Lednicko-valtický hudební festival letos odhalí zednářskou hudební alchymii
Od 14. září do 12. října se Lednicko-valtický areál a města Mikulov, Břeclav a Moravský Krumlov rozezní koncerty devátého ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu. Ten se letos zaměří na zednářskou tematiku a připomene dvacáté výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Koncertní program doplní edukační koncerty pro děti, výstava, hudebně výtvarné dílny i odborné přednášky.
Zednářskou tematikou je prodchnut celý festivalový ročník jihomoravské hudební přehlídky, která je už devět let pořádána v Lednicko-valtickém areálu a jeho okolí. „Svobodné zednářství symbolizuje mystiku, umění a vědu. Pro devátý ročník festivalu jsme hledali téma silně ikonické a přitom nosné v hudební inspiraci. Vybídla nás k němu zednářská zahrada zámku Lednice, jež je na jednu stranu přístupná každému, na druhou stranu jen tomu, kdo se o tento zapomenutý kout zámeckého parku zajímá,“ uvedl k letošnímu dramaturgickému zaměření Jiří Partyka, ředitel festivalu.
Prolog zasazený na zámek v Moravském Krumlově, který byl sídlem člena zednářské lóže Karla Josefa z Lichtenštejna a který je domovem Slovanské epopeje velmistra Alfonse Muchy, návštěvníkům nabídne vystoupení komorního sboru Martinů Voices společně s Benda Quartetem. Zednářské téma se intenzivně odráží i v programu zahajovacího koncertu, na němž zazní houslové koncerty Wolfganga Amadea Mozarta, skladatele silně spojeného se zednářstvím, a Sinfonia in G Carla Friedricha Abela, zednáře a komorního hudebníka britské královny Charlotty, objevená v katalogu Valtického hudebního archivu. O interpretaci se postará světově respektovaný houslista Maxim Vengerov za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia řízeného Vojtěchem Spurným.
Festival představí také skladbu významného pruského panovníka Friedricha II. Velikého po boku jeho současníků-zednářů Grauna, Abela nebo Carla Phillippa Emanuela Bacha v podání Collegia Marianum pod vedením Jany Semerádové. Skladby zednářských skladatelů Jeana Sibelia a Ferenze Liszta uvedou společně s díly Beethovena a Smetany houslista Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera. Soubor Musica Florea a sopranistka Martina Masaryková přivezou na festival zednářský program složený z klasicistních skladeb a novodobých premiér, představí předehru k opeře Osiris, čerpající ze staroegyptské mytologie, a Offertorium Johanna Gottlieba Naumanna pocházející z valtické hudební sbírky, Symfonii zednářů od Dava Hollanda či úryvek z Mozartovy Kouzelné flétny. Pořadatelé Lednicko-valtického festivalu svým návštěvníkům nabídnou i koncert dechového Alinde Quintetu s díly Rejchy, Dvořáka a Hummela nebo vystoupení Irvina Venyše s Clarimonia Ensemble, kteří představí spojení dvou klarinetů a tří basetových rohů v Mozartových skladbách. „Hudba a zednářství mají pro mne podobnou a silnou hodnotovou povahu. Jde o zaměření pozornosti na tento svět, pravdivost a snahu o etickou a morální kvalitu člověka, o zdokonalení sebe samého,“ doplnil k zednářskému zaměření Jiří Partyka.
Vykročení z klasického proudu bude představovat pocta Duku Ellingtonovi, americkému jazzovému mágu a zároveň zednáři, v autentické interpretaci Bratislava Hot Serenaders, která se odehraje na zámku Mikulov.
Závěr festivalu připomene výročí dvou dekád od vstupu České republiky do Evropské unie prostřednictvím evropské hymny v její původní podobě jako součásti Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena. Janáčkovu filharmonii Ostrava a pěvecký sbor Gaudeamus Brno bude řídit ruský dirigent Valentin Uryupin. V sólových pěveckých partech vystoupí Veronika Rovná, Veronika Hajnová, Richard Samek a Roman Janál.
Festival si pro letošní ročník připravil také pestrý doprovodný program, který zahrnuje edukační koncerty pro první a druhý stupeň základních škol na jižní Moravě připravené ve spolupráci s Filharmonií Brno, výstavu děl amerického výtvarníka Noaha Breuera, hudebně výtvarné dílny a dvě odborné přednášky. Během první odhalí doc. Přemysl Krejčiřík, krajinářský architekt a pedagog, tajemství lednického parku a jeho zednářské zahrady, během druhé se od prof. Miloše Štědroně, hudebního skladatele, vědce a pedagoga, zájemci dozví více o zednářích a osvícenství v období klasicismu. Vedle hudebního programu zvou pořadatelé také k návštěvě zednářské zahrady v parku zámku Lednice.
Foto: archivy umělců, Michal Romanovský, Ctibor Bachratý, Daniil Rabovsky
Příspěvky redakce
- Ensemble Damian představí Choceňský manuskript
- Čuj, Miko, čuj! V Brně uvedou Moravskou mši vánoční
- Pardubický Ryba
- Scénická Rybovka znovu v Plzni
- Folklórní ozvěny v klasice. Zemlinského kvarteto završuje letošní sérii 4plus
Více z této rubriky
- Ensemble Damian představí Choceňský manuskript
- Čuj, Miko, čuj! V Brně uvedou Moravskou mši vánoční
- Pardubický Ryba
- Scénická Rybovka znovu v Plzni
- Folklórní ozvěny v klasice. Zemlinského kvarteto završuje letošní sérii 4plus
- České premiéry Vaskse, Schnittkeho i Pärta
- Ensemble Inégal do Jižního Tyrolska
- Hej mistře v žižkovském Atriu
- Bachovo Vánoční oratorium ve Vídni. Řídí Václav Luks
- Antiqua et nova s Musicou Poetica u Vavřince