Letošní Festival J. C. F. Fischera nabídne ještě tři koncerty
Festival pojmenovaný podle Bachova současníka Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, konající se na Karlovarsku, případně v sousedních regionech, nabízí v září návštěvníkům ještě tři hudební setkání, a to v neděli 13. září v kostele Navštívení Panny Marie v Rudném, následující pondělí (14. 9.) v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni a v neděli 27. září v kostele sv. Petra a Pavla v Krajkové. Na koncertech vystoupí lipský Sjaella Ensemble, složený pouze z žen, a naše dva soubory, Concerto Aventino a Ensemble Damian.
První z koncertů má název „Tóny duše“ a ponese se výhradně v a cappella vokálně-polyfonním duchu. Na programu budou například skladby a úpravy současných seveřanů Fredrika Sixtena, Oly Gjeila, Arvo Pärta, Itala Enrica Correggiy, německých i jiných evropských hudebníků, kteří vycházejí ze středověkých písní, balad nebo duchovních textů, ale i z odkazu pozdějších autorů. Šest zpěvaček vokálního souboru Sjaella Ensemble dosahuje mezinárodních úspěchů zejména hledáním cesty k různorodosti zvuků. Jsou otevřené novým možnostem, a překračují tak ustálené zvyky. Koncert začne v 18 hodin.
Plzeňský koncert nese název „Fischer a Bach aneb dialog barokních velikánů.“ Instrumentální soubor Concerto Aventino přednese barokní hudbu Johanna Sebastiana Bacha, Georga Muffata, Antonia Vivaldiho a v závěru zazní Suita F dur „Le Journal du Printemps“ jmenovatele festivalu, Johanna Caspara Ferdinanda Fischera. Členy ansámblu jsou Lucie Sedláková Hůlová, Bohumila Bidlová – barokní housle, Jana Vavřínková, Jaroslava Kaplanová – barokní viola, Věra Kousalíková – barokní cello, Lukáš Vendl – cembalo a Jakub Kydlíček s Michalou Roubalovou – zobcová flétna. Začátek je v 19 hodin.
Poslední koncert bude věnován italskému baroknímu skladateli Giovanni Battistovi Pergolesimu. Z jeho odkazu v podání Ensemble Damian zazní Sinfonia f moll, Sinfonia F dur a známá Stabat Mater. Sóla přednesou sopranistka Markéta Israel Večeřová a altistka Dorota Grossová. Ensemble Damian zahraje ve složení Lenka Černínová, Jana Spáčilová – housle, Tomáš Hanzlík – viola, Petra Machková Čadová – violoncello, Šimon Jakubíček – kontrabas, Martin Smutný – pozitiv a na theorbu Marek Kubát.
Johann Caspar Ferdinand Fischer, žijící v letech 1656–1746, pocházel z Krásna na Chebsku, tehdy obce Schönfeld. Studoval na piaristickém gymnáziu v Ostrově nad Ohří, kde pak nějakou dobu působil ve šlechtických službách. Velkou část života však nakonec strávil u dvora v Rastattu na západě dnešního Německa, v rezidenčním městě markrabat z Baden-Badenu.
Foto: Antje Kroeger, Fb Concerto Aventino, Fb Ensemble Damian, Wikipedia
Příspěvky redakce
- Dirigent Mario Klemens obdrží in memoriam cenu Český lev
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- Petr Dvořák novým náměstkem sloučené olomoucké organizace pro Moravskou filharmonii
Více z této rubriky
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- To nejlepší z Čajkovského při švýcarském miniturné olomouckých filharmoniků
- S orchestrem Slovenského rozhlasu vystoupí koncertní mistr Vídeňských symfoniků
- Smetanovské dny slaví půlkulatiny. Zahájí s violoncellistou Müller-Schottem
- Na janáčkovské soutěži v Brně porovnají své schopnosti houslisté a kvartetisté
- Pražští komorní sólisté se stěhují do spořilovské Svaté Anežky
- Nová Aida přímým přenosem z Met
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních