KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Klavírní matiné s vítězi 11. ročníku soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons english

„Tehdy šlo spíš o lokální pokus pro pražské hudební školy, postupně se její dosah rozšířil na Středočeský kraj a poslední tři roky funguje jako celostátní.“

„Výsledkem je, že dnes už je soutěž vnímána jako plně etablovaná.“

„Vyvažovat vše nezbytné je velmi náročné a každý takový zdravý a připravený výkon studenta tudíž lze přijímat jenom s vděkem.“

V sobotu 12. listopadu se konalo matiné vítězů soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons. V koncertním sále Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy vystoupilo šestnáct mladých klavíristů. Úroveň soutěže zjevně stoupá jak na straně zúčastněných, tak i pořadatelů.

Od roku 2012, kdy jsme ještě jako studenti gymnázia vypomáhali na prvním ročníku soutěže Mladí pianisté, se mnohé změnilo. Tehdy šlo spíš o lokální pokus pro pražské hudební školy, postupně se její dosah rozšířil na Středočeský kraj a poslední tři roky funguje jako celostátní. Za tu dobu například stihla v koncertním sále školy proběhnout rekonstrukce, přibylo další koncertní křídlo Steinway & Sons, webové stránky soutěže byly zmodernizovány, byly zajištěny prostředky pro živé přenosy online i množství sponzorů se rozrostlo. Výsledkem je, že dnes už je soutěž vnímána jako plně etablovaná.

Letošní, jedenáctý ročník se konal v polovině května a zúčastnilo se ho šedesát mladých klavíristů v šesti věkových kategoriích do dvanácti let. Ačkoliv s celostátním statusem zároveň zákonitě stoupla úroveň soutěžních výkonů, pořadatelé nezapomínají na to, že jde přece jen o uvolněnější soutěž pro nejmladší: každý zúčastněný si odnesl cenu a dary od sponzorů, prvních cen bylo uděleno osmnáct. Všichni ti s první cenou, až na dva nemocné, tento týden v sobotu vystoupili na dopoledním koncertě vítězů a odpoledne pak ještě na mistrovském kurzu Ivana Klánského z Hudební a taneční fakulty AMU.

Koncert zahájily úvodním slovem pořadatelky soutěže, Hana DvořákováAlžběta Kerberová. Ředitel Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy Filip Magram udělil cenu pro nejlepšího žáka školy Veronice Hýkové a následně ještě předseda poroty František Malý představil absolutní vítězku, Valentýnu Ibriqi.

Ze všech dobře připravených výkonů bych jen namátkou vybral několik, které se mi víc usadily v paměti. Valentina Vozňuk nejspíš hlavně kvůli těm spontánně působícím momentům (například překvapivé piano na konci Mozartovy Vídeňské sonatiny probudilo hned několik úsměvů). U těch trochu starších bylo zajímavé pozorovat některé kvality už i na opravdu vysoké úrovni: tak třeba u Matěje Korytáře to pro mě bylo uzavírání frází v Schumannově Bubákovi, v případě Veroniky Hýkové vyrovnaná prstová technika a objemný zvuk na sál. Střední díl Etudy-obrazu g moll, op. 33 Sergeje Rachmaninova v podání Jaroslava Skalky byl po zvukové i manuální stránce vlastně hotový. Absolutní vítězka Valentýna Ibriqi už hraje zásadní díla světové klavírní literatury a navazuje na zvučná jména z předchozích ročníků jako Adam ZnamirovskýKlára Gibišová. Patrně o ní ještě uslyšíme.

Dobrý hudební pedagog obvykle zastává několik funkcí najednou, často protikladných. Vyvažovat vše nezbytné je velmi náročné a každý takový zdravý a připravený výkon studenta tudíž lze přijímat jenom s vděkem. Záznam z live streamu je dostupný na YouTube a mohl by být inspirativní pro učitele základních uměleckých škol.

Foto: archiv soutěže

Zbyněk Pilbauer

Zbyněk Pilbauer

Klavírista, učitel

Narodil se v Habřince, ale od dětství žije v Praze. Studoval hru na klavír na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy ve třídě Hany Dvořákové a následně u Martina Kasíka na Hudební a taneční fakultě AMU, kde studoval i hudební kritiku. V rámci programu Erasmus+ měl možnost strávit jeden semestr na Royal Birmingham Conservatoire a mimo školu si rozšířil znalosti na mistrovských kurzech u špičkových umělců (např. Lilya Zilberstein, Grigorij Gruzman, Saleem Ashkar). V současné době u Martina Kasíka pokračuje v doktorském studiu na Fakultě umění Ostravské univerzity. Ve volném čase nejraději čte literaturu všeho druhu od odborné po poezii, dále se zabývá třeba správou YouTube kanálu Slavic Spoon se zaměřením na českou klavírní literaturu. Pod stejným uživatelským jménem také přispívá do Petrucciho hudební knihovny skeny not české literatury od Myslivečka po Schulhoffa. Nejdražší mu je hudba Franze Schuberta a Josefa Suka.Příspěvky od Zbyněk PilbauerVíce z této rubriky