Pardubické hudební jaro se přesouvá na podzim
42. ročník festivalu Pardubické hudební jaro byl jedním z prvních, který musel kvůli pandemii a následnému nařízení vlády zrušit všechny své akce v původním termínu. Za účasti domácích umělců proběhne festival v novém termínu od 5. září do 7. prosince a zavítá do Chrudimi, Pardubic, Vysokého Mýta, Heřmanova Městce, Přelouče, Sezemic.
Pomyslnou ouverturou festivalu bude v sobotu 5. září vystoupení Marka Ebena ve skladbě jeho otce, varhaníka a skladatele Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce. V náročném celovečerním díle připomínajícím 350. výročí úmrtí Jana Ámose Komenského doprovodí recitátora varhanice Michaela Káčerková. Slavnostní zahajovací koncert koncipovaný jako Pocta houslím a houslistům je na programu 8. září v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Opožděně tak připomene rozsáhlou rekonstrukci tohoto koncertního sálu. V doprovodu Komorní filharmonie Pardubice a dirigenta Tomáše Braunera se představí houslista Václav Hudeček a nejúspěšnější absolventi jeho Akademie Luhačovice, Josef Špaček, Marie Hasoňová a Matteo Hager. Následující komorní koncerty představí ve Společenském sále radnice v Pardubicích 11. a 14. září Smetanovo trio a klavíristu Ivana Klánského s Wihanovým kvartetem. Ivan Klánský se pak na festival vrátí společně se synem, klavíristou Lukášem Klánským o týden později, 21. září. Koncert bude náhradním programem za zrušený koncert zahraničních umělců.
Na festival se Marek Eben vrátí ve formaci se svými bratry. Koncertně zahrají v neděli 20. září průřez svou tvorbou od prvního alba Malé písně do tmy až po poslední desku Čas holin. Soubor Barocco sempre giovane se následně představí na třech různorodých koncertech. Nejprve v komornějším programu se sopranistkou Helenou Hozovou provede ve čtvrtek 24. září v Pardubicích díla Vivaldiho, Händela, Locatelliho a Wolfganga Amadea Mozarta. O den později v pátek 25. září zahraje soubor společně s houslistou Václavem Hudečkem a trumpetistou Markem Zvolánkem v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě Dvojkoncert pro housle a trubku Georga Philippa Telemanna a díla dalších barokních mistrů. Trojici vystoupení zakončí soubor v komponovaném večeru ze dvou kantát, Johanna Sebastiana Bacha a epické básně Arnošta Lustiga. Kompletní cyklus sonát pro klavír a violoncello Ludwiga van Beethovena zazní v podání violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové ve čtvrtek 1. října v Pardubicích.
Ve své poslední třetině festival představí různorodý program v podání Originálního Pražského Synkopického Orchestru nebo Smetanova Tria. Připomene osudy terezínských dětí projekcí francouzského dokumentárního filmu Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem a na chrámovém koncertě představí mladého varhaníka Adama Suka, hobojistu Viléma Veverku a členy souboru Barocco sempre giovane, houslisty Ivu Kramperovou a Víta Chudého. Festival zakončí v pondělí 7. prosince ve Fibichově sále Muzea v Chrudimi soubor Martinů Voices s harfistkou Kateřinou Englichovou.
Foto: archiv festivalu, Lukáš Pelech, Fb Martinů Voices, Fb Originálního Pražského Synkopického Orchestru, Fb Barocco sempre giovane
Příspěvky od Tereza Kramplová
- Národní divadlo moravskoslezské vydalo on-line publikaci o Janáčkovi
- Festival v Litomyšli připomene dědictví baroka
- Happening ZUŠ Open bude na podzim
- Orchestr v Mariánských Lázních zahraje i k výročí golfového klubu
- Nový festival v Podyjí nese jméno varhanáře Silberbauera
Více z této rubriky
- Smetanovský projekt ansámblu Stro.My míří do Prahy
- Nelahozeveské Adventní slavnosti poprvé i v rodném domě Antonína Dvořáka
- Život Jaroslava Ježka ve scénickém ztvárnění
- Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
- Janáčkův festival oslaví pětasedmdesátiny. Gratulovat budou Narek Hakhnazaryan i Kněžíková s Plachetkou
- Prosinec v Karlových Varech na sváteční vlně
- Advent s Kühnovým dětským sborem. V Praze i ve Vídni
- Nejvýznamnější litevský autor Čiurlionis slaví 150
- Pětkrát Louskáček v Bonnu a další prosincové snahy teplických
- Irvin Venyš a Filharmonie Bohuslava Martinů v premiéře Jiřího Temla