Koncertní cyklus nazvaný Šest na pětce pořádaný v Komunitním prostoru Smíchov, tedy v prostorách zrekonstruovaného kostela Českobratrské církve evangelické, pokračuje letos druhým ročníkem. Od 3. října do 12. prosince nabídne šestici koncertů, jejichž tematickým svorníkem bude Rok české hudby a osmdesáté výročí terezínských skladatelů. Netradiční prostor, který oživuje kulturní nabídku pražského Smíchova, se…
Plzeňská filharmonie na Loučeni. Ve vzpomínce na Smetanovu stopu
Smetana & Dvořák mecenášům je název pořadu, který se v podání Plzeňské filharmonie uskuteční v neděli 25. srpna odpoledne na Zámku Loučeň na Nymbursku. Mimořádný koncert je věnovaný mecenášům umění a v průběhu večera zazní především skladby obou velikánů české hudby, k jejichž zrodu významnou měrou přispěli jejich podporovatelé. Zámek Loučeň a rodina Thurn-Taxis jsou…
Debut Pražského jara. Úspěch dirigenta Jiřího Habarta a skvělý violista
„Partituru perfektně ovládal i se všemi jejími nuancemi a rytmickými nástrahami.“
„Korunou jeho debutu se staly Tance z Galanty Zoltána Kodályho.“
„Sólista přišel na pódium ležérně a jen v černobílém svetru.“
Poprvé v Rudolfinu a hned s Prague Philharmonia. Takový byl úspěšný debut dvaatřicetiletého dirigenta Jiřího Habarta na Pražském jaru. Je zajímavé, že tento rodák z Frýdku-Místku vyrůstal v Litomyšli a tam také prošel hudební průpravou na Základní umělecké škole Bedřicha Smetany. A další už profesionální školení absolvoval výhradně na Moravě: na Vejvanovského konzervatoři v Kroměříži a na brněnské Janáčkově akademii múzických umění.
Pražská psychiatrická klinika odhalí pamětní desku Bedřicha Smetany
Psychiatrická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice pořádá v úterý 14. května ve třináct hodin slavnostní odhalení pamětní desky Bedřicha Smetany. Stane se tak u hlavního vchodu na kliniku v ulici Ke Karlovu 11 na Praze 2, kde skladatel trávil poslední chvíle svého života. Celý život zakladatele české národní hudby…
Plzeňská filharmonie komorně, symfonicky i pietně
Po skončení festivalu Smetanovské dny se koncertní dění v Plzni vrací do běžných kolejí. V příštím týdnu se pod hlavičkou Plzeňské filharmonie uskuteční trojice akcí. Filharmonie uspořádá koncert u příležitosti otevření Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku, v plzeňské Měšťanské besedě uvede další abonentní koncert a neopomene ani příznivce komorní hudby, kterým se v plzeňském Domě…
Melodramy plzeňských Smetanovských dnů opět nezklamaly
„Klavírních partů se ujal jediný klavírista Miroslav Sekera.“
„V pojetí Zbigniewa Kaliny vyzněla Šrámkova protiválečná báseň jako naléhavá výpověď vojáka.“
„Hudba třiadvacetiletého Martinů posluchačům poskytla silný zážitek z jemné efemérní atmosféry.“
První české melodramy, uskutečněné jako další z komorních koncertů Smetanovských dnů 4. dubna v Domě hudby, plynule navázaly na pořad minulého týdne, na rozdíl od něj však nabídly retrospektivní pohled. Počínaje druhou polovinou 19. století až po první dekádu století následujícího zavedly posluchače do doby, kdy se melodram stal oblíbenou hudební formou jak českého, tak německého kulturního života. Jako fundovaná odbornice na melodram se průvodního slova opět ujala Věra Šustíková, předsedkyně Společnosti Zdeňka Fibicha a spoluorganizátorka Melodramfestu.
Smetana a Dvořák mecenášům
„Pavla Tesařová a Lukáš Klánský se ve Fantazii na českou lidovou píseň Sil jsem proso blýskli zcela mimořádnými výkony.“
„Dvořákovým Mazurkem pro housle a klavír e moll Pavla Tesařová opět potvrdila, že na naší koncertní scéně vyrůstá výrazná osobnost.“
„Lahodně znějící, barvitý mezzosoprán Sylvy Čmugrové je pro Dvořákovu písňovou tvorbu mimořádně disponovaný.“
Komorní koncerty plzeňských Smetanovských dnů pokračovaly 3. dubna v Domě hudby s programem, v němž zazněly převážně kompozice, k jejichž zrodu přispěli významnou měrou podporovatelé jednoho ze dvou skladatelů – buď Bedřicha Smetany, anebo Antonína Dvořáka. Na otázky Jakou úlohu hrálo mecenášství v umění? Jací byli podporovatelé našich klasiků? Byli kosmopolity, anebo vlastenci? střídavě odpovídali oba průvodci večera Pavel Ryjáček a Zdeněk Hazdra…
Hudební svátek s českými kvartety. Tradice a nový vítr
„Ad hoc sestavený ansámbl splnil svou úlohu se ctí a výtečně pohyblivý kontrabas přesvědčivě ‚tvrdil muziku‘.“
„Klasicistní dílo bylo naplněno agogickou kázní.“
„Úvod první věty s krásným uvedením tématu ve viole byl sám o sobě událostí.“
V úterý 20. února 2024 se konal v koncertním sále Pražské konzervatoře další koncert 32. ročníku festivalu Svátky hudby v Praze. Hosty Václava Hudečka byly dva komorní soubory – Wihanovo kvarteto a Ševčík Quartet. Wihanovci, v záskoku za kvarteto Apollon, potěšili hudbou Antonína Dvořáka a mladý soubor hrál Haydna.
Koncertními mistryněmi PKF — Prague Philharmonia budou Barbora Kolářová a Pavla Tesařová
Orchestr PKF — Prague Philharmonia obsazuje pozici koncertního mistra k současné koncertní mistryni Romaně Špačkové. Z konkurzu vyšly vítězně dvě kandidátky – Barbora Kolářová a Pavla Tesařová. Od března letošního roku se budou obě dámy na pozici střídat. Po roce bude orchestr hlasovat o jejich setrvání na této pozici. Post koncertního mistra donedávna zastával…
Ševčík Quartet v zámku na Dobříši
Další z Dobříšských večerů hudby se uskuteční v Zrcadlovém sále Zámku Dobříš v neděli 15. října. Během podzimního večera diváky potěší hudba v podání mladého smyčcového tělesa Ševčík Quartet, jehož hráči navázali na odkaz slavného smyčcového kvarteta Ševčík-Lhotský Kvartet, založeného v roce 1903 a působícího do třicátých let 20. století. Koncert pořádá Římskoatolická farnost Dobříš. Ševčík…
První z písňových recitálů Opery Národního divadla neohromil
„Nelehký part Pavla Tesařová přednesla s potřebnou suverenitou a celý soubor projevil pokročilý komorní cit; znát byla dobrá sehranost muzikantů, dýchají spolu pěkně.“
„Šrejma má k písňové poloze se svým lyrickým témbrem přirozeně blízko – přepnutí z operní fazóny na písňový žánr v jeho případě patrně nebylo bolavé.“
„V hlubších pasážích se však Pučálkové hlas čarokrásně probarvoval ve skutečně nevšední krásu, se kterou přirozeně výmluvněji nesl sdělení.“
Opera Národního divadla má za sebou další svého druhu premiéru. Pod dohledem svého ředitele při sobotním matiné zahájila zbrusu nový cyklus písňových recitálů, které jsou situovány v prostoře jeviště Stavovského divadla. Při prvním z osmi letošních koncertů této řady vystoupili pěvci Štěpánka Pučálková, Tereza Papoušková a Martin Šrejma. Na klavír citlivě doprovázel klavírista a dirigent Zdeněk Klauda, noty mu otáčel druhý z duchovních otců projektu, dramaturg Beno Blachut.
Václav Hudeček v sále Pražské konzervatoře představil to nejlepší z nejmladší generace českých hudebníků
„Jedno z překvapení, kterých byl koncert plný, bylo obsazení Bachova houslového dvojkoncertu, kde doprovod houslím zajišťovaly tři akordeony.“
„Díky houslovým dvojhmatům, jejichž hlasy byly skvěle vybalancované s hobojem, se z dua často stávalo trio, které udržovalo velmi příjemnou náladu zasněné fantazie.“
„Pan Hudeček dlouhodobě spolupracuje s mladými českými hudebníky; ani dnes zcela jistě „nešlápnul vedle“ a každý již nyní netrpělivě očekává, který talent bude moci objevit příště.“
V den s datem 24. ledna 2023 si mohli diváci festivalu Svátky hudby v Praze poslechnout pod názvem Večer talentů znamenitý a pestrý výběr hudby od mimořádně nadaných hráčů na akordeon, housle, klavír i hoboj. Pestrý a neméně zajímavý byl zvolený repertoár, který široce obsáhl jak různá slohová období, tak možné kombinace nástrojů. Václav Hudeček, který akci zaštítil, s mladými talenty dlouhodobě spolupracuje. Proto i dnes jsme se mohli znovu přesvědčit o kvalitách mladých českých hudebníků.
SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Úterní svátky hudby
Svátky hudby, pražský komorní cyklus, který pořádá houslista Václav Hudeček, nabídne v úterý 24. ledna koncert nazvaný Večer talentů. V Sále Pražské konzervatoře se představí čtveřice výrazných mladých konzervatoristů, kteří sbírají ocenění na mezinárodní soutěžní scéně a upozorňují na sebe i na koncertních pódiích, a to nejen v tuzemsku. Sourozenci Andrea a Martin Šulcovi se věnují hře…
Hudeček, Klánská, Pěruška a Iwasaki na Svátcích hudby v Praze
Jednatřicátý ročník Svátků hudby v Praze pokračuje. Další koncert se bude konat v Koncertním sále Pražské konzervatoře, a to v úterý 22. listopadu v 19:30 hodin. Tentokrát si Václav Hudeček pozval mladou houslistku Kláru Klánskou a violoncellistu Davida Pěrušku. Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře bude řídit Chuhei Iwasaki. Na programu jsou díla Vivaldiho, Mozarta, Dvořáka a Griega. V…
VÝHERCI VSTUPENEK:
Zahájení Svátků hudby
Jednatřicátý ročník Svátků hudby v Praze zahájí slavnostní koncert s podtitulem Houslová esa vyhrávají. Věnovaný je výročím houslisty Václava Hudečka. Koncert se bude konat v úterý 25. října od půl osmé večer ve Dvořákově síni Rudolfina a kromě Václava Hudečka na něm vystoupí jeho hudební přátelé, houslisté Jan Mráček, Josef Špaček, Markéta Vokáčová, Kateřina…
SOUTĚŽ O ČTYŘI DVOJICE VSTUPENEK:
Zahájení Svátků hudby
Jednatřicátý ročník Svátků hudby v Praze zahájí slavnostní koncert s podtitulem Houslová esa vyhrávají. Věnovaný je výročím houslisty Václava Hudečka. Koncert se bude konat v úterý 25. října od půl osmé večer ve Dvořákově síni Rudolfina a kromě Václava Hudečka na něm vystoupí jeho hudební přátelé, houslisté Jan Mráček, Josef Špaček, Markéta Vokáčová, Kateřina…
Mezinárodní komorní sbor a orchestr Frankfurt–Praha v Černošicích
V neděli 16. října v 18 hodin zazní v Hale Věry Čáslavské v Černošicích Houslový koncert D dur, op. 35 Petra Iljiče Čajkovského v podání houslistky Pavly Tesařové a dílo Leoše Janáčka Věčné evangelium pro orchestr, sbor a tenorové a sopránové sólo Evangelisty a Anděla v podání Otakara Součka a Miroslavy Časarové. Vystoupení se zúčastní také černošický dětský sbor Mifun.…
Ševčíkovo kvarteto excelovalo v plzeňském Západočeském muzeu
„Secesní sál je smyčcovým nástrojům akusticky příznivý. Sám o sobě by však tento faktor nebyl ničím, nebýt vynikajícího výkonu mladých interpretů.“
„Ve třetí větě hráči s odvahou nasadili živelně riskantní tempo, které však zvládli naprosto suverénně s technickou bravurou.“
„Mladé, pouze dva roky existující kvarteto v Plzni předvedlo výkon, který nás plně přesvědčil o tom, že zde máme důstojného pokračovatele bohaté tradice českých smyčcových kvartet.“
V rámci třetího ročníku festivalu Plzeňský podzim se v Plzni poprvé představilo Ševčíkovo kvarteto založené v roce 2020. Jeden z našich nejmladších komorních souborů vystoupil 6. října v přednáškovém sále Západočeského muzea a pro svůj koncert si zvolil ambiciózní program složený ze skladeb tří stylových období.
Soběslav nabídne tučnou porci hudby. Začíná komorní festival Setkání s hudbou
Čtrnáctý ročník festivalu komorní hudby v jihočeské Soběslavi, který je součástí oblíbených interpretačních kurzů pro mladé hudebnice a hudebníky, začíná dnes, v sobotu 2. července, a potrvá do úterý 12. července. Nabídne celkem jedenáct koncertů a Soběslav navštíví například Collegium Marianum, mezzosopranistka Karolína Berková, houslista Leoš Čepický nebo třeba zpěvák Dan Bárta. Festival i samotné interpretační…
Kontrasty a souznění Plzeňské filharmonie s houslovou hvězdou Pavlou Tesařovou
„Allegro assai Bartókova Divertimenta vyniklo hravostí, půvabem i vystiženým maďarským charakterem hudby.“ „V sólovém partu houslového koncertu Samuela Barbera zazářila houslistka Pavla Tesařová.“ „Zvuk jednotlivých skupin orchestru byl vyvážený, s precizními dechy se pojil měkký zvuk spodních i vrchních smyčců.“ Plzeňská filharmonie uvedla na svém třetím abonentním koncertě řady Platina dramaturgicky nevšední program.…
Setkávání s klasickou hudbou. Mladí laureáti a Schola Gregoriana Pragensis
Pořadatelé Setkávání s klasickou hudbou v Dolních Břežanech zvou na nadcházející dva koncerty. V neděli 29. srpna se od 18 hodin v sále Regionálního informačního centra Dolní Břežany uskuteční koncert mladých výjimečně talentovaných umělců – laureátů mezinárodních hudebních soutěží. Na housle zahrají Tina Tranová, Milan Kostelenec, Alžběta Dusová a Pavla Tesařová, na kytaru pak Tobiáš…
Zítřejší online komorní koncert cyklu Musica Orbis Bohemia s hudebním mládím
Na zítřek od 19:30 hodin připravili organizátoři cyklu Musica Orbis Bohemia online koncert, ve kterém se představí mladí umělci ze smyčcového kvarteta s názvem Ševčík Quartet, které vzniklo v roce 2020. Jedná se o studenty posledního ročníku Pražské konzervatoře – první housle Pavla Tesařová, druhé housle Michael Foršt, viola Matouš Hasoň a violoncello Martin…
Laureátský koncert Kultury v srdci Prahy online
Osmý ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, který pořádá spolek Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, probíhá formou online koncertů, a sice z Koncertního sálu Pražské konzervatoře. Streamy jsou k zhlédnutí na webu spolku a na facebookové stránce pořádající instituce. Druhým, předevčírem zveřejněným koncertem v řadě je Laureátský koncert s aktuálními vítězi různých soutěží. Online videokoncert nabízí setkání…
Kultura v srdci Prahy se čtyřmi online koncerty z Pražské konzervatoře
Festival Kultura v srdci Prahy, který už poosmé pořádá spolek Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, zveřejní online záznamy čtyř koncertů z Koncertního sálu Pražské konzervatoře. První koncert bude ke zhlédnutí už zítra, 29. prosince, další budou publikovány v lednových termínech, a to 12., 19. a 29. 1. Všechny naleznete zde, zároveň je zveřejníme i my na…
Na Pražské konzervatoři pokračují s cyklem online Pozdravů
Streamované koncerty začala Pražská konzervatoř publikovat už v rámci první epidemické vlny. Tentokrát škola na nových webových stránkách zveřejní 29. prosince, 12., 19. a 26. ledna koncerty z řady Kultura v srdci Prahy. Ty vznikají právě v těchto dnech. Prvním koncertem bude Harfové soirée se studentkami Blankou Konvalinkovou, Kateřinou Valáškovou, Adélou Bilanovou a naší přední interpretkou…
Pavla Tesařová: Mě to vlastně hrozně moc baví
„Housličky jsem si nejdřív pochovala jako panenku… – a ona říkala: nechceš taky zkusit hrát?“
„Jako houslistka musím opravdu cvičit. Jsem v pátém ročníku a to už je vážné.“
„Mám ještě duo s mojí sestrou, což je hobojistka, máme to i na konzervatoři jako předmět.“
Když jsme s úspěšnou mladou českou houslistkou Pavlou Tesařovou hledaly společný termín pro uskutečnění rozhovoru, nebylo to vůbec snadné. Coby studentka pátého ročníku Pražské konzervatoře a vítězka řady mezinárodních soutěží má nebývale nabitý program. Ke každodenním povinnostem a cvičení přibývají zkoušky i koncertní vystoupení ze dne na den. Nakonec jsme společný čas našly a setkaly se v Dobřichovicích, kousek od jejího bydliště, ve vzácný den, kdy měla „úplně volno“.
Mezinárodní akordeonové dny v Praze
Soutěžní hudební festival Mezinárodní akordeonové dny v Praze proběhne v centru Prahy od čtvrtka 31. října do neděle 3. listopadu. Představí se na něm tři stovky akordeonistů různých věkových kategorií z dvaceti zemí světa, včetně nejmladších od pěti let. Kromě koncertů je součástí přehlídky i Německo- české symposium pro skladatele a dirigenty nebo výstava nástrojů.…