vynikající české interprety, kteří letos vystupují na předních scénách ve Spojených státech.
Jakub Hrůša se na americký kontinent vrací v krátké době již poněkolikáté – naposledy tam řídil produkci Janáčkovy opery Jenůfa v Chicagu. Opakovaně vedl všechny orchestry tzv. „Velké pětky“, neboli pěti nejlepších amerických orchestrálních těles, mezi něž se řadí Chicago Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Boston Symphony Orchestra, New York Philharmonic Orchestra a Philadelphia Orchestra. S Newyorskými filharmoniky poprvé spolupracoval už v roce 2017, kdy provedl díla Janáčka a Dvořáka, a naposledy se s nimi setkal v únoru 2022, kdy společně během tří večerů provedli Symfonii č. 1 Bohuslava Martinů, Koncert pro orchestr Zoltána Kodálye a Lisztův Klavírní koncert č. 1 spolu s hvězdnou čínskou klavírní virtuoskou Yujou Wang.
Rušná druhá polovina ledna čeká Hrůšu následně v Německu s „jeho“ Bamberskými symfoniky. Coby šéfdirigent je řídí 17., 19. a 22. ledna v domovské Konzerthalle – pokaždé s jiným programem. První je beethovenovsko-straussovský, druhý ukáže um klavíristy Lukase Sternatha v Klavírním koncertu č. 5 Es dur „Císařském“; v druhé polovině onoho večera zazní Pátá symfonie téhož autora. Třetí bamberské vystoupení přinese mimojiné opět Beethovena a jeho Sedmou symfonii. Tím však německý leden Jakuba Hrůši nekončí – dále se symfoniky z Bamberku vyráží do Hamburku, kde ve věhlasné Elbphilharmonie provede stejný program jako předtím v Bamberku, akorát v jiném pořadí, a to ve dnech 24., 25. a 26. ledna. Zajímavostí může být, že všech šest předmětných produkcí s Jakubem Hrůšou už je vyprodáno.
Pro úplnost, v následujícím půl roce Jakuba Hrůšu čeká ve Spojených státech mnoho pozoruhodných projektů: opakovaná pozvání má v kalendáři i do Chicago Symphony a do USA vyrazí i na turné se zmíněnými Bamberskými symfoniky.
Foto: Ian Ehm, Facebook Hilary Hahn, Lukas Beck
Příspěvky redakce
- Leif Segerstam (1944–2024)
- Mladistvé Duo Absoluto v Šumperku
- Tomáš Pindór a Roman Patočka spolu na Dobříši
- Filmharmonie uvádí Star Wars
- Dechový orchestr Májovák ve skladbách současných ostravských tvůrců