Novinkou letošních Bratislavských hudebních slavností je vokální recitál
Ambicí organizátorů Bratislavských hudebních slavností (BHS) je připravit dramaturgicky přitažlivý program tohoto mezinárodního hudebního festivalu, pozvat zajímavé zahraniční hosty – orchestry, dirigenty a sólisty – a prezentovat renomované slovenské umělce, současně však dát prostor i mladým tak, aby společně svým uměním ozvláštnili hudební dění. Prostřednictvím značky BHS jde také o příležitost prezentace slovenské hudby a kultury vůbec. BHS jsou členem Asociace evropských festivalů (se sídlem v Bruselu) jako jediný slovenský reprezentant. Osmapadesátý ročník přehlídky se koná v termínu od 22. září do 8. října. Jeho novinkou je vokální recitál. Bude ho mít tenorista Piotr Beczała.
Slovenská filharmonie (SF), rezidenční orchestr BHS, se představí na třech koncertech. Festival otevře dílo nestora slovenských skladatelů Eugena Suchoně (1908–1993) v připomínce jeho výročí narození i 30 let od smrti. Pod taktovkou francouzského dirigenta Emmanuela Villauma, bývalého dlouholetého šéfdirigenta SF zazní Mahlerova Symfonie č. 1 D dur „Titán“ a Koncert pro harfu a orchestr c moll od francouzské skladatelky Henriette Renié v podání jednoho z předních světových harfistů Emmanuela Ceyssona. Na dalším koncertě diváci uslyší Čajkovského operu Jolanta (koncertní provedení). Slovenský filharmonický sbor (SFZ) operu interpretoval loni na festivalu v Baden-Badenu s Berlínskými filharmoniky. Na BHS zazní v podání SF, SFZ, dirigenta Daniela Raiskina, současného šéfdirigenta Slovenské filharmonie, a několika zahraničních hostů – v hlavních rolích Evelina Dobraceva a Dmytro Popov. V první části závěrečného koncertu letošních BHS je sólistou přední slovenský houslista Dalibor Karvay, v současnosti koncertní mistr Vídeňských symfoniků. V jeho podání posluchači vyslechnou Brahmsův Houslový koncert D dur. Letošní ročník BHS uzavře monumentální dílo Eugena Suchoně Metamorfózy pod vedením Tomáše Netopila.
Vedle již výše zmíněných (E. Villaume, E. Ceysson) budou s pěti zahraničními orchestry hostovat osobnosti světového renomé. Filharmonii z La Scaly bude dirigovat Andrés Orozco-Estrada, sólistou koncertu je rakouský houslista Julian Rachlin; Drážďanská filharmonie přijede s polským dirigentem Krysztofem Urbańskim a rakouskou violoncellistkou Julií Hagen. Rotterdamská filharmonie se na BHS dostaví s izraelským dirigentem Lahavem Shanim, sólistou koncertu je ruský klavírista, americký občan Kirill Gerstein.
Premiérové účinkování na BHS čeká soubor B´Rock Orchestra s norskou houslistkou Vilde Frang a belgickým dirigentem René Jacobsem, který letos v Německu získal cenu Oper! Awards 2023 za celoživotní dílo; na stejné slavnosti byla udělena cena Slovenskému filharmonickému sboru v kategorii Nejlepší pěvecký sbor. Pro BHS je navíc ctí přivítat na festivalu Národní symfonický orchestr Ukrajiny s dirigentem Volodymyrem Sirenkem a sólistou Dmytrem Tkachenkem, kteří uvedou díla světových i ukrajinských skladatelů.
Součástí programu BHS je pravidelně klavírní a varhanní recitál. K nim se od letošního ročníku přiřadí i vokální recitál. Na BHS zavítá světová špička oboru, host prestižních operních a koncertních scén, polský tenorista Piotr Beczała. K mimořádně zajímavým koncertům pak patří hostování klavírního dua holandských bratrů Lucase a Arthura Jussenových. Na programu jejich večera budou díla pro čtyřruční klavír i díla pro dva klavíry.
Dále Festival pokračuje v tradici uvádění slovenské tvorby pro jednotlivé hudební nástroje, resp. komorní seskupení. Letos je to opět klavír – díla pro klavír sólo a pro dva klavíry od skladatelů Petra Machajdíka, Luboše Bernátha, Dezidera Kardoše, Jana Cikkera a dalších. S tímto výběrem ze slovenské tvorby se na BHS představí etablovaní klavíristé Jordana Palovičová a Jakub Čižmarovič. A své umění přijede předvést také český Pavel Haas Quartet.
Foto: Jean-Baptiste Millot, archiv Vilde Frang, Marco Borggreve, Petra Hajská, archiv Dalibora Karvaye
Příspěvky redakce
- Rozhlasoví symfonikové uvádějí finále Tristana a Isoldy
- Říjnové koncerty na HAMU vesměs k Roku české hudby
- Alena Hron poprvé u Komorní filharmonie Pardubice
- Od Ligetiho k Mozartovi s Federicem Collim
- Kahánek a Hrůša s Dvořákem v Bayreuthu a Bamberku