KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Miroslav Sekera dnes zahajuje nový festival Rok na 4 doby english

Koncertní melodram s názvem Hoj, ty Štědrý večere! dnes otevře nový cyklus klasické hudby Rok na 4 doby. Konat se bude v Mladé Boleslavi a jeho rezidenčním umělcem se minimálně pro první ročník stal klavírista Miroslav Sekera, který se svou rodinou žije v tomto kraji. Úvodní večer dnes začíná v 19 hodin v Městském divadle Mladá Boleslav. Vystoupí umělecký šéf tohoto divadla, držitel ceny Thalie, herec Petr Mikeska, jeho kolegyně Karolina Frydecká, herečka a zpěvačka Dita Hořínková a Miroslav Sekera. Společně představí koncertní melodramy od Roberta Schumanna, Franze Liszta a Zdeňka Fibicha.

Nový projekt Rok na 4 doby má za cíl založit v Mladé Boleslavi cyklus klasické hudby, který bude na celostátní/mezinárodní úrovni a dovede do Mladé Boleslavi v rámci cyklu špičku naší i světové hudební scény. V jeho rámci se budou konat čtyři koncerty za rok, vždy v jednom ročním období. Pro každé dramaturgie zvolí specifický hudební koncept, od klasických programů pro sólisty, orchestry nebo komorní seskupení až k netradičním s přesahem za hranice klasické hudby, zaznívat tak budou i melodramy, taneční hudba a jazz.

Dalším cílem tak je představit hudební osobnosti v různých zajímavých místech Mladé Boleslavi. Koncerty se budou konat v divadle, ve Škoda muzeu, na zámku Kosmonosy, také na méně tradičních místech, jako je Sbor českých bratří, Kostel sv. Havla, nebo v prostorách pro koncerty zcela nových, v Pluhárně nebo v bývalém kostele na Karmeli.

První koncert začíná letos 8. prosince v Městském divadle Mladá Boleslav s koncertními melodramy autorů z období romantismu. Na koncertě se představí umělecký šéf tohoto divadla, držitel ceny Thalie, herec Petr Mikeska spolu s herečkou Karolinou Frydeckou a herečkou a zpěvačkou Ditou Hořínkovou jako hostem společně s Miroslavem Sekerou. Představí koncertní melodramy od Roberta Schumanna, Franze LisztaZdeňka Fibicha.

Jarní symfonický koncert nabídne hudbu Beethovena, Dvořáka a Liszta, přijede s ní Česká sinfonietta s dirigentem Radkem Baborákem. Letní koncert bude jazzový, v netradičním v prostředí bývalé tovární haly Pluhárna zahraje Nikol Bóková a její trio. Podzimní koncert nabídne komorní repertoár, který nastudují houslistka Olga Šroubková, hornista Radek Baborák a rezidenční umělec festivalu, klavírista Miroslav Sekera.

Foto: Fb projektu

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…Příspěvky od Veronika Veber ParoulkováVíce z této rubriky