pátek, 18 říjen 2019 19:21

Dva míjející se světy v ostravské Rusalce

Autor:

„Rusalka není víla; je obrazem čisté nevinné duše, cizince v neúprosném, bohužel již odlidštěném světě.“

„Znělý, zdravý hlas Veroniky Holbové podporuje dojem z konkrétní prezentace, neakcentující nijak zvlášť snovost, poetičnost.“

„Martin Gurbaľ nemá barvu hlasu patřící skutečnému basu; vyvažuje to však lidskostí, kterou postavě otce (spíše než vodníka) dává.“

 

0

 

Současná ostravská Rusalka je tamním dvanáctým nastudováním díla během stoleté historie souboru. Za inscenací stojí plnou vahou své muzikality Jakub Klecker. Hodně výrazná je však i její vizuální stránka, dílo scénografa Davida Baziky, kostýmní výtvarnice Ha Thanh Špetlíkové a režiséra Radovana Lipuse. Pomáhá v příběhu podtrhnout ryze současná témata, pocity a apely.

Národní divadlo moravskoslezské se pokusilo dát publiku obojí, co k Dvořákově a Kvapilově Rusalce patří – na jedné straně pohádkové postavy a kouzlo přírody a na straně druhé i existenciální podtón. Zdůrazněním kontrastu mezi idylickým světem víl a lidskou civilizací se ovšem nakonec přece jen trochu překryla poetičnost a impresivnost zhudebnění, která v některých jiných inscenacích jednoznačně dominuje. A pak je tu záměr podívat se na operu z trochu jiné strany a ukázat na tragicky osamělou otcovskou postavu Vodníka, jemuž – slovy režiséra - „milovaná dcera navždy fatálně a mylně uniká do krutého lidského světa“. Přílišné upírání pohledu tímto směrem by asi nebylo nutné, zdůrazňuje totiž vedlejší motiv. A možná také prozrazuje režisérovu empatii směrem k mužskému a otcovskému prostředí. Režisérka žena by třeba akcentovala zase jiné momenty, kdo ví… Naštěstí si je tato režie vědoma i hloubky, čistoty a velké hodnoty jiného, nosnějšího vedlejšího motivu: Rusalčiných slov „lidská duše, Bůh tě pomiluj“, která zaznívají v závěru jako smířlivé odpuštění namísto možných výčitek a proklínání.

 

5

 

Titulní roli při první premiéře zpívala ve čtvrtek Veronika Holbová. Před několika málo lety vítězka Dvořákovy karlovarské pěvecké soutěže, od letošního podzimu nová členka ostravského operního souboru, v Ostravě žačka sopranistky Evy Dřízgové-Jirušové, dosud u ní studující… Hned Rusalka - to je vynikající start. A její ztvárnění Rusalky je výborné, pěvecky naprosto jisté, radost poslouchat, pohybově přirozené. Znělý, zdravý mladodramatický hlas Veroniky Holbové nicméně podporuje dojem, který tato inscenace celkově vyvolává: dojem z velmi konkrétní prezentace, neakcentující nijak zvlášť snovost, poetičnost. Rusalka v podání této mladé pěvkyně je hlasově přímočará, upřímná, nikoli éterická lesní bytost, ale dívka nečekaně tvrdě konfrontovaná s realitou. Inscenace se v tomto směru nerozchází nějak zásadně s předlohou, libretem a hudbou, jako se to stává některým svévolným režisérským přístupům; zůstává v mantinelech, které nepobuřují, ale akcentuje v příběhu přece jen víc některé věcnější, reálnější a současné momenty.

K nim patří i celé druhé dějství. Civilní prostředí, bezcitné. Podobenství o našem světě, o celé naší době. Žádné „…květiny bílé po cestě…“, ale sboristé v lesklých, jakoby módních společenských šatech a v tmavých brýlích coby ztělesnění arogantního, povýšeného a pohrdlivého pohledu na ty, kdo věří na lásku, krásu, na bezelstnou čistotu citů… Srážka dvou nekompatibilních světů. O tom je ostravská Rusalka hodně… Cizí kněžna, která prince provokuje jen proto, že ji to baví a že ji záhadná dívka čímsi dráždí, do toho zapadá, včetně bezcitného konce výstupu. Lucie Silkenová se zhostila nesympatické postavy vokálně průrazně, s propracovanou ženskostí, rázně, s jistotou.

 

8

 

Rusalka není víla, které Ježibaba kdovíproč odepřela dar lidské řeči a která je proto předem předurčena na světě k nezdaru; je obrazem čisté nevinné duše mezi lidmi bez původních citů, cizince v neúprosném, bohužel již odlidštěném světě. I tak se dá snad tomuto současnému výkladu klasické pohádkové opery rozumět.

Richard Samek jako princ vhodně splňuje tradiční představy o této roli, kterou režie příliš neřešila. Zpívá na hranici mezi ještě stále lyrickým a zároveň emocionálně už velkorysejším projevem, jeho příjemný témbr se ve vypjatějších polohách zužuje a ten nejvyšší potřebný tón nemá stoprocentně pod kontrolou, ale díky za takového tenoristu – jsou, jak známo, nedostatkovým zbožím.

 

7

 

Martin Gurbaľ nemá barvu hlasu patřící skutečnému basu; v některých místech – a není samozřejmě třeba hned myslet až na ikonického Eduarda Hakena - roli proto něco chybí. Vyvažuje to však lidskostí, kterou postavě otce (spíše než vodníka) dává. Typologicky přesně vystihuje Ježibabu Jana Sýkorová, zato dvojice Hajný – Kuchtík (zde Kuchtička) je dost posunuta. Jakub Kettner musí hrát a zpívat tuto úlohu nikoli jako komickou figurku, ale spíše jako rázného chochštaplera. A kuchtička – Ivana Ambrúsová - je jakousi módně oblečenou slečinkou.

 

11

 

Prvky současnosti jsou ve scénografii přítomny ve druhém dějství dost brutálně – scéně vévodí reklamní plakát, téměř popartový, na němž se vedle velké podobizny prince a jeho němé vyvolené sděluje, že „již brzy“. Ve třetím dějství je pak, zčásti stržen, symbolem zmaru. Měsíc se ztratí, ani velký ciferník už nemá žádný význam. Řešení vody a lesa je nápadité, plakát je ale kontroverzním prvkem…

 

3

 

Důležitou a charakteristickou součástí inscenace je přidaná němá role „malé rusalky“, dlouhovlasého děvčátka, alter ego. Prochází v důležitých okamžicích jevištěm a pomáhá příběh poetizovat, dává možnost naznačit vzpomínání na dětský věk, ať už vzpomíná sama Rusalka, nebo pak i Vodník. Závěr opery s Rusalkou jako bludičkou se světly na hlavě, které jsou součástí fantazijního kostýmu, je působivý, vyznění pohádky nepřeznačuje jinam. Princ umírá, bludička zůstává – ale oběť možná nebyla z hlediska věčnosti úplně marná.

 

4

 

Ostravské Divadlo Antonína Dvořáka není příliš velké, opera se hraje blízko publiku a i čistě zvukově je hudba, plynoucí vesměs v příjemně nevyhrocovaných tempech, přítomna značně kontaktně. Včetně toho, že by orchestr mohl ještě víc kouzlit s dynamikou. Divadelní iluzi se nepodařilo při prvním večeru vytvořit tak silnou, jak by Rusalka potřebovala. To, že postavy bez větší fantazie často jen stojí a civilně chodí, tomu moc nenapomáhá. Přesto jde v celkovém dojmu o hodnotný pokus vyrovnat se s klasikou - nově, osobitě.

(Novější reflexi po druhé premiéře čtěte ZDE.)

 

09

 

Foto: Martin Popelář / Archiv NDM 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.