středa, 18 leden 2023 15:00

Doležalovo kvarteto slaví 50 let koncertem

Autor:

Doležalovo kvarteto v této sezóně slaví kulaté jubileum, 50 let od svého založení. Soubor u této příležitosti uspořádá vzpomínkový večer, kde se sejde na pódiu i v hledišti s bývalými členy souboru i současnými spolupracovníky. Koncert se uskuteční v sobotu 21. ledna od půl osmé večer v koncertním sále Pražského jara v kostele Sv. Vavřince. Na programu budou díla W. A. Mozarta, F. Schuberta a A. Dvořáka. S Doležalovým kvartetem zahrají bývalí členové, houslista Bohuslav Matoušek a violoncellista Petr Hejný. Dalším hostem bude klarinetiska Anna Paulová, se kterou soubor často spolupracuje. Z důvodu omezené kapacity sálu si v případě zájmu si rezervujte místo na mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

2023-01-18-DolealQ-01

 

Doležalovo kvarteto v současné době hraje ve složení Václav Dvořák, Jan Zrostlík – housle, Martin Adamovič – viola a Vojtěch Urban – violoncello. V červnu 1972 ho založil violista Karel Doležal. Soubor ve svých počátcích studoval u profesorů Lubomíra Kosteckého a Antonína Kohouta, členů Smetanova kvarteta. V roce 1975 absolvoval mistrovské kurzy ve Výmaru u Raphaela Hylliera, violisty Juilliard Quartetta a záhy pak bodoval na mezinárodních soutěžích, například v Bordeaux (1977), na soutěži Pražského jara (1975) a Leoše Janáčka (2010 a 2015). Doležalovo kvarteto je jediným souborem ve více než 120 leté historii Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, který obdržel Cenu Spolku za mimořádné výkony v komorní hudbě hned dvakrát (1989 a 2015). Také natočil řadu CD, za něž získal mnohá ocenění. V únoru 2003 se ve Dvořákově síni Rudolfina konal slavnostní koncert k 30. výročí založení Doležalova kvarteta, pak byla činnost souboru ukončena a zakladatel Karel Doležal předal název hudebníkům mladé nastupující generace. Inaugurační koncert nového Doležalova kvarteta se pak konal v dubnu 2005 v koncertním cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Doležalovo kvarteto také založilo festival komorní hudby pod názvem Qu@rtet+, právě u příležitosti 50. výročí založení souboru. Přehlídka se konala už dvakrát a nabídla vždy čtyři koncerty na různých a netradičních místech Prahy. Ambicí festivalu zároveň je dostat hudbu i na místa, kde nezaznívá tak běžně. Letos se bude konat už třetí ročník. Více o festivalu se dočtete v našich článcích.

 

2023-01-18-DolealQ-02

 

Foto: Facebook kvarteta

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.