Sheku Kanneh-Mason debutuje u České filharmonie
Mladý britský violoncellista s africkými a karibskými kořeny Sheku Kanneh-Mason, který se do povědomí široké veřejnosti dostal zejména díky vystoupení na celosvětově sledované svatbě britského prince Harryho, se představí poprvé s Českou filharmonií. Na třetí únorové trojici abonentních koncertů, která je ve Dvořákově síni Rudolfina na programu mezi 19. a 21. únorem, s tělesem řízeným šéfdirigentem Semjonem Byčkovem zahraje Šostakovičův První koncert pro violoncello. Společně pak vyrazí na evropské turné.

Čtyřiadvacetiletý violoncellista Sheku Kanneh-Mason se na světovou scénu uvedl vítězstvím v soutěži BBC Young Musicians v roce 2016. Rok předtím se svými sourozenci vyhrál také televizní soutěž Británie má talent. Následovalo zmíněné vystoupení na svatbě vévody a vévodkyně ze Sussexu, díky němuž se proslavil i na celospolečenské úrovni. Dnes je absolvent Royal Academy of Music v Londýně držitelem Řádu britského impéria a koncertuje sólově na předních scénách od londýnské Wigmore Hall po newyorskou Carnegie Hall, ale také s významnými tělesy nevyjímaje Londýnskou filharmonii, Orchestre de Paris, Newyorskou či Losangeleskou filharmonii. Současně s oblibou vystupuje i se svými talentovanými sourozenci.
Do Prahy Kanneh-Mason přijede zahrát Šostakovičův První violoncellový koncert, s nímž uspěl již ve finále zmíněné soutěže BBC. Od té doby jej provedl s řadou těles, připomínané je zejména vystoupení s Orchestre de Paris řízeným Nathalií Stutzmann, na němž dvakrát přetrhl strunu a koncert dohrál na nástroj vypůjčený od tělesa. Skladba inspirovaná Mstislavem Rostropovičem, který u Šostakoviče na moskevské konzervatoři studoval kompozici, pochází z roku 1959. Premiéry se dočkala v Rostropovičově podání 4. října téhož roku v Leningradě za doprovodu Leningradské filharmonie pod taktovkou Jevgenije Mravinského. Česká premiéra se konala o rok později na Pražském jaru, kde se sólového partu ujal opět Rostropovič a doprovodila jej Česká filharmonie řízená Kirilem Kondrašinem.
Program nadcházející trojice abonentních filharmonických koncertů dotvoří Haydnova Symfonie č. 44 e moll nazývaná Smuteční, kterou autor zkomponoval za svého působení na knížecím dvoře Esterházyů a v níž se zračí citově vypjatá atmosféra ovlivněná německým literárním hnutím Sturm und Drang. Pro druhou polovinu večera Semjon Byčkov se svým tělesem nastuduje Beethovenovu Druhou symfonii. Tu autor věnoval svému mecenáši, knížeti Karlu Lichnowskému. Charakterizuje ji odraz osobní situace skladatele, který se v období její kompozice potýkal stále s většími zdravotními problémy v ostrém kontrastu k sílícímu uměleckému vzepětí.

Koncerty osmého týdne letošního roku budou pro Českou filharmonii přípravnou generálkou na evropské turné, na které se svými šéfdirigentem těleso vyrazí na počátku března. S violoncellistou Kanneh-Masonem orchestr uvede Šostakovičovův koncert také ve vídeňském Musikvereinu, v amsterdamském Concertgebouwu, londýnském Barbican Centre, v sále Pařížské filharmonie a v Concertgebouw Bruggy.
Foto/zdroj: Ollie Ali, archiv KlasikyPlus.cz
Příspěvky redakce
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Smíšený sbor Jitro vyhlásil skladatelskou soutěž k osmistému výročí Hradce Králové
Více z této rubriky
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Nejen Sebastian, také Bernhard a Ludwig. Bachovská nabídka Collegia 1704
- Angela Gheorghiu po více než dekádě v Praze
- Klavírista Martin Kasík zahraje Dvořáka s filharmoniky ze Zelené Hory
- Varhanní závěr března u Svatého Jakuba s Pergolesiho Stabat Mater
- Barry Douglas budí zájem. Prague Philharmonia tak otevřela i rudolfinskou emporu
- Jubilejní plzeňské klavírní klání. Kdo naváže na Pavola Praženicu?