KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Smetanovu Litomyšl povede Michal Medek english

65. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl v roce 2023 bude posledním, který povede jeho dlouholetý ředitel Jan Pikna. Letos v létě oznámil úmysl předat funkci nástupci. Stane se jím Michal Medek, manažer, zpěvák, který léta působil v souboru Schola Gregoriana Pragensis, současný obchodní ředitel České filharmonie. Festival tak převezme na prahu 66. ročníku, v rámci kterého dramaturgie i město oslaví 200 let od narození Bedřicha Smetany. Při té příležitosti také vznikl projekt Smetana200, který jsme podrobněji představili ve VýhleduPlus.

Na pořádání festivalu jsem se poprvé podílel v roce 1993, od roku 1994 jsem byl vedoucím produkce a od roku 1997 ředitelem. Letošní ročník byl můj pětadvacátý v této roli a myslím, že je čas na změnu“, vysvětluje Jan Pikna. Pod jeho vedením se Smetanova Litomyšl stala jedním z největších a nejrespektovanějších festivalů klasické hudby v České republice. „Mám pocit, že jsme dosáhli nejvyšších met v naší zemi a je třeba se více etablovat v zahraničí. To bude výzva pro nové vedení“. Těmi dalšími bude příprava oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany a vyřešení nové konstrukce zastřešení nádvoří zámku Litomyšl, kde se festival tradičně koná. Ještě letos bude zahájena rekonstrukce zámku, po jejím dokončení a s novým letním zastřešením by se měly výrazně zlepšit možnosti pro inscenování operních představení.

Smetanova Litomyšl je dobře zavedený a divácky velmi oblíbený festival. Velmi si vážím práce současného vedení a míním navázat na to, co vybudovali. Rád bych se na festivalu věnoval s velkou péčí opeře a dalším rozměrným hudebním formám. Plánujeme i úzkou spolupráci s Českou filharmonií, která je už dnes partnerským orchestrem Smetanovy Litomyšle,“ představil stručně své vize Michal Medek.

Litomyšl chce současně revitalizovat rodný byt Bedřicha Smetany. V plánu je výhodnější bezbariérový vstup a počítá se i s obnovením zazděného původního propojení bytu s prostory někdejšího pivovaru. O podrobnostech architektonického návrhu revitalizace přízemních místností, ve kterých se Smetana v rodině sládka 2. března 1824 narodil, hovořil v našem podcastu AudioPlus starosta města Daniel Brýdl.

Foto: Smetanova Litomyšl

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky