úterý, 07 září 2021 10:31

Dvořákova Praha v rukou cizinců aneb Česká hudba zajímavá až ke kontroverznosti

Autor:

„Sólista si s dirigentem v neobvyklých zpomaleních a ztišených úsecích Koncertu h moll docela porozuměli.“

„Do Novosvětské symfonie vstoupil dirigent mnohem temperamentněji, ale i v ní nacházel epizody, které skoro zastavoval.“

„Hudba je ohebnější, než si často myslíme.“

 

100

 

I hodně známou hudbu je ještě stále možné uslyšet zahranou jinak a nově. Filharmonica della Scala, orchestr milánského operního divadla, otevřel v pondělí v Rudolfinu další ročník festivalu Dvořákova Praha dvěma nejznámějšími a nejhranějšími skladatelovými opusy: Koncertem h moll a Novosvětskou symfonií. Dirigent Andrés Orozco-Estrada obdařil partitury takovou mírou osobitého vidění a slyšení, že vyvolal údiv. U někoho rezervovaný, u někoho potěšený.

Většina často hraných hudebních děl má více méně zažitou tradici, očekávaný průběh a obvyklou podobu. Andrés Orozco-Estrada u Violoncellového koncertu i u Symfonie Z Nového světa obohatil interpretační kánon, zejména v tuzemsku hodně vycizelovaný a velmi přesně ohraničený, o tolik jiných dynamických a agogických řešení, že vyvolal velmi příjemný dojem: i v tak notoricky známém repertoáru je ještě skryto tolik možností, tolik dalších souvislostí, tak mnoho dosud nevyužitých detailů…

 

112

 

Dvořákův Koncert h moll přijel zahrát renomovaný německý sólista Daniel Müller-Schott. Není typem interpreta, který by hrál romantickou hudbu rozevlátě a s patosem, jeho cítění hudby je emotivní, ale uměřené. Zdálo se, že si s dirigentem v neobvyklých zpomaleních a ztišených úsecích docela porozuměli. Pochopitelně, že se poněkud vytratil kontrast při nástupu druhé věty, ale její vyprávění, její epizody, způsob dokončování hudebních frází v ní, pomalé dýchání jejího průběhu a její nekonečně krásné uzavření se poslouchalo opravdu dobře. Stejně jako proměnlivé finále s melancholicky pastorálním dovětkem, s nímž se pojí povědomí o tiché dedikaci těchto minut zrovna tehdy zesnulé Josefině Kounicové.

 

101

 

Do Novosvětské symfonie vstoupil dirigent mnohem temperamentněji, ale i v ní nacházel epizody, které skoro zastavoval. Ve velmi pomalém Largu mělo sólo na anglický roh měkká nasazení a vlasově tichý doprovod, před závěrem věty došlo na neslýchané zámlky. Ve finále inicioval Andrés Orozco-Estrada velmi rychlá tempa, ale při každé vhodné příležitosti z nich kontrastně uhýbal a promyšleně si připravoval pocitové vyvrcholení díla.

 

103

 

Široce rozkročená agogika velkých ploch, zasahující opravdu až do tektoniky děl, byla asi nejcharakterističtějším znakem celého večera. Lyrizující zpomalení, zvýrazňující krásu a klid, byla v pojetí jihoamerického dirigenta a italského tělesa dvojnásob překvapivá; dotýkala se hranic vkusu a stylu, ale nepřesáhla je. Byl to v mnohém zcela „nový“ a hodně „jiný“ Dvořák, ale neustále zajímavý. Koncert h moll a Novosvětská jsou těmi nejhranějšími a nejohranějšími díly, jaká si lze představit. Jejich zařazení vedle sebe do jednoho večera je samo o sobě až kontroverzní. Festival nesoucí Dvořákovo jméno nicméně asi jinak zahájit, respektive tradičně zahajovat, nelze… Pokud i v tomto světle nebyla první večer přehlídky přítomna rutina na pódiu a zdvořilá pozornost v auditoriu, ale silně převážila nápaditost u interpretů a zvědavost u publika, pokud byl koncert tak podnětný, jak byl, potom se podařila dobrá věc.

 

106

 

Jen škarohlíd může po takovém koncertě pohoršeně mručet, že takhle se to přece nehraje… Zahraniční orchestry jsou zvány a jezdí do Prahy s českou hudbou právě proto, aby nám nastavily zrcadlo, aby nám pootevřely oči směrem, kterým se sami nepodíváme, aby nám ukázaly, že v interpretaci neexistuje jedna jediná pravda. Hudba je ohebnější, než si často myslíme. Má a musí to samozřejmě mít své hranice, zejména v úpravách, aranžích a podivínských svévolných výkladech, ale takové hranice nebyly v tomto případě překročeny.

Přídavek, předehra k Rossiniho opeře Lazebník sevillský, se do dvořákovského večera moc nehodil, ale zahraniční orchestry skoro vždy přidávají… A co mohou Italové zahrát raději a lépe, než to, co mají v krvi. Filarmonica della Scala je koncertní podoba operního orchestru milánské La Scaly. Má v ryze symfonických programech pod tímto jménem jen čtyřicetiletou tradici, na rozdíl od Vídeňských filharmoniků, kteří z opery vycházejí na pódia od devatenáctého století. Není ani v první desítce světových těles. Ale když jde o operní repertoár, těžko může někdo zahrát Rossiniho brilantněji a samozřejměji než oni.

 

107

 

Foto: Zdeňka Hanáková

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.