Národní divadlo moravskoslezské uvede roztančené Příhody lišky Bystroušky
Národní divadlo moravskoslezské připravilo poslední operní premiéru své převážně smetanovské sezóny. České hudbě zůstane věrné i v tomto případě, Smetanu však vystřídá Leoš Janáček a jeho 101leté Příhody lišky Bystroušky, které se na ostravskou scénu vrací po třech dekádách. Premiéra je na programu ve čtvrtek 6. června od půl sedmé večer na scéně Divadla Antonína Dvořáka.
Rok české hudby oslaví Národní divadlo moravskoslezské mimo jiné uvedením tříaktové opery Příhody lišky Bystroušky, připomene tak 170. výročí narození hukvaldského rodáka Leoše Janáčka. Uvedení Lišky Bystroušky má však v Ostravě ještě další konotaci, jsou tomu tři dekády, co inscenace de facto položila základy tamnímu dětskému Opernímu studiu. Děti se tehdy ujaly dětských rolí v opeře pod vedením Lenky Živocké, jež stojí v čele dětského Operního studia dodnes. A samozřejmě se představí i v nové inscenaci.
Nápaditý poetický příběh, v němž se prolíná svět zvířat a lidí, Janáček do operní podoby přetvořil inspirován fejetonovým seriálem o bystré lišce, který pro Lidové noviny ve dvacátých letech minulého století připravoval Rudolf Těsnohlídek spolu s malířem Stanislavem Lolkem. Výsledkem se stala jedna z nejuváděnějších českých oper ve světovém měřítku, v níž se Janáček vyznal z hlubokého vztahu k přírodě a vyrovnal se i s myšlenkami na vlastní smrtelnost.
Hudebně Příhody lišky Bystroušky v Ostravě připravil Marek Šedivý, hudební ředitel divadla, druhým dirigentem inscenace bude Adam Sedlický. Titulní úlohu ztvární sopranistky Doubravka Součková a Lada Bočková, jež se v Ostravě představila jako Karolina ve Smetanových Dvou vdovách a portál KlasikaPlus.cz s ní připravil v nedávné době rozhovor. V roli Revírníka se představí Martin Gurbaľ v alternaci s Františkem Zahradníčkem, role Paní revírníkové a Sovy se ujme Eva Dřízgová-Jirušová, která v předchozí ostravské inscenaci zpívala roli Bystroušky. Rechtora a Komára ztvárňuje i po třiceti letech Václav Morys. Úlohu Faráře a Jezevce nastudovali Josef Kovačič a Jan Štáva, jako Harašta vystoupí v Ostravě střídavě Daniel Kfelíř a Boris Prýgl. Malou Bystroušku zazpívá Sára Bernatíková nebo Charlotte Gurbaľová, Lišáka ztvární Anna Nitrová v alternaci s Dominikou Škrabalovou. V inscenaci se představí také členové ostravského baletního souboru v čele s Dorottyí Fanni Lengyel, Yu Matsumoto a Dianou Ribeiro Brandão, které ztvární Bystrouščin dívčí zjev.
Režijního nastudování Bystroušky včetně choreografie a světelného designu se v Ostravě chopil mezinárodně renomovaný izraelský umělec Itzik Galili působící převážně v Nizozemí, jenž svým zaměřením logicky otiskl do nové inscenace smysl pro pohyb a taneční harmonii. „To málo, co vím o české hudbě, je spojeno právě pouze s Leošem Janáčkem. S jeho hudbou jsem se na svých cestách několikrát setkal. Janáček je velmi komplexní skladatel. Jeho hudba ve mně vyvolává silné emocionální vlny, často mě dojímá. Příhody lišky Bystroušky jsou pro mě úplně novým světem. Jeho barvy, komplexnost, vrstvy a samozřejmě hudba, to všechno je pro mě jako hádanka, kterou mám rozluštit. Je to zcela mimořádná opera,“ uvedl Itzik Galili, kterého ostravské publikum zná z inscenací All That Jazz, Rock, Blues nebo Dva světy / jeden svět. Vizuální barvitost nové inscenace doplní scéna Daniela Dvořáka a kostýmy Simony Rybákové.
Národní divadlo moravskoslezské uvede Příhody lišky Bystroušky do konce sezóny vedle druhé premiéry pouze v jediné v repríze. Titul se na scénu vrátí v září, kdy je do konce roku na program zařazeno sedm repríz a v březnu příštího roku se uskuteční další tři. V listopadu bude opera provedena i na festivalu Janáček Brno, o jehož programu portál KlasikaPlus.cz informoval zde.
Foto: Martin Popelář
Příspěvky redakce
- Hudební odysea s Pavlem Steidlem, Jiřím Javůrkem a mladými talenty
- Prague Philharmonia poskytuje platformu mladým dirigentům z celého světa
- Plzeňská filharmonie uvede jedinou Smetanovu symfonii, a to celou
- Lednicko-valtický hudební festival se rozloučí Ódou na radost
- Ceny Thálie 2024 uděleny. Šípkovu skleněnou plastiku získali slovenští pěvci
Více z této rubriky
- Hudební odysea s Pavlem Steidlem, Jiřím Javůrkem a mladými talenty
- Prague Philharmonia poskytuje platformu mladým dirigentům z celého světa
- Plzeňská filharmonie uvede jedinou Smetanovu symfonii, a to celou
- Lednicko-valtický hudební festival se rozloučí Ódou na radost
- Královská filharmonie ve Stockholmu uvede Smetanu a Dvořáka