úterý, 09 červenec 2019 10:53

Dnes začíná devátý ročník Svatovítských varhanních večerů

Autor:

Varhanní festival v katedrále na Pražském hradě pořádá Metropolitní kapitula u sv. Víta ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Jde o úterky v období 9. - 30. července. I letos je jeho dramaturgem hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu Josef Kšica.

 

soucasne-svatovitske-varhany2

 

„Festival vytváří příležitost slyšet ve čtyřech večerech v interpretaci čtyř renomovaných varhaníků včetně zahraničního interpreta nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, včetně skladeb soudobých autorů,“ popisují pořadatelé a dodávají, že duchovním otcem projektu je kardinál Dominik Duka.

Dnes se od 19:00 hodin (to je čas začátků všech čtyř koncertů) v katedrále představí Markéta Schley Reindlová, a to ve skladbách Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Johanna Christiana Heinricha Rincka, Petra Ebena, Maxe Regera a Sigfrida Karg-Elerta. Umělkyně vystudovala plzeňskou konzervatoř - obory klavír a varhany. Po absolutoriu v roce 1995 nastoupila na Akademii múzických umění v Praze do varhanní třídy Jana Hory. V roce 2005 absolvovala ve třídě Martina Sandera na Hochschule für Kirchenmusik v německém Heidelberku, od roku 2009 vede kurz pro chrámové hudebníky plzeňské katolické diecéze, pořádaný tamním biskupstvím, a věnuje se koncertní činnosti sólové i ansámblové. Od září 2019 nastupuje Markéta Schley Reindlová jako ředitelka chrámové hudby do luteránského kostela Vykupitel ve středu bavorského Bamberka.

 

Marketa-Schley-Reindlov

 

Znojemská rodačka a pedagožka na Konzervatoři v Českých Budějovicích Miroslava Svobodová zahraje v katedrále příští úterý. Zastoupeni budou autoři Petr Eben, Bedřich Antonín Wiedermann, Felix Mendelssohn-Bartholdy, César Franck, Louis Vierne a Léon Boellmann. Miroslava Svobodová byla studentkou Akademie múzických umění v Praze ve třídách profesorů M. Šlechty a V. Rabase. V roce 1989 ukončila postgraduální studium na AMU v oboru hra na cembalo ve třídě Giedré Lukšaité-Mrázkové. Její repertoár obsahuje všechna stylová období, rovněž premiérovala skladby soudobých autorů. Spolupracuje jak s Jihočeskou filharmonií, tak i s řadou významných sólistů.

 

msvobodova

 

Marie Zahrádková je třetí ženou – varhanicí letošního festivalu. 23. července se tato mladá interpretka představí v dílech Maxe Regera, Dietricha Buxtehudeho, Johanna Sebastiana Bacha, Jana Jiráska, Jürgena Essla a ve vlastní volné improvizaci na téma Ohnivé jazyky. Marie Zahrádková vystudovala obor varhany a klavír na Konzervatoři v Českých Budějovicích, bakalářské a magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze, obor varhany u Jaroslava Tůmy. Od roku 2014 studuje postgraduální studium – Konzertexamen - na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu, varhany u Jürgena Essla a druhý hlavní obor cembalo u Jörga Halubka. Od září 2017 působí jako varhanice na Svaté Hoře. V současné době také učí na Konzervatoři v Českých Budějovicích vedlejší obor varhany.

 

zahradkova-marie-1

 

V úterý 30. července festival zakončí slovenský varhaník Vladimír Kopec. Pro svůj koncert vybral skladby Bohuslava Matěje Černohorského, Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka, Mikuláše Schneidera-Trnavského, Josepha Bonneta, Fillipa Capocciho a Alexandre Guilmanta. Vladimír Kopec hru na varhany studoval u Ivana Sokola a Stanislava Šurina. V letech 2008 - 2010 pak studoval varhanní hru a kompozici na Konzervatoři sv. Cecílie v Římě u Jiřího Leciana. Během studií v Římě působil jako varhaník Sboru vikariátu města Vatikán a jako příležitostný varhaník v Bazilice svatého Petra během nedělních bohoslužeb a generálních audiencí papeže Benedikta XVI. Komponuje díla pro sbor, varhany a orchestr. Kromě liturgických skladeb je autorem i větších kompozic, například oratoria Misericordia pro soprán sólo, sbor a orchestr, věnovaného papeži Františkovi.

 

vladimr-kopec

 

Foto: Svatovítské varhanní večery

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.