Lieder Society nechá rozmlouvat Šostakoviče s Beethovenem
Další hudební zastavení k „zpříjemnění konce prázdnin“ chystá písňový spolek Lieder Society. Půjde o komorní koncert u 50. výročí úmrtí Dmitrije Šostakoviče v hudebním dialogu s Ludwigem van Beethovenem. V Atriu Žižkov 30. srpna hraje mezinárodně etablované Trio Bohémo, zpívá hlavní tvář cyklu, sopranistka Tamara Morozová a její divadelní kolega, tenorista Marek Žihla. Umělci vystoupí za klavírní spolupráce Filipa Martinky.

Večer Beethoven & Šostakovič propojí hudbu dvou skladatelů, jejichž tvorba překračovala hranice epoch a politických režimů, a připomene 50. výročí úmrtí Dmitrije Šostakoviče. V první části zazní slavné písně Vzdálené milé Ludwiga van Beethovena v podání tenoristy Marka Žihly a klavíristy Filipa Martinky, absolventů Mladého salónu. Sopranistka Tamara Morozová přednese dva kontrastní písňové cykly Dmitrije Šostakoviče – lidovou poezií inspirované Španělské písně s Filipem Martinkou a ve spolupráci s mezinárodně oceňovaným komorním souborem Trio Bohémo (houslista Matouš Pěruška, violoncellistka Kristina Vocetková a klavírista Jan Vojtek) velice osobní a dramaticky potemnělé Romance na básně Alexandra Bloka. Koncert se koná 30. srpna od devatenácti hodin v Atriu Žižkov.
Spolek Lieder Society byl založen s myšlenkou změnit situaci vnímaného opomíjení žánru písně na českých klasickohudebních pódiích. Připravuje dramaturgie oživující pozapomenuté dědictví, hledá spojení mezi klasiky a současníky, pořádá koncerty, přednášky i mistrovské kurzy. Proklamuje záměr dostat píseň k novým posluchačům. Zakladatelkami spolku jsou sopranistka Tamara Morozová a mezzosopranistka Monika Jägerová.
…………..
Tamara Morozová a Filip Martinka společně vystoupí také v rámci Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc, jak KlasikaPlus.cz informovala ZDE.
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Příspěvky redakce
- Filharmonie Gustava Mahlera zve na varhanní koncerty i finále Stamicových slavností
- Hudba v chrámech v Ostravě i Frenštátu pod Radhoštěm
- Gaudium Praha do konce sezony 2025/26 ještě třikrát
- Magdalena Živná přiblíží život a dílo Rudolfa Karla
- Sedm smrtelných hříchů ve Finsku s Bellou Adamovou
Více z této rubriky
- Filharmonie Gustava Mahlera zve na varhanní koncerty i finále Stamicových slavností
- Hudba v chrámech v Ostravě i Frenštátu pod Radhoštěm
- Gaudium Praha do konce sezony 2025/26 ještě třikrát
- Magdalena Živná přiblíží život a dílo Rudolfa Karla
- Sedm smrtelných hříchů ve Finsku s Bellou Adamovou
- Linda Sítková a její hosté při šestém ročníku Svatojánského varhanního cyklu
- Piccolo coro & Piccola orchestra slaví třicetiny sérií tří koncertů v Praze
- Dvořák mladým aneb Pět koncertů s talenty i renomovanými interprety
- Martinů fest Polička zahájí ‚českofilharmonický‘ Rudolfinum Consort
- Košické hudební jaro v květnu i s klavíristou Bartošem a dirigentem Netopilem