středa, 08 únor 2023 12:38

Slavní čeští skladatelé na výstavě v New Yorku

Autor:

Výstava Národního muzea Slavní čeští skladatelé se otevírá ve středu 8. února v galerii Českého centra v New Yorku. Představuje životní příběhy a tvorbu čtyř zásadních osobností české hudby, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. V loňském roce už tato výstava proběhla v prostorách Historické budovy Národního muzea v Praze a navštívil ji přes jeden milion návštěvníků. Spolupořadatelem výstavy je České centrum New York ve spolupráci s krajanským spolkem Bohemian Benevolent and Literary Association, Generálním konzulátem České republiky v New Yorku, Dvořák American Heritage Association a Metropolitní operou.

 

2023-02-08-Slavni-cesti-skladatele-NY-03

 

Americká Dvořákova společnost na výstavu poskytla své archivní materiály, které zahrnují mimo jiné faksimile smlouvy, na jejímž základě před 130 lety Antonín Dvořák v Americe působil. Newyorská Metropolitní opera zapůjčila historické kostýmy ze svých inscenací Prodané nevěsty ze 40. let a Její pastorkyně z 90. let 20. století. V roli Mařenky v Prodané nevěstě, a tedy i ve vystaveném kostýmu, se tehdy na scéně Metropolitní opery představila pěvkyně Jarmila Novotná.

 

2023-02-08-Slavni-cesti-skladatele-NY-01

 

Slavnostní vernisáž byla 7. února současně zahájením amerického turné Filharmonie Brno, která se po padesáti letech vrací do Spojených států amerických a vystoupí na sedmi místech včetně dnešního koncertu v newyorské Carnegie Hall. Více informací o tomto turné i vystoupení dalších českých umělců v americké metropoli jsme přinesli zde.

 

2023-02-08-Slavni-cesti-skladatele-NY-04

 

Foto: Národní muzeum

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.