čtvrtek, 30 červenec 2020 08:12

Hudební léto Kuks se světovou premiérou

Autor:

Festival Hudební léto Kuks pokračuje v sobotu v podvečer v kostele Nejsvětější Trojice koncertem hobojisty Viléma Veverky a harfistky Kateřiny Englichové. Na programu mají hudbu klasiků i premiéru nové skladby Jiřího Gemrota inspirované jednou z takzvaných šporkovských árií – písní z okruhu Františka Antonína hraběte Šporka, filantropa a mecenáše, který nechal postavit tamní hospital.

 

5

 

Vilém Veverka s Kateřinou Englichovou, každý sám i společně, připravili pro vystoupení ve špitálním kostele v Kuksu několik hudebních děl, mimo jiné Ravelův Náhrobek Couperinův v úpravě Otomara Kvěcha, Telemannovu Fantazii a sonáty Františka Bendy a Jana Ladislava Dusíka. Jiří Gemrot, jehož nová kompozice zazní jako vyvrcholení programu, napsal pro hoboj a harfu Variace na “Pfuj-Lied”, tedy hanlivou píseň.

Šporkovské árie pokrývají repertoár duchovních, loveckých, čarodějnických, kramářských, dramatických, hanlivých a jeptiškovských písňových textů, včetně žalmů, popisů a nápisů či řádových Hubertských pravidel a regulí Řádu kříže a dalších okruhů. Festival každoročně objednává u některého ze současných českých autorů novou kompozici na motivy těchto písní.

 

3

 

Pro Jiřího Gemrota bylo zadání „po všech stránkách inspirativní“: prosté téma zčásti připomínající árii Se vuol ballare z Mozartovy Figarovy svatby se podle jeho slov dobře hodí pro variační práci, kterou má obecně rád. „Skladba určená Vilému Veverkovi a Kateřině Englichové mě těšila dvojnásob. Dva špičkoví umělci jsou pro mě inspirací vždy,“ uvedl.

Poměrně rychlé napsání přibližně dvanáctiminutové skladby v březnu tohoto roku Jiřímu Gemrotovi paradoxně umožnila letošní pandemická situace a režim home office. Skladba je rámována krátkým tematickým úvodem a delší Codou, téma je zpracováno v deseti variacích. Citaci samotného tématu autor umístil před závěrečnou desátou variaci.

 

1

 

Foto: Wikipedie, Fb K. Englichové

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.