Rok české hudby silně rezonuje i v zahraničí. Vyvrcholí v Carnegie Hall
Nejslavnější koncertní sál světa bude na začátku prosince patřit oslavám Roku české hudby 2024. V Carnegie Hall v New Yorku vystoupí Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor a Pavel Haas Quartet. V České národní budově na Manhattanu bude připraven doprovodný program včetně Koncertu mladých talentů, který Český týden otevře. Pražský filharmonický sbor navíc zazpívá na ikonickém Times Square.
„Mám radost, že se Rok české hudby nestal pouze uměle implementovaným projektem, ale událostí, která se setkává s velkým ohlasem návštěvnickým i recenzním,“ zhodnotil dosavadní průběh Roku české hudby ministr kultury Martin Baxa na setkání s tiskem. Kromě podpory a pořádání hudebních akcí se organizátoři snaží oslovit i širší okruh publika, také mimo koncertní sály. Tak vznikl nový film České televize Smetana, který bude mít premiéru 3. listopadu ve 20.10 na ČT art, nebo také audiokniha Bedřich Smetana – životopis, jíž propůjčil svůj hlas Jakub Hrůša. Dosah projektu překračuje naši republiku: mimojiné na základě uskutečnění mnohých zahraničních koncertů či operních představení Rok české hudby již zaznamenala také některá zahraniční média, BBC Music Magazine nevyjímaje. Vyvrcholením se stane třídenní rezidence České filharmonie na začátku prosince v Carnegie Hall.
„Na světě existují pouze tři orchestry, kterým Carnegie Hall nabídla třídenní rezidenci. Jsou to Berlínští filharmonikové, Vídeňští filharmonikové a naše Česká filharmonie,“ hodnotí obrovský český úspěch Martin Baxa. Česká filharmonie tam společně se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem připraví tři samostatné programy, z nichž každému bude vévodit jeden z instrumentálních koncertů Antonína Dvořáka. Tuto trojici postupně přednesou významní sólisté: violoncellista Yo-Yo Ma, houslista Gil Shaham a pianista Daniil Trifonov. Večery budou plně zasvěcené české hudbě, avšak zařazena byla i symfonie Gustava Mahlera. „Chceme sebevědomě prezentovat Mahlera jako autora, který se narodil na českém území a je součástí našeho repertoáru,“ vysvětlil generální ředitel České filharmonie David Mareček.
Část prvního večera této rezidence, provedení symfonických básní Vyšehrad, Vltava a Šárka ze Smetanovy Mé vlasti, bude moci sledovat české i zahraniční publikum také online. Stream na webu a YouTube kanálu České filharmonie bude spuštěn 4. prosince ve 20 hodin. Pro tuto příležitost připravil první český orchestr kampaň Nezapomeňte!, tu doprovodí reklamní spot inspirovaný filmem Sám doma. „Naším cílem je představit Českou filharmonii nejen z pohledu vrcholné kulturní reprezentace, ale také jako moderní instituci, která umí přitažlivě a bezprostředně oslovit nejširší publikum. Chceme také širší veřejnosti představit našeho šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova, který v práci s orchestrem navázal na úsilí Jiřího Bělohlávka a v posledních letech přivedl Českou filharmonii mezi absolutní světovou elitu. A hlavně chceme pozvat naše fanoušky, aby s orchestrem poprvé zažili neopakovatelnou atmosféru, která filharmoniky provází na zahraničních koncertech,“ objasňuje David Mareček.
V dalších večerech zazní Mahlerova Pátá symfonie a Glagolská mše Leoše Janáčka, ve které se k České filharmonii připojí Pražský filharmonický sbor. K účasti na koncertech přizvala Česká filharmonie studenty londýnské Královské hudební akademie a absolventy Národního studentského orchestru USA při Carnegie Hall. Ti spolu se členy Orchestrální akademie České filharmonie vystoupí na zahajovacím komorním koncertu 2. prosince v České národní budově a v řadách orchestru zasednou také během všech tří hlavních koncertů rezidence.
Pražský filharmonický sbor vystoupí poté vystoupí i v samostatném a cappella koncertu. Za řízení Lukáše Vasilka a ve společnosti předního českého tenoristy Pavla Černocha představí hudbu Petra Ebena, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Jana Nováka. Tentýž program zazní těsně před odjezdem sboru do Spojených států amerických v pražském kostele sv. Šimona a Judy. Pro New York však Pražský filharmonický sbor připravil také program složený ze spirituálů, gospelů a mezinárodních koled. Ten zazní pod širým nebem, přímo na legendárním Times Square. Český týden v Carnegie Hall poté zakončí Pavel Haas Quartet, a to provedením skladeb Josefa Suka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.
V České národní budově – ve spolupráci s Českým centrem a Generálním konzulátem ČR v New Yorku – se mezitím uskuteční třídenní filmový festival a bude tam k vidění fotografická výstava Allegro Forte fotografky Štěpánky Stein a výtvarnice Vendy Mlejnské. Čeští filharmonikové nabídnou americkým studentům také tři masterclassy.
Na třídenní newyorskou rezidenci naváže Česká filharmonie dvěma koncerty v kanadském Torontu. V metropoli provincie Ontario orchestr dosud vystoupil pouze čtyřikrát. Naposledy před čtyřiceti lety pod taktovkou Václava Neumanna a předtím v roce 1965 pod vedením Karla Ančerla, který později právě do Toronta emigroval a také tam zemřel. Letos tam se Semjonem Byčkovem Česká filharmonie uvede Mahlerovu Pátou symfonii, první polovinu Mé vlasti, Dvořákův Klavírní koncert s Daniilem Trifonovem a Houslový koncert s Janem Mráčkem.
foto: Česká filharmonie, Česká televize
Příspěvky redakce
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
Více z této rubriky
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- To nejlepší z Čajkovského při švýcarském miniturné olomouckých filharmoniků
- S orchestrem Slovenského rozhlasu vystoupí koncertní mistr Vídeňských symfoniků