Slovenská hudba ve Slovenské filharmonii
Dění na počátku měsíce června osciluje ve Slovenské filharmonii mezi recitály a vokálně symfonickými večery. Na varhanní recitál Marka Štrbáka naváže 4. června klavírní recitál mladé Španělky Eugenie Sánchez Durán, který v závěru týdne vystřídá beethovenovsko-suchoňovský program Slovenské filharmonie a filharmonického sboru s tenoristou Peterem Bergerem a Storioni Triem. V neděli 9. června se sborem vystoupí Slovenský komorní orchestr a zahraje mimo jiné Valentovu Poctu Janu Husovi.
Šestý klavírní recitál v sezóně nabídne v Malém sále Slovenské filharmonie vystoupení teprve dvacetileté klavíristky Eugenie Sánchez Durán. Murcijská rodačka studující na Univerzitě Alfonso X el Sabio v Madridu na sebe upozornila úspěchy na mezinárodních klavírních soutěžích konaných ve Španělsku i v rámci Mezinárodní letní akademie Univerzity Mozarteum v Salcburku. Ke svým koncertním zkušenostem přidá 4. června recitál ve Slovenské filharmonii, na němž provede Klavírní sonátu Les Adieux Ludwiga van Beethovena, Chopinovo Čtvrté scherzo, Skrjabinova Preludia a Etudy op. 42 a 65 a na závěr zařadí dvě ukázky ze suity Goyescas Enriqua Granadose.
Na dvojici abonentních koncertů v prvním červnovém týdnu, které jsou na programu ve dnech 7. a 8. června, se Slovenská filharmonie ujme interpretace děl Ludwiga van Beethovena a Eugena Suchoně. Pod taktovkou Daniela Raiskina uvede bratislavský orchestr Beethovenovu předehru Coriolan a Trojkoncert pro klavír, housle a violoncello C dur, op. 56. V jeho sólových partech se představí členové klavírního nizozemského tria Storioni, které na koncertní scéně působí již dvacet pět let. Soubor tvoří bratři Wouter a Marc Vossenovi hrající na housle a violoncello společně s klavíristou Bartem Van De Roerem, jež společně organizují i vlastní festival komorní hudby v Eindhovenu.
Druhá polovina večera bude patřit slovenské hudbě a jejímu klíčovému představiteli Eugenu Suchoňovi, z jehož odkazu filharmonie společně se Slovenským filharmonickým sborem vedeným Janem Rozehnalem připomene Žalm země podkarpatské, op. 12. Osobitá kantáta je považovaná za jeden z ústředních počinů slovenské národní hudby srovnatelný s českým vnímáním Smetanovy Mé vlasti. Suchoň v tomto díle vyjádřil svou lásku k rodné zemi, soucit s jejími v meziválečném období zkoušenými lidmi trpícími bídou a zároveň vyzpíval i naději do budoucna. Literární předlohou kompozice se stal text básně Jaroslava Zatloukala ze sbírky Vítr z Polonin. Suchoň spolu s hudebním kritikem Ivanem Ballem se Zatloukalovým svolením upravili původní český text básně Podkarpatskoruský žalm a aplikovali jej na slovenské podmínky. Kantáta, která z kompozičního hlediska ukazuje Suchoňovu přináležitost k velké romantické tradici, je koncipována pro smíšený sbor, tenorové sólo a velký orchestr. Sólového partu se v bratislavském nastudování ujme tenorista Peter Berger, který na sebe v letošním roce upozornil jako zdatný smetanovský a dvořákovský interpret a portál KlasikaPlus.cz s ním připravil rozhovor.
Závěr prvního červnového týdne bude ve Slovenské filharmonii patřit dalšímu z koncertů Slovenského komorního orchestru v rámci koncertní řady Hudba v chrámech. Katedrálou sv. Martina zazní v neděli 9. června odpoledne dvojice slovenských děl soudobých komponistů Ivana Valenty a Ľuboše Bernátha. Ewaldem Danelem řízený orchestr vystoupí společně se sborem Vysokoškolského uměleckého souboru Technik STU, který vede Petra Torkošová. Sbor již premiéroval několik duchovních Bernáthových děl, tentokrát se ujme interpretace jeho skladby Síla pravdy a pravda slova. Tvorba Ivana Valenty, akordeonisty, pedagoga a skladatele, který dlouhá léta rozvíjel umělecký život Bratislavy, oslovuje posluchače s poselstvím o potřebě duchovní víry. Na koncertu zazní jeho hudební hold mistru Janu Husovi.
Foto: z archivu Eugenie Sánchez Durán, Mike Roelofs, Marek Olbrzymek
Příspěvky redakce
- Národní divadlo moravskoslezské ruší sobotní představení
- Novou sezónu zahájí i v Českých Budějovicích. S filharmonií vystoupí Bařákovi
- Duchu Tvůrce, přijď! Symfonie tisíců na úvod sezóny Pražských symfoniků
- Brno Contemporary Orchestra všem, kteří darovali srdce
- Svatováclavský hudební festival ve třetím zářijovém týdnu. S českými interprety a českou hudbou
Více z této rubriky
- Novou sezónu zahájí i v Českých Budějovicích. S filharmonií vystoupí Bařákovi
- Duchu Tvůrce, přijď! Symfonie tisíců na úvod sezóny Pražských symfoniků
- Brno Contemporary Orchestra všem, kteří darovali srdce
- Svatováclavský hudební festival ve třetím zářijovém týdnu. S českými interprety a českou hudbou
- Čtyři nedělní matiné v Plzni v režii klavíristy Petra Nováka