Tělesa Slovenské filharmonie doma, v Rakousku, u nás a v Japonsku
Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Danielem Raiskinem, Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm a Slovenský komorní orchestr s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem se vydají po závěrečných koncertech sezony na umělecké zájezdy.
Slovenská filharmonie se představí ve vídeňském Musikvereinu. Sólistou večerů bude klavírista Alexei Volodin, který se ujme sólových partů v obou klavírních koncertech Johannesa Brahmse. Alexei Volodin je léta spojen s nadací Lieven Piano Foundation, díky které získal stipendium, a nyní sám vyučuje a vede mistrovské kurzy organizované nadací, která byla založena právě v Brahmsově rodišti. V letošním roce slaví nadace své 30. výročí a při této příležitosti zazní koncert filharmoniků. Koná se v neděli 18. června ve Velkém sále Musikvereinu.
Slovenský komorní orchestr se členy orchestru Slovenské filharmonie vystoupí v ten samý den ve Španělském sále Pražského hradu na 21. ročníku předávání evropského ocenění Trebbia. Sólisty budou sopranistka Alena Miro, tenorista Miroslav Dvorský a barytonista Pavol Kubáň. Koncert povede Jaroslav Kyzlink. Moderátory slavnostního večera, jehož součástí je každoročně i benefiční dražba obrazů, budou Jitka Novotná a Ľubomír Bajaník. Mezinárodní cena Trebbia se uděluje ve čtyřech kategoriích – za podporu kultury a umění, za tvůrčí činnost, za přínos k dialogu národních kultur a za celoživotní dílo. Jde o evropské ocenění, které vzniklo jako výraz uznání a poděkování umělcům, mecenášům a podnikatelům. Návrhy kandidátů na cenu Trebbia předkládají Nadačnímu fondu Trebbia osobnosti a instituce ze všech zemí světa. Laureáty vybírá mezinárodní nominační komitét, který tvoří známé osobnosti ze světa kultury, byznysu a politiky. V roce 2019 získal ocenění za celoživotní dílo klavírista Marian Lapšanský, dlouholetý generální ředitel Slovenské filharmonie. Slavnostní večer z Pražského hradu Trebbia 2023 můžete sledovat v neděli večer od osmi hodin na ČT2 a pak ze záznamu na ČT art.
Mužská část Slovenského filharmonického sboru bude součástí uvedení Schönbergova monumentálního díla Písně z Gurre (Gurrelieder), třídílné kantáty pro pět vokálních sólistů, vypravěče, pěvecké sbory a velký orchestr na slova básně Dana Jense Petera Jacobsena v německém překladu Roberta Franze Arnolda. Dílo zazní v neděli 18. června na festivalu Smetanova Litomyšl, druhém nejstarším hudebním festivalu v Čechách. Písně z Gurre zaznějí v interpretaci Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Norského rozhlasového orchestru, mezinárodních sólistů, mužské části Slovenského filharmonického sboru (sbormistr Jozef Chabroň) a Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala). Taktovky se ujme Petr Popelka. Z Litomyšle se celá produkce přesune do Prahy, kde bude uvedena v úterý 20. června ve Státní opeře Praha. Přímý přenos z pražské Státní opery můžete v přímém přenosu poslouchat na stanici ČRo Vltava od sedmé hodiny večer.
Koncem měsíce odcestuje Slovenská filharmonie na čtrnácté japonské turné, které se koná od 29. června do 10. července. A dodejme, že Slovenský komorní orchestr se spolu se Slovenským filharmonickým sborem představí v úterý 4. července na Svatoplukově náměstí v Nitře v rámci akce Nitra, milá Nitra 2023.
Foto: Jan F. Lukas, P. Brenkus
Příspěvky redakce
- Pražský filharmonický sbor sází na edukace. Cílí na batolata, dospělé i začínající profesionály
- Filharmonie Brno na prahu nové sezony se Smetanou a Brucknerem
- Ivan Ženatý s Bachem ve Foersterově síni
- Finále Concertina Praga
- Jesenicko a Javornicko vzpomíná na Karla Ditterse z Dittersdorfu