PKF hudbou zvýrazní francouzské předsednictví v Radě EU
„Šéfdirigent Villaume podepsal prodloužení smlouvy na další tři sezóny.“
„V pěti koncertních řadách připravuje orchestr více než třicet různých programů.“
„Potrava pro duši je nyní stejně důležitá jako ochrana zdraví.“
Orchestr PKF – Prague Philharmonia chystá pro další sezónu pět abonentních cyklů, první programy plánuje už na 6. a 8. září. V druhé polovině září by se vedle toho mělo také uskutečnit jedno z doposud nejambicióznějších turné tělesa, které povede do Japonska, Koreje a na Tchaj-wan. Hudebním ředitelem a šéfdirigentem zůstává Emmanuel Villaume. Prodloužil smlouvu s orchestrem na další tři sezóny.
Od ledna do června 2022 převezme Francie rotující předsednictví v Radě Evropské unie. PKF-Prague Philharmonia se nechala inspirovat k vytvoření programu sezóny 2021/2022 založeného na tématu francouzské hudby. Francouz Emmanuel Villaume stojí v čele předního českého orchestru od roku 2015 a podepsal nyní prodloužení smlouvy na další tři sezóny, tedy do roku 2024, kdy mu bude šedesát. Současně je hudebním ředitelem Opery v Dallasu. V letech 2009 až 2016 byl šéfdirigentem Slovenské filharmonie.
V Praze zahraje PKF-Prague Philharmonia ve své 28. sezóně vedle šéfdirigenta i pod taktovkou Harryho Bicketa, Marcela Lehningera, Juliana Rachlina či dirigentky Keri-Lynn Wilson. V pěti koncertních řadách připravuje více než třicet různých programů. Vedle hlavního orchestrálního cyklu nabízí cyklus komorní, cyklus soudobé hudby, donátorské abonmá a koncerty pro děti v Rudolfinu. Vedle toho připravuje portfolio edukačních programů pro školy: koncerty pro děti od čtyř do osmi let a projekt Orchestr zoom, který získal mezi školami velkou popularitu. Do aktivit orchestru PKF má nadále patřit Dětský klub Notička pro děti od tří do čtrnácti let se sérií pěti setkání.
Francouzské předsednictví v Radě Evropské unie chce oslavit PKF-Prague Philharmonia v únoru 2022 provedením Ravelova Klavírního koncertu G dur – stejné skladby, kterou skladatel dirigoval v roce 1932 při hostování v Praze, pouhý měsíc po pařížské premiéra díla. Sólistou má být francouzský pianista Michel Dalberto. Zazní rovněž Ravelovo Bolero a Toccata e due Canzoni od Bohuslava Martinů, který řadu let žil v Paříži.
Evropskou dimenzi francouzské hudby vyzdvihne program zaměřením na její neustálé prolínání s hudbou německou v průběhu staletí. Pořadatelé to glosují takto: „Debussy byl ovlivněn Wagnerem, který je naopak hodně zavázán Berliozovi, ten byl sám ovlivněn Gluckem, který byl velmi inspirován Rameauem – obdivovatelem jak Bacha, tak Couperina, skladatelů, kteří se také vzájemně ovlivňovali… Fascinující a plodná souhra mezi oběma národy…!“
Šéfdirigent Villaume zahájí orchestrální cyklus 8. září večerem, ve kterém se má objevit skladba Incanto od současného francouzského autora Érica Tanguye, a to vedle Berliozovy, Saint-Saënsovy a Rachmaninovovy hudby.
Některé programy jsou „zachráněné“ sestavy ze sezóny 2020/2021, v podstatě celé zrušené opatřeními proti pandemii. Mezi sólisty koncertů jsou například první flétnista Berlínských filharmoniků Emmanuel Pahud, klavírista Oli Mustonen nebo houslistka Bomsori Kim.
„Obzvláště se radujeme z toho, že můžeme koncerty pořádat v duchu tématu, které oslavuje přátelství a výměnu mezi národy a kulturami. Doba byla a je pro nás všechny velmi nesnadná. Potrava pro duši je nyní stejně důležitá jako ochrana zdraví…,“ konstatovala ředitelka orchestru Kateřina Kalistová. Jak dodala, přežít dosavadní nelehké období pomohla hlavně vlna lidské solidarity. „Mnoho našich abonentů netrvalo na vrácení zaplacených abonmá či vstupenek za koncerty, které musely být kvůli pandemii zrušeny. Stejně tak podpořili orchestr i samotní hráči. A neopustili nás v této ´bezkulturní´ době ani naši mecenáši a partneři.“
Vzhledem k nezbytným změnám v plánu spojených s pandemií a nutnosti rušit koncerty bylo podle ní vytvoření programu tentokrát obzvláště složité: „Ale věříme, že jsme našli skvělé řešení!“
Foto: Fb orchestru, Pixabay, Erik Berg, www.bomsorikim.com
Příspěvky od Petr Veber
- Smetana v souvislostech (8)
Vltava stopadesátiletá - Janáček v souvislostech (5)
Jenůfa.
Z Brna přes Prahu a Vídeň až do New Yorku - Jásejte, plesejte! Collegium 1704 a jeho Vánoční oratorium
- Brouček a Osud aneb Janáček mezi Jenůfou a velkým stářím
- Robert Hanč: Tři koncerty v Carnegie Hall nemůžeme mít, kdy si vzpomeneme
Více z této rubriky
- Bachovo Vánoční oratorium ve Vídni. Řídí Václav Luks
- Antiqua et nova s Musicou Poetica u Vavřince
- Tomáš Netopil diriguje Kouzelnou flétnu v Tokiu
- Akademici z Univerzity Karlovy uvádějí vánoční koncert
- S akcentem na taneční aspekt děl Bohuslava Martinů
- Kontrabasové sólo pro Lukáše Holubíka
- Raiskinův oblíbenec Vasks opět k slyšení v Bratislavě
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery