ČRo D-dur: Hudbu o víkendu vybírá Václav Hudeček
„Ve středu večer si nenechte ujít současný zvuk orchestru Concertgebouw Amsterdam, zazní Prokofjev, Beethoven i Brahms.“
„Celý páteční večer pak bude znít komorní hudba Miloslava Kabeláče.“
„Antonio Salieri a jeho verze často zhudebňovaného námětu Armida, to je opera v neděli v šestnáct hodin.“

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to nepřetržitě. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah prostor dokonce pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je synonymem pro „samou hudbu“, pravidelně proto nahlížíme do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 3. do 9. února?
V pondělí si nenechte ujít krátké hudební zastavení s Franzem Schubertem, od 8:33 zní jeho šest klavírních skladeb Moments Musicaux v podání slavného chilského klavíristy Claudia Arraua. Je to šest skladeb s jemným hudebním nápadem a průzračnou poetikou. V 11:13 je možnost slyšet Mozartův pozdní Klarinetový koncert A dur, vrcholné dílo svého žánru. K poslechu bude vynikající české provedení s klarinetistou Vlastimilem Marešem, který jej provede na původní basetový roh – ten je delší a má o klapku navíc, dovede tedy lépe vystihnout hluboké polohy sólového partu. Ve 13:11 se rozezní Klavírní koncert č. 1 d moll Johannesa Brahmse s Mauriziem Pollinim, Berlínskými filharmoniky a Claudiem Abbadem. Velké romantické dílo v dokonalém provedení. Ve 14:47 si poslechněte Beethovenovu Valdštejnskou sonátu s Danielem Barenboimem, část jeho první ještě mladistvé nahrávky. Ještě večer dostane prostor Lyrická symfonie Alexandra Zemlinského s Dietrichem Fischerem-Dieskauem a Juliou Varady. Skladatel vázaný na Prahu a Vídeň měl cosi společného s Gustavem Mahlerem a jeho hudbu velmi podporoval.

V úterý si poslechněte duchovní kantátu Mariin nářek od Georga Friedricha Händela v podání Anne Sofie von Otter pod taktovkou Reinharda Goebela. V 10:03 je prostor pro Brucknerovu Symfonii č. 4 zvanou „Romantická“ v podání australského Melbournského symfonického orchestru – sledujte, jak zní Bruckner na úplně jiném kontinentu. V 15:20 sáhněte do nové kompletní nahrávky klavírních koncertů Sergeje Rachmaninova, které realizoval pozoruhodný Daniil Trifonov s Filadelfským orchestrem pod vedením současného šéfa Metropolitní opery Yannicka Nézeta-Seguina. A večer patří hudbě 20. století – postupně Bohuslav Martinů, Jean Francaix, Malcolm Williamson, John Williams, Luciano Berio, Ivana Loudová, Federico Mompou, György Ligeti, Wojciech Kilar i Zdeněk Lukáš nebo nakonec Arvo Pärt.
Ve středu se od 10:09 rozezní série duchovních skladeb Johanna Davida Heinichena s Wroclawským barokním orchestrem. Ve 13:57 se interpretuje ještě jeden velký kus od Johannesa Brahmse s Berlínskými filharmoniky a Claudiem Abbadem, totiž Symfonie č. 4 e moll. Po ní následuje ve 14:39 Beethovenova klavírní sonáta zvaná Bouře, tedy č. 17 d moll op. 31: č. 2, se Svjatoslavem Richterem, jedním z nejpovolanějších či lépe nejvyvolenějších interpretů Beethovena. Večer si nenechte ujít současný zvuk orchestru Concertgebouw Amsterdam. V jeho podání posluchači uslyší nejprve Mendelssohnovu Italskou a Prokofjevova Romea a Julii s dirigentkou Elim Chan. A druhý amsterdamský koncert bude německý, začne předehrou z Weberova Čarostřelce, následuje Beethovenův Čtvrtý klavírní koncert s Andrásem Schiffem a nakonec Brahmsova Čtvrtá symfonie, celé pod taktovkou Myung-whun Chunga.

Čtvrteční den začíná Sukovou Pohádkou s Českou filharmonií a Liborem Peškem od 8:01. Ve 12:22 si poslechněte ve své době velmi populární Velký oktet Es dur pro dechové nástroje Ludwiga van Beethovena s Harmonií Českých filharmoniků.
V pátek v 8:34 zazní celá druhá řada Českých tanců Bedřicha Smetany začínající Furiantem jdoucí přes Oves, Dupák až ke Skočné. Hrát bude Jitka Čechová. Následuje Mahlerova Píseň o zemi, velké pozdní symfonické dílo pro dva hlasy a velký orchestr na slova čínské poezie – a připomeneme umění Václava Neumanna a hlasy Věry Soukupové a Viléma Přibyla. Ve 14:20 se rozezní Glagolská mše z nové nahrávky Tomáše Netopila se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Pražským filharmonickým sborem. Celý páteční večer pak bude znít komorní hudba Miloslava Kabeláče, například Balada pro housle a klavír, Dechový sextet, Suita pro saxofon a klavír, Myslivecké písničky, Malá suita pro flétnu, Sonáta pro trubku, bicí nástroje a recitaci Osudová dramata člověka… Opravdu vzácná příležitost slyšet díla tohoto pozoruhodného skladatele.

Velmi exkluzivní bude víkendová Návštěva, Ilja Šmíd pozval k mikrofonu houslistu Václava Hudečka a ten vybral řadu velkých děl a pozoruhodných nahrávek, nejen svých a nejen pro housle. Antonio Salieri a jeho verze často zhudebňovaného námětu Armida, to je opera v neděli v šestnáct hodin, čeká nás nová nahrávka souboru Les Talens Lyriques s Christophem Roussetem a Lenneke Ruiten v titulní roli.

Foto / zdroj: Deutsche Oper Berlin, Eeduardus Lee, archiv KlasikyPlus.cz
Příspěvky od Jindřich Bálek
- ČRo D-dur: Leningradská s Berlínskými filharmoniky
- Emotivní program v klasickém hávu a velice solidní Prague Philharmonia
- ČRo D-dur: Skladby inspirované Ostravou neboli Ostravské stopy
- ČRo D-dur: Prokofjevův Hráč a Mahlerova Osmá s Byčkovem
- Semjon Byčkov ve stylovém klasicismu
Více z této rubriky
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Nejen Sebastian, také Bernhard a Ludwig. Bachovská nabídka Collegia 1704
- Angela Gheorghiu po více než dekádě v Praze
- Klavírista Martin Kasík zahraje Dvořáka s filharmoniky ze Zelené Hory
- Varhanní závěr března u Svatého Jakuba s Pergolesiho Stabat Mater
- Barry Douglas budí zájem. Prague Philharmonia tak otevřela i rudolfinskou emporu
- Jubilejní plzeňské klavírní klání. Kdo naváže na Pavola Praženicu?