Galavečery ostravského divadla vkročením do nové sezony
Národní divadlo moravskoslezské vstupuje do 106. sezóny s mottem Proměny a Konstanty. Čtyřsouborové divadlo chystá pro diváky celkem šestnáct premiér. Zahajovací galavečery se uskuteční 7. a 8. září – opera, balet i muzikál nabídnou během gala divákům ukázky z novinek, činohra se soustředí výhradně na „ducha starého Myrona“. O přestávce se diváci mohou připojit ke společné procházce po divadelní Ostravě s průvodcem.
„Konstantou je nejen divadlo jako takové, ale pro nás jsou to i naše divadelní budovy. Letos v červnu uplynulo sto třicet let od otevření Národního domu. Je místem, kde se přes různé proměny sto třicet let hraje divadlo. Budova již sedm desetiletí nese jméno Divadlo Jiřího Myrona a protože i on měl letos kulatá výročí narození i úmrtí, bude i jeho osobnost součástí programu obou zahajovacích galavečerů 7. a 8. září,“ říká ředitel Národního divadla moravskoslezského (NDM) Jiří Nekvasil.
Diváci v sezóně číslo 106 uvidí šestnáct novinek – pět v opeře, po dvou v baletu a muzikálu a sedm premiér má v plánu činohra. Na repertoáru všech čtyř souborů zůstává osmatřicet inscenací. Sezónu společně zahájí všechny soubory v již osvědčeném modelu zahajovacích galavečerů v obou velkých divadlech (Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona), tedy tam, kde jsou jednotlivé soubory nejvíc „doma“.
Z dalších aktivit: „Operou Pavla Haase Šarlatán v režii Ondřeje Havelky završíme 10. října cyklus Opery terezínských skladatelů. Po tři roky jsme na jevišti Divadla Antonína Dvořáka uváděli díla českých skladatelů, kteří prošli Terezínem a padli za oběť holocaustu, a Pavel Haas byl jedním z nich,“ přibližuje ředitel Nekvasil s tím, že Haasovu operu a také Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky (premiéra se udála v červnu) odehraje opera NDM v listopadu v Brně na festivalu Janáček Brno.
Slovinský tvůrce Rocc vytvoří scénu a bude režírovat klenot světové opery, Pucciniho Turandot – na repertoáru bude od 19. prosince 2024 a hudebně operu nastuduje Marek Šedivý. Pro Rocca je to opera takřka osudová: „Turandot jsem poprvé viděl v Lublani, když mi bylo patnáct let, a naprosto mne uhranula. Díky ní jsem se rozhodl stát se operním režisérem,“ říká.
Jiří Nekvasil bude v nové sezóně režírovat dvě operní díla. V české premiéře uvede 13. března 2025 spolu s hudebním ředitelem opery Markem Šedivým Florentský slaměný klobouk Nina Roty, hudební frašku z roku 1945. V červnu 2025 zazní po mnoha letech v Ostravě velká barokní opera. Dílo Georga Friedricha Händela Julius Caesar v Egyptě bude mít premiéru 19. června a ostravští diváci je uvidí pouze pětkrát, poté inscenace putuje na Hudební festival Znojmo – jde o koprodukci. Hudebně ho nastuduje zkušený Roman Válek. „Georg Friedrich Händel operu napsal pro anglickou Královskou hudební akademii v roce 1724 a úspěch měla hned při premiéře. Händel ji často obnovoval ve svých dalších operních sezónách a dodnes patří k nejčastěji uváděným barokním operám,“ říká Jiří Nekvasil.
Balet NDM chystá dvě premiéry a už pro začátek sezóny (17. října v Divadle Jiřího Myrona) připravuje komponovaný večer s názvem Čistá RADOSTance. Na hudbu skladatelů od 18. století do současnosti nazkouší soubor pět rozdílných choreografií a představí pět různých stylů tance v běhu času – tedy přesně v duchu motta sezóny. „Mimo jiné v tomto večeru nabídneme divákům opět dílo nejvěhlasnějšího choreografa českého původu Jiřího Kyliána. Jeho Křídla z vosku byla už součástí inscenace Vzlety a pády v roce 2018. Diváky potěší také Itzik Galili, Marco Goecke, Justin Peck a Lea Bessoudo Greck,“ zve šéfka baletu NDM Lenka Dřímalová. Ostravské obecenstvo se může těšit také na nového Peera Gynta na hudbu Edvarda Griega s libretem podle dramatu Henrika Ibsena. Divadlo oslovilo ke spolupráci belgického choreografa působícího v Berlíně Jeroena Verbruggena, který se obdivem k dílu netají a pro soubor baletu NDM připraví novou choreografii. V českém divadle bude umělec tvořit poprvé. S orchestrem opery baletní inscenaci nastuduje nizozemský dirigent Sander Teepen, který už s NDM spolupracoval před deseti lety například na inscenaci opery Andrea Chénier nebo v roce 2017 na Lady Macbeth Mcenského újezdu. Peer Gynt se na ostravské jeviště vrací po pětatřiceti letech; premiéra se koná 22. května 2025 v Divadle Antonína Dvořáka.
Foto: NDM, Wikipedia / a. n. / volné dílo, archiv Klasiky+
Příspěvky redakce
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- David Mareček jmenován ředitelem Pražského filharmonického sboru. Na dobu neurčitou
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
Více z této rubriky
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
- Dětství jako inspirační zdroj umělce. Konference v Nelahozevsi nejen o Dvořákovi