čtvrtek, 09 duben 2020 14:10

Dar v podobě času a změny v programu festivalu Lípa Musica

Autorka:

Českolipský komorní cyklus je přeložen na podzim a podzimní mezinárodní hudební festival Lípa Musica dozná změn. To jsou závěry, ke kterým došel pořadatelský spolek Arbor v souvislosti s pandemií a s opatřeními přijatými proti šíření virového onemocnění. Ochranná nařízení vlády přímo dopadají na aktivity spolku nejen v rovině nemožnosti pořádání aktuálně plánovaných koncertních akcí a zastavení prodejů vstupenek, ale také v souvislosti s uzavřením státních hranic.

 

22

 

„Dostali jsme dar v podobě času,“ napsal v poselství posluchačům ředitel festivalu a předseda spolku Martin Prokeš. Bezprecedentní situace je podle něj dobou přinášející příležitost lépe si uspořádat některé věci ve svých životech lépe, mnohé přehodnotit a zaměřit se na podstatné. „Čas, který jsme dostali, můžeme věnovat sami sobě a svým blízkým; můžeme se vrátit do dob, kdy spolu rodiny trávily více času než v době dnešní.“ Ve svém vyjádření dále vyzdvihuje roli živého umění, které v těchto dnech tolik chybí, a nemožnost srovnání virtuálního sdílení umění s živým prožitkem. „Tento sociální půst jasně ukazuje, jak moc je pro nás lidi důležitý mezilidský kontakt a sdílení zážitků, emocí, informací. Jedním z nejsilnějších nástrojů je živé umění, které v těchto dnech tolik chybí. Ano, internet je doslova zaplaven sdílením virtuálních koncertů, uměleckých produkcí, divadelních her či dokonce můžeme virtuálně navštívit galerie. Je to ovšem jen slabá náhrada.“

 

1

 

Českolipský komorní cyklus přesunují pořadatelé na podzim a pokusí se zachovat alespoň pět koncertů. Vstupenky ponechávají v platnosti, konkrétní termíny koncertů jsou zatím v jednání. Festival Lípa Musica představí díky uzavření hranic výjimečně pouze české umělce, které tím zároveň podpoří v jejich nelehké ekonomické situaci. Podrobný program plánuje festival zveřejnit v polovině května. Předprodej vstupenek na letošní 19. ročník MHF Lípa Musica by pak měl být zahájen během června. Nejbližší akcí, kterou pořadatelé chystají, bude online koncert uměleckého garanta festivalu houslisty Josefa Špačka. Speciálně pro Lípu Musicu zahraje po Velikonocích společně s klavíristou Miroslavem Sekerou.

 

4

 

Vedle vlastních kulturních aktivit se spolek Arbor zapojuje i do pomoci potřebným výrobou textilních roušek. Distribuuje je ve stovkách kusů svým příznivcům a partnerům i institucím zaměřeným na sociální a zdravotní péči v České Lípě. Připojil se také jako jeden z prvních k signatářům výzvy kulturních organizací libereckého kraje „Přežije-li kultura, přežije národ“, který přichází s apelem na důležitost kultury právě v situaci, kdy prochází společnost obtížnou zkouškou.

 

8

 

Foto: archiv MHF Lípa Musica, Ivan Malý

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.