Třetí ročník festivalu Štetl fest přináší více než sto akcí, které zahrnují širokou škálu kulturních aktivit, včetně zpřístupnění brněnských židovských vil, koncerty, divadlo, besedy a také tematické výstavy. Leitmotivem třetího ročníku je Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie, ve kterém se propojují historické a kulturní otázky s aktuálními společenskými tématy. Termín letošního turnusu…
Suverénní Mahan Esfahani. Filharmonie Brno připravila večer s cembalem
„Večer měl nejen zajímavou náplň, ale také gradaci.“
„Esfahani hrál lehce, s nadhledem, dobře komunikoval s ostatními nástroji.“
„Byl to koncert, který se charakterem vymykal z řady běžných orchestrálních koncertů.“
Filharmonie doma je název abonentní řady, která se odehrává v sídle brněnské filharmonie, v Besedním domě. Tentokrát hostoval cembalista Mahan Esfahani, aby spolupracoval na skladbách, které vznikly ve 20. století; Hans Krása, Francis Poulenc a Mieczysław Weinberg nástroj cembala hudebně rehabilitovali. Filharmonii Brno dirigoval německý dirigent Alexander Liebreich a reflektovaný druhý koncert, který se uskutečnil v pátek 23. února, Český rozhlas Vltava poskytl v přímém přenosu.
Cembalo v hlavní roli na koncertech Filharmonie Brno
Pražský rezident, íránsko-americký hudebník Mahan Esfahani vystoupí v Brně. A jeho nástroj cembala bude znít dokonce ve všech přinesených skladbách. Koncert pořádající Filharmonie Brno se koná 22. února a v repríze o den později v Besedním domě. Diriguje Alexander Liebreich. Cembalo, jež je dramaturgickým pojítkem programu, se v každé skladbě představí v jiné funkci: jako vůdčí hlas…
Vzkříšení ve Filharmonii Brno a další pilíře sezony
Už ve čtvrtek zahájí Filharmonie Brno svoji 68. koncertní sezonu. Slavnostní večer tradičně povede šéfdirigent Dennis Russell Davies, který tím začne svůj šestý rok v čele orchestru. Na úvod sezony zazní monumentální celovečerní dílo, Symfonie č. 2 „Vzkříšení“ Gustava Mahlera. Filharmonici ho provedli i před měsícem na koncertě v německém Rheingau ve spolupráci…
ČRo D-dur: Umělci Dvořákovy Prahy a návštěva u Marka Jerieho
„Program v úterý můžete zahájit Houslovým koncertem Antonína Dvořáka v osobitém pojetí slavné houslistky Anne-Sophie Mutter.“ „Čtvrtek zahájí Ďáblův trylek za doprovodu Vídeňských filharmoniků. V 9:22 provede Daniel Barenboim Beethovenovu Apassionatu.“ „Vzácným hostem víkendové Návštěvy bude violoncellista, pedagog a dlouholetý člen Guarneri tria Marek Jerie. Bude vzpomínat na svá studentská léta – byl spolužák…
Jakub Hrůša získal Opus Klassik 2023 v kategorii Dirigent roku, Mahan Esfahani, SOČR a Alexander Liebreich za záznam koncertu
Dirigent Jakub Hrůša získal německou hudební cenu Opus Klassik 2023 v kategorii Dirigent roku. Letos byl nominovaný dokonce dvakrát ve stejné kategorii za dvě různé nahrávky. Zvítězil nakonec s CD s hudbou Hanse Rotta, Gustava Mahlera a Antona Brucknera s Bamberskými symfoniky u společnosti Deutsche Grammophon. V kategorii Záznam koncertu uspěli Mahan Esfahani, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Alexander Liebreich za Koncerty pro…
Marie Kučerová: V nové sezóně se těšíme především na Rok české hudby v jeho širokých souvislostech
„Máme naplánováno si všímat skladatelů a kompozic dosud spíše opomíjených, přesto však zajímavých. V této souvislosti si i pokládáme otázku, kdo všechno tvoří pojem česká hudba, kdo jsou vlastně čeští skladatelé? Jsou to i ti, kteří se narodili na území dnešní České republiky ale život prožili jinde?“
„V této souvislosti bych ráda vyzdvihla koncert z děl málo uváděných autorů, na kterém zazní Jarní symfonie Jana Nováka spolu s Novým žalmem Antonína Rejchy, který zazní pravděpodobně v premiéře. Zde se v sobě pojí dvě myšlenky, pocta české hudbě a také koncepční péče o méně uváděné, avšak vynikající autory.“
„Rok 2024 by se mohl zapsat do historie brněnské kultury jako počátek nové éry – rok, kdy se začalo stavět Janáčkovo kulturní centrum. Mé velké přání je, aby se tento plán stal skutečností a abychom si užili hudbu z pódia světových parametrů v některé z nejbližších sezón. (Markéta Vaňková, primátorka Města Brna v Katalogu sezóny 2023/24.)“
Marie Kučerová je ředitelkou Filharmonie Brno již deset let. Za tu dobu se jí podařilo dostat brněnskou filharmonii do povědomí evropské i světové veřejnosti a získat větší návštěvnost brněnského publika zajímavou dramaturgií. Pro nadcházející sezónu již filharmonie dramaturgii odtajnila a proto jsem se s ní nad programy koncertů sešla. Současně mne zajímalo, jak vypadá příprava na stavbu nového koncertního sálu.
Filharmonie Brno v nové sezóně s péčí o české autory
Filharmonie Brno představuje svoji osmašedesátou sezónu s pokračujícími dlouhodobými koncepcemi i novinkami pro abonenty. Má jít o „Rok české hudby“, avšak ne prvoplánově, spíše půjde o systematickou péči o neprávem opomíjené autory. Zaznějí také velké symfonie rakouských a německých skladatelů a připomenuta budou i významná výročí. Do nové sezóny vstoupí orchestr s Mahlerovou Symfonií č. 2 „Vzkříšení“ pod taktovkou…
Cesta ke světlu pod taktovkou Alexandera Liebreicha
„Skutečnost, že hlavní sólistkou díla Lery Auerbach byla Kristina Reiko Cooper, se velmi silně propojuje s faktem, že i Alexander Liebreich má k tématu holokaustu osobně velmi blízko.“
„Nádoby světla jsou pomaleji plynoucí meditativní hudbou, poutavou a podmanivou, naléhavou, ale ne exaltovanou.“
„V Schubertově Symfonii C dur nabídl zralou, propracovanou a přiměřeně emotivní podobu nádherné skladby, která přes všechny klasicizující parametry zcela zřetelně patří hudebnímu romantismu.“
Návrat Alexandera Liebreicha k rozhlasovým symfonikům přinesl v pondělí dvě rozměrná a umělecky závažná díla. V pražském Rudolfinu zazněla pod taktovkou někdejšího šéfdirigenta Schubertova Velká symfonie a v české premiéře čerstvá novinka z pera skladatelky Lery Auerbach – Symfonie č. 6 „Nádoby světla“, vokálně-instrumentální dílo s námětem holokaustu.
SOČR znovu s Alexanderem Liebreichem
Symfonický orchestr Českého rozhlasu s bývalým šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem uvedou při svém nadcházejícím koncertu v Rudolfinu hudbu raného romantismu i skladbu soudobou. Od Lery Auerbach publikum vyslechne Symfonii č. 6 pro violoncello, sbory a orchestr Vessels of Light, skladbu inspirovanou příběhem japonského diplomata, který během druhé světové války zachránil tisíce židovských životů. Po přestávce…
Alexander Liebreich znovu s Filharmonií Brno
Ve čtvrtek 23. března v brněnském Besedním domě od devatenácti hodin vystoupí místní filharmonie s dirigentem Alexanderem Liebreichem. Na programu koncertu budou Haydnova Symfonie č. 26 d moll „Lamentatione“, Hob.I:26, orchestrální verze duchovní skladby Agnus Dei na památku Olega Kagana od Tigrana Mansurjana, vytvořená na objednávku Filharmonie Brno v roce 2021, skladba Visnik (Zvěstovatel) pro smyčce a klavír od ukrajinského skladatele…
Projekt Kalabis100 věnuje rok 2023 výročí narození Viktora Kalabise
Projekt Kalabis100 zahájil koncert 15. ledna, kdy Rudolfinum rozezněly skladatelovy Symfonické variace pro velký orchestr v podání PKF – Prague Philharmonia. Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové podpořil k oslavám stých narozenin svého zakladatele na čtyřicet koncertů s Kalabisovou hudbou, které se budou v průběhu letošního roku konat po celé republice, ale i v zahraničí.…
Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahajuje sezónu s novým šéfdirigentem Petrem Popelkou
„Partitura je podle šéfdirigenta Petra Popelky výsledkem kreativního procesu, ani trochu statického, ale naopak hodně, hodně dynamického.” “Jsem obrovský patriot, říká o sobě Robert Jindra. Přijde mi až neskutečné, že naše malá země má tak obrovské hudební tradice.“ „Minulý šéfdirigent SOČRu Alexander Liebreich bude protagonistou programu z hudby Franze Schuberta a soudobého díla…
Loučení Alexandra Liebreicha
„Poslouchat avantgardní, novátorskou hudbu je dobrodružná cesta, kterou se vyplatí podstoupit, protože v jejím průběhu objevíme nové netušené krásy.“
„Koncert pro violoncello a orchestr je skladba náročná jak pro sólistu i orchestr, tak pro posluchače preferující hudbu klasicismu či romantismu.“
„Hráči viseli na Liebreichovi očima, bylo zřejmé, jak oběma stranám záleží na ztvárnění každé noty – technicky, dynamicky, výrazově.“
Poslední společný koncert v této sezoně odehráli Rozhlasoví symfonici s končícím šéfdirigentem Alexandrem Liebreichem. Takřka symbolicky byl u tohoto loučení i německý violoncellista Alban Gerhardt, kterého Liebreich do Prahy pozval i na začátku své spolupráce se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V pražském Rudolfinu provedli v pondělí 20. června Lutosławského Koncert pro violoncello a orchestr. Večer vyvrcholil Sedmou symfonií Ludwiga van Beethovena. To vše v excelentním podání se silným emocionálním vkladem.
SOČR dvakrát v Alpách
„Alpskou symfonii vedl Liebreich bez přehnané snahy budovat velká zahloubaná mysteria. Vedl ji jako barvitou, emotivní a přístupnou skladbu“
„Vpravdě sportovní výkon musí podat ten ze skupiny bicích, kterému je svěřeno otáčení klikou stroje na vítr. V Alpách fičí opravdu hodně a opravdu dlouho!“
„Bradshaw působí velmi introvertně, jako pianista je nicméně svrchovaně disponovaný, schopný bezchybného a dostatečně odstíněného zvládnutí skladby, kterou interpreti jeho věku přece jen tak často nehrají.“
Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem ve dvou večerech zahrál Straussovu Alpskou symfonii. V pondělí v pražském Rudolfinu, v úterý na zámeckém nádvoří v Litomyšli. Srovnání akustiky nevychází pro open-air prostor nijak špatně. V první polovině bylo však vždy něco jiného: doma v závěru sezóny Sukova Praga a skvělé Hartmannovo Concerto funebre, na Smetanově Litomyšli Čajkovského Koncert b moll.
Alexander Liebreich: Mým nejoblíbenějším autorem z českých zemí je Janáček
„Máme s rozhlasem plány hned na příští sezónu a samozřejmě také budu zpátky v České republice s Filharmonií Brno.“
„Když byli Mahler, Brahms i Strauss na úpatí hor, tak je vnímali jako něco, co přesahuje lidské bytí, něco, čeho můžete být součástí, ale co je větší než vy.“
„Jako svého nejoblíbenějšího autora z českých zemí mám Janáčka.“
Pondělní večer v pražském Rudolfinu, úterní na zámeckém nádvoří na festivalu Smetanova Litomyšl… Po oba večery diriguje Alexander Liebreich za pultem Symfonického orchestru Českého rozhlasu Alpskou symfonii Richarda Strausse, i když pokaždé v sousedství jiné hudby. V rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz o skladbě podrobně hovoří…
SOČR s Leilou Josefowicz a Alexanderem Liebreichem v pondělí v Rudolfinu
Symfonický orchestr Českého rozhlasu zve na pondělí 13. června od 19:30 hodin do Dvořákovy síně Rudolfina, kde se završí jeho spolupráce s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem. Vedle Sukovy Pragy a Straussovy Alpské symfonie publikum čeká také Smuteční koncert Karla Amadea Hartmanna s americkou houslistkou Leilou Josefowicz. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne…
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka v Ostravě zahájilo překvapení
„Před čekající orchestr najednou energicky vběhl vysoký bělovlasý dirigent a podle charakteristických gest bylo jasno. Petr Altrichter!“
„Pod jeho taktovkou žestě zářily a smyčce zpívaly a celek působil svěže a instrumentálně vyváženě a radostně.“
„Vilém Veverka opět prokázal, že je skvělým hráčem, který ovládá nejen svůj nástroj, ale i publikum.“
Dům kultury města Ostravy už opustila Janáčkova filharmonie, ale dočkal se ještě jednoho, úplně posledního koncertu. Zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka patřil Symfonickému orchestru Českého rozhlasu, který je pro tento ročník festivalu rezidenčním tělesem. Jeho šéfdirigentem je Alexander Liebreich, německý dirigent s kořeny v českých zemích, který do Prahy přišel z rozhlasového orchestru v polských Katovicích, kde si vybudoval renomé. Už proto byl koncert provázen velkým očekáváním.
V neděli začíná MHF Leoše Janáčka. Zahájí ho SOČR a přijede i Sinfonia Varsovia
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se bude letos konat od neděle 29. května do 1. července. Pořadatelé nabídnou tři desítky akcí v Ostravě a na dalších pěti místech severní Moravy a Slezska. Nový ročník mapuje nové trendy a uvádí mladé talenty klasické hudby. Do České republiky přivede poprvé hned několik mezinárodních hudebních es současnosti.…
Filharmonie Brno ve znamení dvou číslovek – 67 a 150
„Pátou sezónu už bude stát v čele jako šéfdirigent Dennis Russell Davies.“ „Pozvání k zahraničnímu hostování v příští sezóně považuje Marie Kučerová za výjimečná a naprosto prestižní.“ „Nesmírně se nám rozjely edukační programy, momentálně jsou v podstatě skoro všechny vyprodané.“ Příští koncertní sezónou Filharmonie Brno, sedmašedesátou, prostupuje připomínka 150. výročí postavení Besedního domu, jejího sídla.…
Víkend soudobé hudby Prague Offspring jako součást festivalu Pražské jaro
„Ukázat publiku nejaktuálnější dění na světové scéně soudobé hudby, ale také umožnit českým a zahraničním hudebníkům nenahraditelný osobní kontakt.“ „Stylové zaměření prezentované hudby bude do určité míry vycházet z profilu souboru Klangforum Wien, ale nevylučuje to ani prezentaci hudby znějící tradičněji.“ „Vedle koncertů zařazených pod hlavičku Prague Offspring patří k výrazným počinům v uvádění…
Na skok u Richarda Wagnera
„Dvořákovu síň naplnila Wagnerova operní hudba výjevem, který měl velkou fantazii, silnou působivost a dramatický tah.“ „Wagnerova hudba je omamná a vyzněla tak.“ „Skladba Valentyna Sylvestrova dala nahlédnout do arzenálu prostředků vracejících znějící hudbu ze světa studené racionality k citovosti.“ Symfonický orchestr Českého rozhlasu na chvíli vtáhl abonenty v pražském Rudolfinu a s nimi i rozhlasové…
Pondělní SOČR se Sylvestrovem a Wagnerovou Valkýrou
Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jeho šéfdirigent Alexander Liebreich na pondělí 21. března připravili jedinečný koncert. V úvodu jako výraz solidarity a podpory ukrajinskému lidu zazní Tichá hudba Valentyna Sylvestrova. Bezprostředně poté se vnoříme do atmosféry prvního dějství Wagnerovy opery Valkýra. Sóla přednesou přední wagnerovští pěvci, mezzosopranistka Stefanie Irányi, tenorista Christian Elsner a basista…
A ve mně to stále ještě bubnuje…
Koncert pro bicí Kaleviho Ahoa spolu s Debussyho Mořem
„Během více než půlhodinové skladby se před námi postupně rozprostřela hudební krajina podmanivé krásy a působivé zvukovosti.“
„Hudebnímu ‚obřadu‘ podlehli všichni zúčastnění – hudebníci i publikum splynuli v jedno.“
„Hudba začíná tam, kde slovo končí. Stačí nechat ji na sebe působit.“
Klasika to nakonec nemusí mít vždy lehké, uvozuje své zamyšlení nad minulým abonentním koncertem Symfonického orchestru Českého rozhlasu muzikoložka Jarmila Tauerová. I po týdnu vzpomíná na Koncert pro bicí a orchestr od Kaleviho Ahoa jako na okamžiky, kdy byla temnou náladou a sugestivní atmosférou díla zcela stržena. A kdy mimořádně sugestivní skladba vyústila do magického ticha… Uvažuje však i nad širším kontextem. Proč nezní v programech zavedených symfonických orchestrů víc současné hudby?
Pondělní SOČR s Alexejem Gerassimezem
Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem připravili další abonentní koncert, který se bude konat zítra od 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina. Posluchačský zážitek i spektakulární podívanou slibuje vystoupení proslulého hráče na bicí nástroje Alexeje Gerassimeze, a to v koncertu finského skladatele Kaleviho Ahoa. Ve druhé části večera zazní orchestrální skica…
Festival Leoše Janáčka v červnu už zase v plné podobě
„Fedosejev chystá Čajkovského a rapsodii Taras Bulba od Leoše Janáčka.“ „V recitálech letos zazáří mladí interpreti, dobývající už světová pódia.“ „Festivalová nabídka počítá vedle klasické hudby také s folklórem, jazzem, dramatickým uměním a baletem.“ Tři desítky akcí v šesti městech Moravskoslezského kraje, z toho dvaadvacet koncertů. Takovou nabídku přináší Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, naplánovaný…
Smetanova Litomyšl letos s koncerty a galakoncerty, komorními operami i muzikálem
„Po dvou předchozích letech, kdy ovlivnila termín i programy protipandemická opatření, organizátoři předpokládají, že festival bude moci být obsahově bohatý.“ „Zveřejněný program slibuje také Slavnostní koncert k převzetí předsednictví Rady EU.“ „Pro tradiční večery na zámku v nedalekých Nových Hradech, jako tamní již desátá stagiona, se připravuje inscenace Vivaldiho opery Il Farnace.“ Festival…
SOČR v pondělí – Brahmsovo Německé requiem a Lutosławského Koncert pro violoncello
Na dalším abonentním večeru Symfonického orchestru Českého rozhlasu zazní v pondělí 24. ledna Violoncellový koncert od polského klasika dvacátého století Witolda Lutosławského s německým sólistou Albanem Gerhardtem. Druhá část programu bude patřit jednomu z nejkrásnějších děl Johannesa Brahmse, Německému requiem. K jeho provedení šéfdirigent Alexander Liebreich přizval sopranistku Christinu Landshamer, barytonistu Michaela Nagye a Pražský…
Pražské jaro 2022 zahájí Barenboim a West-Eastern Divan Orchestra
Smetanovu Mou vlast zahraje na úvodním koncertě festivalu Pražské jaro 12. května 2022 West-Eastern Divan Orchestra, orchestr mladých hudebníků z Izraele a z Palestiny a dalších arabských zemí. Řídit ho má jeho zakladatel Daniel Barenboim. Do 3. června připravili pořadatelé čtyři desítky koncertů. Zveřejněný program hovoří nejen o prvním českém hostování Orchestru Západo-východní divan,…
Rozhlasové žalmy
„Záměr, že Mendelssohnova zpívaná hudba krásně připraví půdu pro Stravinského nevšední kompozici, byl naplněn s naprostou samozřejmostí.“ „Žalmová symfonie, skladba z počátku třicátých let, svou nezdobností jakoby odpovídající funkcionalistické architektuře, se hraje bohužel zřídka.“ „Sergej Chačatrjan působí vlastně docela introvertně.“ Brahmsův Houslový koncert v podání skvělého mladého sólisty Sergeje Chačatrjana a v první polovině…