sobota, 22 srpen 2020 09:30

V Pardubicích slavnostně otevřeli Dům hudby po rozsáhlé rekonstrukci

Autor:

„Oficiální program pro veřejnost začal ve 14 hodin. V Sukově síni nejprve zahrálo komorní uskupení hráčů Komorní filharmonie Pardubice.“

„Snad nejvýraznější proměnou prošel Malý sál, který se změnil k nepoznání a vypadá daleko lépe než před tím.“

„Bylo až překvapivé, kolik návštěvníků přišlo. Akce se těšila solidnímu zájmu veřejnosti.“

 

0

 

Pardubický Dům hudby se po rozsáhlé rekonstrukci dočkal slavnostního otevření. Od loňského léta prošla renovací většina interiérů a exteriérů. Celá budova nyní působí daleko pozitivnějším a svěžejším dojmem. Takřka dokončená Sukova síň se měla veřejnosti představit již v březnu na zahajovacím koncertu Pardubického hudebního jara, kvůli koronavirové pandemii byl však koncert zrušen. Vzniklá situace naopak paradoxně pomohla stavbařům, kteří mohli během jarních měsíců v klidu pokračovat v práci a celé dílo včas dokončit.

Středeční událost začala již v 11 hodin pro pozvané novináře. Vše bylo v režii prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a zástupce ředitele konzervatoře Aloise Mecha. Línek nejprve návštěvníkům představil venkovní prostory a posléze Sukovu síň, kde na všechny čekal mladý varhaník Adam Suk, vítěz soutěže v Severním Irsku, který zahrál Pochod Marseillanů od francouzského autora Clauda Balbastra, skladbu veselého až humorného a zvukomalebného charakteru, která sklidila pozitivní ohlasy.

 

2

 

Oficiální program pro veřejnost začal až ve 14 hodin a trval tři hodiny. V Sukově síni nejprve zahrálo komorní uskupení hráčů Komorní filharmonie Pardubice, které představilo ukázky z nově připravovaného edukativního programu Svět muzikálů. Vybrané písně přednesla posluchačka pardubické konzervatoře, zpěvačka Marie Novotná, vystoupení poutavě a erudovaně moderoval jeden z hráčů, saxofonista Pavel Merta. Poté přišel na řadu opět královský nástroj ‒ Adam Suk zahrál znovu Balbastrův pochod a potom ho vystřídal pardubický varhaník, pedagog konzervatoře a známý klávesista skupiny Sto zvířat Petr Hostinský. Ten interpretoval ve varhanní transkripci Příjezd královny ze Sáby od Georga Friedricha Händela a Ciaconu e moll Dietricha Buxtehudeho, taktéž velkého barokního mistra. Vstupy jmenovaných účinkujících se vždy po určité době cyklicky opakovaly. Bylo až mile překvapivé, kolik návštěvníků přišlo. Akce se těšila solidnímu zájmu veřejnosti.

Ten, kdo chtěl, mohl pokračovat spojovacími chodbami do dalších prostor. V tzv. Malém sále hrálo smyčcové kvarteto Aquartet složené opět z hráčů pardubické filharmonie. Zvědavým návštěvníkům předneslo například druhou větu z Mozartovy Malé noční hudby či transkripci Massenetovy Meditace z opery Thaïs. Sousední Komorní sál byl otevřen pouze pro případnou prohlídku.

 

5

 

Sukova síň, ve které se po rekonstrukci poprvé veřejně hrálo až v červnu, zaujala znalé návštěvníky tzv. kovovou rampou s již dokončenými reflektory a dvěma plátny, která však působí vzhledem k decentnímu interiéru sálu trochu necitlivě. O již v březnu nainstalovaném zábradlí, na stěně připevněném znaku Pardubického kraje a krásných nových lustrech od společnosti Lasvit jsme psali v rozhovoru s ředitelem Svobodou.

 

7

 

Snad nejvýraznější proměnou prošel Malý sál, kde je po celém obvodu místnosti instalováno nové dřevěné obložení. Tento prostor se změnil k nepoznání a vypadá daleko lépe než před tím. Také zdejší varhany mají na první pohled nové prospektové píšťaly. Podobně se proměnil i Komorní sál, u obou však došlo k optickému zmenšení prostoru, a to kvůli obložení. Nezapomnělo se ani na všechny spojovací chodby, šatny, sociální zařízení, schodiště, kavárnu a foyer v hlavní budově, které je pozměněné. Vyměnila se všechna okna i dveře, některé jsou celoskleněné a mají automatické otevírání. Renovací prošly i exteriéry kolem budov, nové je schodiště vedoucí k šatnám pod Sukovou síní, chodníky a květníky taktéž. V příštích letech se bude pokračovat rekonstrukcí vnitřních prostor školní a kancelářské části budovy, kde sídlí Konzervatoř Pardubice, Komorní filharmonie Pardubice, Základní umělecká škola Havlíčkova a další subjekty.

 

6

 

První veřejný koncert se v nové Sukově síni uskuteční 3. září. Bude se jednat o takzvaný crossoverový projekt s názvem S piráty na jedné lodi, kde se představí Jiří Ševčík, PIRATE SWING Band a Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Janem Kučerou. Následovat ho budou zářijové klasické filharmonické abonentní koncerty s vynikajícím tenoristou světového renomé Petrem Nekorancem.

Pardubický Dům hudby byl postaven v osmdesátých letech dle návrhu dodnes žijícího architekta Jiřího Třeštíka. Jednalo se o moderní sídlo jednotlivých složek tehdy vládnoucí komunistické strany a otevření se uskutečnilo v červenci roku 1983. V devadesátých letech se budova převedla do majetku státu, byla sem umístěna konzervatoř a komorní filharmonie. Po roce 2000, tedy od doby vzniku krajů, se stala majetkem Pardubického kraje. Poslední velká rekonstrukce se uskutečnila v roce 2004 – při ní se zásadně přestavěla Sukova síň a instalovaly se do ní nové koncertní varhany krnovské firmy Rieger-Kloss, jedno z posledních děl zmíněného závodu. Správcem celého objektu je v současnosti Konzervatoř Pardubice.

 

1

 

Foto: T. Kubelka / Fb Pardubického kraje 

Petr Vacek I.

Absolvoval Konzervatoř Pardubice v oborech hra na varhany a dirigování a JAMU v Brně taktéž ve dvou hlavních oborech, a to ve hře na varhany a dirigování orchestru. V rámci toho se věnoval i dirigování sboru, a to u předních českých sbormistrů. Je koncertně činný jako sólista (Teplické varhanní léto, Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka v České Třebové, Bachův varhanní podzim, Litoměřické varhanní léto), doprovází také sólisty i pěvecké sbory, diriguje orchestry a sbory (Královéhradecký komorní orchestr, Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster Přelouč). Obdržel cenu Sbormistr-junior v roce 2013 od Unie českých pěveckých sborů za přínosnou sbormistrovskou činnost. Velmi ho baví také hudební pedagogika, jíž se věnuje na ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové. V minulosti účinkoval ve hře Petera Schaffera Amadeus ve Východočeském divadle Pardubice, kde hrál menší roli. Dálkově se věnuje studiu Muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.