čtvrtek, 21 duben 2022 13:04

Premiéra Stvoření v divadle v Plzni v sobotu

Autor:

Operní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni v čele s dirigentem Jiřím Štruncem připravili nový projekt – koncertní provedení Haydnova oratoria Stvoření. Premiéra se bude konat v sobotu 23. dubna od 19 hodin ve Velkém divadle. Další představení jsou naplánována na 30. dubna, 4. května, 4. a 17. června.

 

003

 

Sólových rolí se v představeních ujmou Tomáš Kořínek, Jiří Hájek, Jakub Hliněnský, Andrea Frídová, Radka Sehnoutková, Jana Sibera, Yukiko Kinjo a Jan Hnyk. Sborová čísla nastudoval Jakub Zicha.

Na konci svého dlouhého života napsal Joseph Haydn dvě významná oratorní díla – Stvoření a Čtvero ročních období, která patří nejen k jeho vrcholným kompozicím, ale k tomu nejlepšímu, co bylo v té době v oratorní literatuře napsáno. „Oratorium Stvoření, které uvedeme koncertně, vzniklo v roce 1798 na libreto barona Gottfrieda van Swietena,“ uvádí divadlo s tím, že jde o epické líčení stvoření světa, kde archandělové Gabriel, Uriel a Rafael podrobně vyprávějí, jak Bůh při stvoření světa během sedmi dnů postupoval. V posledním díle pak tráví prarodiče všeho lidstva, Adam a Eva, šťastné dny v ráji. Sólové zpěvy jsou v oratoriu střídány s náročnými sbory, inspirovanými velkými oratorii Georga Friedricha Händela.

 

002

 

Termín premiéry byl přesunut kvůli pandemii covid-19 z původně plánovaného 23. října 2021.

 

Foto: DJKT

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.