KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Hudební festival v Pärnu se blíží english

„Přitahovat budou jistě koncerty Estonského festivalového orchestru, složeného z hráčů předních evropských těles.“

„Jako každý rok překvapí svým entuziasmem a nasazením Baltic Sea Philharmonic, kterou řídí Kristjan Järvi.“

„Za pozornost bude stát odpolední Järvi Session na téma „Strach udělat chybu“.“

Příští týden ožije estonské přímořské letovisko Pärnu znovu hudbou. Ve středu 12. července pozdvihne taktovku dirigentská ikona Neeme Järvi a koncertem se Sinfoniettou Riga zahájí tradiční hudební festival, který umělecky vede jeho syn Paavo Järvi a nemalou měrou se na něm podílí i jeho druhý syn Kristjan. Letos se festival s mottem Svět se setkává v Pärnu koná od 12. do 21. července.

Přitahovat budou jistě koncerty Estonského festivalového orchestru, složeného z hráčů předních evropských těles, kteří se již několik let spolupodílejí na jedinečných zvukových i výrazových kvalitách tohoto ansámblu. Každoročně s ním na galakoncertech v pobaltském městě vystupují hvězdní sólisté. Ani letos tomu nebude jinak. Svou účast přislíbili violista Pinchas Zukerman, violoncellistka Amanda Forsyth, hobojista François Leleux a klavírista Fazil Say. V jejich podání se můžeme těšit třeba na Bruchovo Kol Nidrei, Beethovenův Třetí klavírní koncert, Berliozovu symfonii Harold v Itálii či koncert pro hoboj Richarda Strausse. Vloni zazněla na dvou závěrečných galakoncertech v nezapomenutelném pojetí Paava Järviho Čajkovského Pátá symfonie. Letos to bude ta první – Zimní sny.

Podobně oblíbené jako galakoncerty jsou komorní koncerty, na nichž se představují jak členové festivalového orchestru, tak mladí estonští hudebníci. Festivalové večery ozvláštňují i účastníci Järvi Academy, talentovaní mladí dirigenti, kteří si v Pärnu zdokonalují své umění pod vedením Neemeho, Paava a Kristjana Järviových. Vedle toho se zkušení hráči věnují mladým instrumentalistům. Mladistvý duch, který propojuje nadšení s koncentrací a profesionálními výkony, se nese všemi dny trvání festivalu. A jako každý rok překvapí svým entuziasmem a nasazením Baltic Sea Philharmonic, kterou řídí a také pro ni skládá Kristjan Järvi, letos připravili program nazvaný Babylon Pärnu. Mým osobním tipem je závěrečný koncert absolventů Järvi Academy, na kterém kromě začínajících dirigentů a mladých orchestrálních hráčů vystoupí jako sólista britský klarinetista Matthew Hunt, miláček zdejšího publika, který se do Pärnu vrací po několikaleté přestávce.

Podobně jako na ostatních festivalech doplňují program v koncertní síni odpolední koncerty různých žánrů na různých místech Pärnu. Za pozornost však jistě bude stát odpolední Järvi Session na téma „Strach udělat chybu“. Všichni tři zkušení dirigenti budou hovořit o tom, jak obavy a pochybnosti omezují uměleckou kreativitu a pravdivé hudební vyjádření.

Do Pärnu se vracím opakovaně a moc ráda. Vedle nezaměnitelné atmosféry, na níž se podílí družná kolegialita zkušených muzikantů a touha po zdokonalování těch mladých, je zdejší hudební festival i příležitostí poslechnout si mnoho severské hudby. Dopřávat si deset dní Sibelia, Pärta i současné estonské autory je zážitek k nezaplacení!

Foto: Kaupo Kikkas, Taavi Kull, David Kornfeld

Alena Sojková

Alena Sojková

Publicistka

Hudební publicistikou se zabývá pětadvacet let. Po studiu psychologie a bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracovala v Ústavu pro jazyk český v oddělení historické lexikografie. Tvrdí, že základní profesionální dovednosti si osvojila právě při práci na Staročeském slovníku. Poté několik let působila v časopise Naše rodina, kde se přiučila základům novinařiny. Pedagogickou epizodu prožila na Univerzitě Jana Amose Komenského, kde učila stylistiku, sociální psychologii a psychologii komunikace. Od roku 2010 byla redaktorkou Týdeníku Rozhlas, časopisu s širokým kulturním záběrem, který na konci června 2022 zanikl. Publikuje na KlasicePlus, v Harmonii, Medicíně a umění, byla stálou spolupracovnicí Hudebních rozhledů. Specializuje se na rozhovory s muzikanty, v poslední době zejména s mladou generací. Myslí si totiž, že mladé, šikovné a zapálené hudebníky je třeba soustavně uvádět do povědomí publika. Klasická hudba je její vášní a potřebuje ji k životu. Zrovna tak jako rockovou a jazzovou muziku.



Příspěvky od Alena Sojková



Více z této rubriky