pátek, 08 říjen 2021 18:39

VÝHERCI VSTUPENEK:
Zemlinsky ve Státní opeře

Autor:

Národní divadlo v Praze nachystalo festival k poctě 150. výročí narození Alexandra Zemlinského, které připadá na 14. října 2021. Uskuteční se ve dnech 8. až 10. října a koná v rámci projektu Musica non grata. Ve světové premiéře bude 10. října ve Státní opeře uvedena jeho opera Malva na motivy povídky Maxima Gorkého, v instrumentaci Antonyho Beaumonta. Kromě té jsou na programu také čtyři komorní koncerty, na kterých zazní jak skladby Zemlinského, tak i jeho současníků a skladatelů, kteří mu byli osobně blízcí. Dějištěm budou, vedle Státní opery, České muzeum hudby a pražské synagogy. Vystoupí například Karl-Heinz Steffens, Markéta Cukrová, Štěpánka Pučálková, Zemlinsky kvartet, Johanni van Ostrumm, Michal Nagy nebo Claudio Bohorquez, Josef Moravec nebo Jiří Hájek. Koncertům budou předcházet dramaturgické úvody a přednášky Antonyho Beaumonta, který studiu osobnosti Alexandra Zemlinského věnoval celý svůj profesní život.

Soutěžní otázka: Alexander Zemlinsky uvedl ve světové premiéře za svého působení na postu šéfa Opery Národního divadla také monodrama Arnolda Schönberga, které uvede Opera Národního divadla v listopadu 2021. Víte, o jaké dílo se jedná?

Odpověď je: Očekávání

Výherci se stávají:
Petra Schindlerová, Praha 11
Daniil Kopytov, Praha 3
Jarmila Šebková, Rovensko p.Tr.
Martin Mecerod, Praha 5
Ivan Kafka, Praha 3
GRATULUJEME!

 

1115

 

Na zahajovacím koncertu v pátek 8. října od 18 hodin s názvem Zemlinsky – Brahms – Berg vystoupí v Národním muzeu – České muzeum hudby německý violoncellista peruánsko-uruguayského původu Claudio Bohorquez, který patří k nejvyhledávanějším hudebníkům ve svém oboru.

 

114

 

Festival pokračuje v sobotu 9. října od 11 hodin, a to koncertem ve Státní opeře. Tentokrát nese název Zemlinsky – Schönberg – Berg a pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steffense vystoupí s Orchestrem Státní opery mezzosopranistka Štěpánka Pučálková. Sobotní program bude pokračovat v 19 hodin opět v Českém muzeu hudby, kde se s programem představí Zemlinsky Quartet a mezzosopranistka Markéta Cukrová.

 

1000

 

Stejné hudební těleso, tedy Zemlinsky Quartet, se představí i v neděli od 11 hodin ve Španělské synagoze. Koncert má tentokrát podtitul Zemlinsky – Mozart .Dalším z hostů světového formátu, který do Prahy o víkendu přijíždí, je operní sólistka Johanni van Oostrum. Ta pak na závěrečném koncertu v neděli 10. října od 19 hodin ve Státní opeře vystoupí společně s barytonistou Michaelem Nagym. Johanni van Oostrum je jihoafricko-nizozemská sopranistka a je žádanou interpretkou hlavních rolí v operách R. Strausse, R. Wagnera, L. Janáčka či W. A. Mozarta po celém světě. Součástí koncertu Zemlinsky 150 budou díla, jako je například Lyrická symfonie nebo Tajemství, ale především ještě nikdy neuvedená opera Malva, resp. její fragment. Zemlinsky ji napsal na motivy povídky Maxima Gorkého. Malvu pro tento účel hudebně upravil muzikolog a odborník na Zemlinského dílo, pan Antony Beaumont.

 

michael-nagy

 

Závěrečný koncert bude natáčet Česká televize, na obrazovkách ČT art bude k vidění už v pondělí 11. října od 20:15 hodin. Celý festival obohatí i řada doprovodných programů.

Mezinárodní hudební a kulturní projekt Musica non grata je projektem České republiky a Spolkové republiky Německo, organizovaný Národním divadlem a finančně podporovaný Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo.

 

Program festivalu:

KONCERT 1: Zemlinsky – Brahms – Berg
8. 10. 2021, 18.00, Národní muzeum - České muzeum hudby
Karl-Heinz Steffens & Friends
klarinet: Karl-Heinz Steffens
piano: Michal Friedlander
violoncello: Claudio Bohorquez

program:

Johannes Brahms: Trio pro klarinet, violoncello a klavír v a moll, op. 114
Alban Berg: Čtyři kusy pro klarinet a klavír, op. 5
Alexander Zemlinsky: Trio d moll op. 3 pro klarinet, violoncello a klavír, op. 3

------

KONCERT 2: Zemlinsky – Schönberg – Berg
9. 10. 2021, 11.00, Státní opera
Orchestr Státní opery
Mezzosoprán: Štěpánka Pučálková
Dirigent: Karl-Heinz Steffens

program:

Alban Berg: Tři kusy z Lyrické suity
Alexander Zemlinsky: Šest zpěvů podle básní Maurice Maeterlincka op. 13
Arnold Schönberg: Komorní symfonie č. 1 pro 15 sólových nástrojů op. 9

------

KONCERT 3: Zemlinsky– Schönberg
9. 10. 2021, 19.00, Národní muzeum - České muzeum hudby
Zemlinsky Quartet
Mezzosoprán: Markéta Cukrová

program: 

Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet č. 2, op 15
Arnold Schönberg: Smyčcový kvartet č. 2, op 10

------

KONCERT 4: Zemlinsky– Mozart
10. 10. 2021, 11.00, Španělská synagoga
Zemlinsky Quartet

program: 

Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvartet č. 3, op 19
Wolfgang Amadeus Mozart: Smyčcový kvartet C dur,  "Disonantní"

------

KONCERT 5: Zemlinsky 150
10. 10. 2021, 19.00, Státní opera
Sbor a orchestr Státní opery, dirigent: Karl-Heinz Steffens

program:

světová premiéra: Alexander Zemlinsky: Malva (fragment opery), instrumentace Antony Beaumont
Malva: Jana Sibera
Jacob: Josef Moravec
Wasili: Jiří Hájek

Alexander Zemlinsky: Hochzeitsgesang (Svatební zpěv), moteto pro kantora, smíšený sbor a varhany
Alexander Zemlinsky: Frühlingsglaube (Víra jara) a Geheimnis (Tajemství) pro smíšený sbor a smyčcový orchestr
Alexander Zemlinsky: Lyrická symfonie
soprán: Johanni van Oostrum
baryton: Michael Nagy

 

Dirigent, skladatel a pedagog Alexander Zemlinsky působil v Praze jako šéf opery Nového německého divadla v letech 1911 až 1927 a dovedl tuto scénu k mnoha mezinárodním úspěchům. Rozšířil její repertoár, řadu děl uvedl ve světové premiéře - například monodrama Arnolda Schönberga Očekávání, které opět zazní ve Státní opeře v listopadu 2021. Během jeho uměleckého vedení se uváděla rovněž díla Ernsta Křenka, Paula Hindemitha, Ericha Wolfganga Korngolda či Franze Schrekera. Vedle toho se mu podařilo přivést do Prahy význačné umělce a umělkyně své doby, k nimž náleželi Maria Hussa, Paul Pella, Friedrich Schorr, Leo Slezak, Richard Tauber či Lotte Lehmann. Roku 1933 musel Zemlinsky prchnout z Berlína, kde tehdy působil, nejprve do Vídně a následně do Spojených států.

 

112

 

Foto: Gina Gorny, Sajinthe de Vries, Monika Höfler,  Fb: History of Music a BBC Symphony Orchestra

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.