pátek, 25 červen 2021 11:52

V neděli začínají patnácté Klášterní hudební slavnosti

Autor:

Od této neděle 27. června do pondělí 13. září uvedou pořadatelé patnáctého ročníku festivalu Klášterní hudební slavnosti v Olomouckém a Moravskoslezském kraji různá hudební setkání. Všechna se ponesou v duchu letošního motta Česká hudební rozmanitost. Hornista Radek Baborák v neděli v kostele Navštívení Panny Marie v Bílé Vodě od 19 hodin představí svůj sólový program. Zahraje díla skladatelů, kteří se velkou měrou historicky zasloužili o propagaci lesního rohu, a bude je konfrontovat se skladbami světových autorů. Zaznějí například transkripce sólových skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmse, také Gioacchina Rossiniho, Clauda Debussyho či lovecké fanfáry z různých období.

 

402

 

Festival uvádí, že milovníci čisté klasiky se mohou těšit hned na dva koncerty rezidenčního souboru Musica Florea v Šumperku. Nejprve u příležitosti slavnostního zahájení festivalu představí díla českého barokního skladatele Antonína Reichenauera a jeho současníků. Závěrečný koncert v září pak věnuje konfrontaci Oratoria Václava Horálka s Requiem Wolfganga Amadea Mozarta. Mezi další hudební setkání bude letos patřit vystoupení patronky festivalu, harfistky Jany Bouškové, s houslistou Josefem Špačkem v dřevěném kostelíku v Maršíkově. Klasiku bude ctít také vokální Ensemble Baroque Quintet, který ve Šternberku zazpívá díla starých českých mistrů, a oblíbené Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho rozezní v unikátní Hudební hale v Karlově Studánce Ensemble Lucis. V kostele kláštera na Hedeči pak oživí romantické varhany polský varhaník Wacław Golonka.

 

404

 

„Diváci, kteří s oblibou poznávají různé hudební styly a přístupy, uvítají Crossover večery. Mohou se těšit například na dva koncerty v secesní Tančírně v Račím údolí. Nejprve všestranná umělkyně Gabriela Vermelho spolu s uskupením Gadrew Way rozehraje skladby a písně známé i neznámé v osobitém, strhujícím pojetí. Podruhé se do Tančírny vrátíme s mužským vokálním kvartetem Q Vox a s programem Láska opravdivá,“ zve na další koncerty festivalový tým a dodává, že zážitkem hudebním i vizuálním bude open air koncert na nádvoří zámku Velké Losiny čtyř klarinetů Clarinet Factory, stejně tak i program FolkloreClassic v zámeckém Skleníku v Loučné nad Desnou či Cesta kolem světa ve Šternberku s energickou kapelou Bardolino.

 

403

 

„Festivalová dramaturgie počítá také se speciálními Tematickými večery. Patří mezi ně uvedení originální barokní opery Endymio včetně původních kostýmů a kulis v Jeseníku, večer věnovaný bývalé první dámě Dopisy Olze v Bludově a velký koncert Orchestru Ježkovy Stopy v Rapotíně,“ uzavírají svou pozvánku Klášterní hudební slavnosti. Podrobný program najdete ZDE.

 

405

 

406waifu2xphotonoise0scaletta1

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.