U jedněch z největších varhan v České republice se o svátcích uskuteční dvojice koncertů. V Praze u svatého Jakuba se nejprve na svátek sv. Štěpána uskuteční pořad Svatojakubské Vánoce, následně bude k mání Novoroční koncert. 26. prosince kromě Smíšeného pěveckého sboru Orfej účinkuje také varhaník Jan Rotrekl. Svatoštěpánský program zahájí Vánoční variace Louise-Clauda Daquina (1694–1772), méně…
Irena Chřibková: Svatojakubské varhany? Za minutu dvanáct!
„I to je posláním festivalu, aby zaznívaly také nové nebo neznámé skladby, ne pouze a výhradně jen osvědčená klasika.“
„Soudobá hudba mě zajímá a Jiří Gemrot má dobré hudební nápady, které dovede mistrně zpracovat.“
„Transkripce nevyhledávám, původní varhanní repertoár je víc než dost rozsáhlý.“
O pražských svatojakubských varhanách hovoří titulární varhanice baziliky Irena Chřibková, ředitelka tamního Mezinárodního varhanního festivalu Audite Organum, jako o velkém nástroji, na který si zdaleka ne každý může každý den zahrát. Jde o největší tuzemské varhany. Stojíme však před jejich nezbytnou rekonstrukcí, upozorňuje a vypočítává, kolik milionů korun je ještě potřeba dát dohromady, než se začne.
Brilantní Irena Chřibková
„Irena Chřibková vystoupila na šestém koncertě Mezinárodního varhanního festivalu u sv. Jakuba.“
„Zvolila kombinaci francouzské a české varhanní hudby.“
„Premiérově zazněla Sonáta pro Es klarinet a varhany ‚Nebeské hlasy‘ Jiřího Gemrota.“
Irena Chřibková je varhanicí minoritského kostela sv. Jakuba na Starém Městě, koncertní umělkyní s rozsáhlou mezinárodní kariérou a „spiritus agens“ a hybná síla každoročního Mezinárodního varhanního festivalu, který organizuje ve svém domovském kostele a který je jednoznačně nejvýznamnějším varhanním festivalem u nás. Vzhledem k jejímu studiu ve Francii Chřibková ráda provádí skladby francouzských autorů a nezapomíná ani na české skladatele. Takto byl 5. září sestaven i její koncert v rámci festivalu. Orámovali ho dva francouzští tvůrci a mezi nimi zazněly kompozice tří českých autorů, z toho jedna v premiéře.
Letní pohoštění u varhan v bazilice sv. Jakuba. Zahraje i vítěz Pražského jara
Dramaturgie 29. Mezinárodního varhanního festivalu Audite organum je sestavena s přihlédnutím k letošnímu Roku české hudby. Koncertní řada v pražské bazilice sv. Jakuba se uskuteční ve dnech od 1. srpna do 19. září, jednotlivé koncerty vždy ve čtvrtek od devatenácti hodin. Jako první na největší varhany v republice zahraje italský varhaník Gabriele Agrimonti, vítěz…
Svatojakubský velikonoční koncert
„Tradiční koncert na velikonoční Boží hod se konal v minoritské bazilice sv. Jakuba.“
„Irena Chřibková přizvala dva spoluúčinkující – mezzosopranistku Lenku Švehlíkovou a houslistku Věru Eretovou.“
„Koncert, trvající hodinu, se skládal ze třinácti kratších skladeb od doby barokní až po Bedřicha Antonína Wiedermanna.“
Společenství Svatojakubské Audite Organum 31. března uspořádalo velikonoční koncert v bazilice sv. Jakuba na pražském Starém Městě. Společně se představily titulární varhanice Irena Chřibková, houslistka Věra Eretová a mezzosopranistka Lenka Švehlíková.
Velikonoční hudební občerstvení v pražské bazilice sv. Jakuba
Společenství Svatojakubské Audite Organum pořádá velikonoční koncert u sv. Jakuba na pražském Starém Městě. Vystoupí titulární varhanice Irena Chřibková společně s houslistkou Věrou Eretovou a mezzosopranistkou Lenkou Švehlíkovou. Koncert se udá 31. března od sedmnácti hodin. Na programu jsou díla ikony varhanní hudby a dějin hudby vůbec Johanna Sebastiana Bacha, posluchačsky nejočekávanější bude…
Svatojakubské vánoce
Pestrý program skladeb čtyř století bude k slyšení na druhý svátek vánoční. Svatoštěpánský koncert v pražské bazilice sv. Jakuba přinese pořad za účasti největších pražských varhan, jak je ovládá titulární varhanice Irena Chřibková. Kromě ní posvátný prostor naplní též zpěv sólistů, manželů Anety (soprán) a Tomáše (tenor) Černých. Další barvu přinese flétna Kateřiny…
Varhany a varhaníci (39)
Nekonečný příběh aneb Kdo je největší, kdo je nejmocnější…?
„Neexistuje metodika, která by říkala, podle čeho se stanovuje velikost varhan.“
„Velikost varhan se měří podle počtu jejich píšťal. Ostatní parametry, jako počet rejstříků nebo manuálů, jsou irelevantní.“
„U varhan nerozhoduje počet píšťal, rejstříků nebo manuálů, ale kvalita zvuku a bohatství barev.“
Balet Bohuslava Martinů Kdo je na světě nejmocnější, pohádka o myších, má na takto položenou otázku v samém závěru jasnou odpověď. Není teď podstatná, ale samozřejmě, že jím není ten, kdo je největší. Mimochodem – kdo je vlastně na světě největší…? Na muzikantskou otázku, který hudební nástroj je největší, je obecná odpověď vcelku jasná. Ani tuba, ani kontrabas, ale varhany. I když jsou každé jinak veliké…
Irena Chřibková uctila velkého varhaníka Bedřicha Wiedermanna
„140. výročí narození největšího českého varhaníka první poloviny 20. století a významného pedagoga Bedřicha Antonína Wiedermanna oslavil 28. Mezinárodní varhanní festival u sv. Jakuba.“
„K provedení Wiedermannových vokálních skladeb byly přizvány sopranistka Jana Sibera a mezzosopranistka Lenka Švehlíková.“
„Kromě Wiedermannových skladeb zazněla ještě Osmá sonáta Alexandra Guilmanta.“
Bylo šťastným počinem dramaturgie 28. Mezinárodního varhanního festivalu u sv. Jakuba připomenout letošní 140. výročí narození největšího českého varhaníka první poloviny 20. století Bedřicha Antonína Wiedermanna. Jeho dílo na samém konci měsíce srpna interpretovala titulární varhanice baziliky Irena Chřibková. Význam Wiedermanna nespočívá jen v jeho rozsáhlé koncertní činnosti. Jako dlouholetý pedagog Pražské konzervatoře vzdělal v oboru všechny významnější varhaníky následující generace.
Jana Sibera zazpívá u sv. Jakuba v rámci Mezinárodního varhanního festivalu
Přehlídka světového varhanního umění v bazilice sv. Jakuba v Praze, která se letos koná poosmadvacáté a trvá do 21. září, v srpnu přinese ještě dva koncerty, oba od devatenácti hodin. Rakouské ozvěny je název pořadu rakouského varhaníka Ernsta Wallyho, který zazní 24. srpna. O týden později návštěvníci kostela uslyší i zpěv v podání Jany Sibery a Lenky Švehlíkové.…
Tóny Slezska na Svatojakubském varhanním festivalu
„Polský varhaník Mariusz Wycisk se představil na druhém koncertě cyklu jako reprezentant varhanního mládí.“
„Zaujal výbornou technikou a jistotou projevu.“
„Jako varhaník ze Slezska provedl Slezskou fantasii na ‚Te Deum laudamus‘ polského autora Mariana Sawy.“
Iniciátorka a organizátorka Mezinárodního varhanního festivalu u sv. Jakuba a tamní titulární varhanice Irena Chřibková připravila již osmadvacátý ročník tohoto prestižního cyklu osmi koncertů odehrávajících se v srpnu a září. Pozvala na něj obvyklý počet šesti varhaníků a varhanic z ciziny, jednoho domácího hosta a každoročně na něm i sama vystupuje. Na druhém koncertě 10. srpna dostalo příležitost varhanní mládí v podobě polského hosta Mariusze Wyciska.
Svatojakubské varhany potřebují rekonstrukci za padesát milionů
„Pro zahájení realizace rekonstrukce varhan je nutné, aby na účtu byly shromážděny finanční prostředky, které by pokryly náklady alespoň do výše 80 procent.“
„Práce na obnově svatojakubských varhan jsou odhadovány na jeden až dva roky.“
„K veřejnosti směřuje výzva k finanční podpoře záměru.“
Varhany v bazilice svatého Jakuba v Praze na Starém Městě, největší v Česku, jsou na hranici životnosti a fungují jen díky maximální péči varhanářů. Není to stav dlouhodobě udržitelný. Potřebnou rekonstrukci vyčíslují Řád minoritů a Nadační fond Sancti Jacobi Organum částkou padesáti milionů korun.
ČRo D-dur: Česká kvarteta a Gardinerovy osmdesátiny
„Dvořák na nové supraphonské nahrávce Pavel Haas Quartetu s Borisem Giltburgem.“ „Bude možné slyšet unikátní mladistvou nahrávku Magdaleny Kožené v oratoriu Jana Dismase Zelenky Kajícníci u hrobu Vykupitelova.“ „Víkendové dopolední programy budou patřit Gardinerovi. V sobotu se začíná připomínkou jeho operetních snímků, ale důležitější bude samozřejmě Bach.“ Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku,…
Svatojakubské Audite Organum poosmadvacáté
Letošní série unikátních koncertů osmadvacátého Mezinárodního varhanního festivalu v pražské bazilice sv. Jakuba se bude konat v termínu od 3. srpna do 21. září, pravidelně o čtvrtcích od devatenácti hodin. Největší varhany České republiky rozezní ruce i nohy předních umělců z Velké Británie, Francie, Polska, Itálie, Rakouska, Jižní Koreje a nebude chybět ani zastoupení českých varhaníků.…
Varhany a varhaníci (37)
Reminiscence na Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena
„Byl to v roce 1978 ojedinělý počin, kdy vyučující z celé republiky dokázali prosadit záměr vytvořit soutěž varhanního oboru.“
„Ke spolupráci byl přizván od roku 1986 i Petr Eben a připravil pro varhaníky milý dárek – zkomponoval tři miniatury.“
„Své soutěžící přijeli povzbudit přátelé i jejich vyučující a z hloučků o přestávkách bylo slyšet názory na výkony ‚těch svých‘ a ‚těch druhých‘ a ‚jasných favoritů‘.“
V Opavě se od 23. do 29. října konal jedenadvacátý ročník Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena. Letos tak uplynulo čtyřiačtyřicet roků od jejího vzniku. Jsou to dvě generace varhaníků, kteří se umístili na mnoha mezinárodních soutěžích a dnes jsou známými koncertními umělci a vyučujícími na konzervatořích či vysokých školách, a to nejen v Evropě.
Festivalový varhanní koncert s mužským sborem a sólovým trombonem
„Vyrovnaný ve svém unisonu, s velkým rozpětím dynamickým a vynikající v intonaci za suverénního řízení svého sbormistra přispěl Kühnův smíšený sbor k mohutnému účinku díla.“
„Jako trombonista se představil Tomáš Trnka. Zaujal krásně znělým nosným tónem a neselhávající technikou.“
„Irena Chřibková provedla obtížnou a technicky velmi náročnou skladbu se suverénním nadhledem.“
Na první zářijový večer připadl na Mezinárodním varhanním festivalu u svatého Jakuba koncert Ireny Chřibkové. Varhanice si k sobě přizvala mužskou část Kühnova smíšeného sboru se sbormistrem Jaroslavem Brychem a trombonistu Tomáše Trnku. Společně posluchačům připravili program „Světlo v temnotách“.
Irena Chřibková zahraje na varhanním festivalu Ebena, Bacha a Francka
Mezinárodní varhanní festival, který od roku 1996 pořádá v bazilice sv. Jakuba v Praze s využitím tamních největších českých varhan Svatojakubské Audite Organum, pokračuje dnes koncertem Ireny Chřibkové, tamní titulární varhanice a ředitelky kůru a hlavní tvůrkyně festivalového programu. Spoluúčinkují Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem a trombonista Tomáš Trnka. Od Petra Ebena jsou zařazeny…
Varhany a varhaníci (36)
Jiří Ropek u Jakuba
„Ropkovy varhanní hodinky, konané při bohoslužbách, přinášely neopakovatelné duchovní zážitky. Věděla o nich celá kulturní Praha a byly navštěvovány stovkami lidí. V době normalizace byly pro mnohé i určitou formou protestu proti tehdejšímu režimu.“
„Byla to osobní iniciativa tehdejšího ředitele Václava Holzknechta, který se vahou své osobnosti zasadil, aby varhaník hrající v kostele mohl zároveň vyučovat na konzervatoři.“
„Do koncertního programu zařadil Tůma i Ropkovu Strahovskou improvizaci – v roce 1983 dokomponovanou Mozartovu improvizaci, kterou jako torzo při jeho návštěvě Strahovského kláštera v roce 1787 zapsal varhaník Norbert Lehmann.“
Šestačtyřicet let byl varhaníkem v bazilice svatého Jakuba v Praze na Starém Městě Jiří Ropek, od jehož narození uplynulo 1. července sto let. Založil v kostele veřejností oblíbené a navštěvované varhanní hodinky, byl úspěšným koncertním hráčem vystupujícím i v zahraničí, stejně jako jeho někdejší učitel Bedřich Antonín Wiedermann také komponoval a po dvě desetiletí vyučoval na Pražské konzervatoři. Jaroslav Tůma má dnes na 27. mezinárodním varhanním festivalu ve stejném chrámu recitál, který je Poctou Jiřímu Ropkovi.
Mezinárodní varhanní festival u svatého Jakuba zahájen
„Už sedmadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu v minoritské bazilice svatého Jakuba zahájil mladý polský varhaník Daniel Strządała.“
„Představil se jako velice jistý a technicky znamenitě vybavený hráč.“
„Zajímavým zpestřením programu byla improvizace na biblický text z Matoušova evangelia.“
Mezinárodní varhanní festival Audite Organum u svatého Jakuba v Praze byl zahájen ve čtvrtek 4. srpna vystoupením Daniela Strządały z Polska. Koncert z děl Bacha, Francka a Szabelského završila improvizace na biblický text.
Mezinárodní varhanní festival u svatého Jakuba od čtvrtka do 22. září posedmadvacáté
Bazilika svatého Jakuba na Starém Městě pravidelně ve čtvrtky od 19 hodin opět ožije Mezinárodním varhanním festivalem. Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky a dramaturgyně a ředitelka této přehlídky, věnuje letošní ročník poctě Jiřího Ropka, který právě u svatého Jakuba působil pětačtyřicet let jako varhaník a skladatel. Od jeho narození uplynulo 1. července rovných sto…
Podorlický Festival F. L. Věka od srpna do října podvanácté
Letošní Festival F. L. Věka nabídne deset koncertů. Prolog, který bude na pořadu 6. srpna v Deštném v Orlických horách, poprvé propojí festival s další významnou kulturní akcí Svátky skla – Tavení skla dřevem. V programu dvanáctý ročník sází na kvalitu, ale také na tradici a v neposlední řadě na velký návrat. Tím bude vystoupení…
Zanícení a elán. Postřehy z Forfestu Kroměříž 2022
„Rozhodně jim nelze upřít značnou míru odvahy a hledačství, když se odvážili do objemných prostor chrámové lodi přijít se subtilními sólovými zobcovými flétnami a s převážně neznámým repertoárem.“
„Laburdovo kompoziční dílo nebylo na Forfestu zastoupeno poprvé. Evidentně se mezi mladými českými, moravskými a japonskými interprety těší nemalé oblibě.“
„Doležalovo kvarteto předneslo v chrámu svatého Mořice čtyři soudobé kvartetní kompozice vzácně jednotného výrazu a jednotné volby kompozičních prostředků.“
Forfest, mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením, se letos konal v Kroměříži už potřiatřicáté. Vděk za to si zaslouží pořadatelé, neúnavná kroměřížská dvojice manželů Zdeňky a Václava Vaculovičových, která už po léta tento projekt, tuto svoji originální ideu doslova hýčká a za všech příznivých i nepříznivých okolností udržuje v kondici.
Mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením Forfest Czech Republic zve na letní projekty
Letošní mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením Forfest Czech Republic začal v únoru a zve na další koncerty v průběhu léta. Pořádá ho Umělecká iniciativa a koná se už potřiadvacáté. Nejbližším koncertem je čtvrteční program v chrámu svatého Mořice v Kroměříži s tématem „Soudobá česká duchovní hudba“. Od 20 hodin tam vystoupí brněnský komorní sbor Ensemble Versus…
Jiřího Ropka připomene letní varhanní festival i koncert Lukáše Dvořáka
„Poctu Jiřímu Ropkovi chystá na 11. srpna Jaroslav Tůma.“
„První povolený koncert v kostele po sedmnácti letech zákazů hrál v hlavním městě v roce 1965 právě Jiří Ropek u sv. Jakuba.“
„Chrámová hudba u sv. Jakuba byla v dobách komunistické diktatury pojmem: a to díky tamnímu sboru a orchestru, které vedl a řídil Josef Hercl, a souběžně i díky Jiřímu Ropkovi.“
Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba v Praze bude letos v létě uspořádán k poctě Jiřího Ropka, který právě tam působil 45 let jako varhaník. Od jeho narození uplyne 1. července rovných sto let. Jiřímu Ropkovi nyní také věnuje poslední květnový večer svůj bakalářský koncert v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze mladý varhaník Lukáš Dvořák, žák Pavla Černého na AMU.
Českolipský komorní cyklus dnes nabídne varhanní recitál
Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu dnes pokračuje varhanním recitálem v nově zrekonstruovaném kostele Mistra Jana Husa. Předposlední letošní zastavení komorní řady nabídne v úterý 16. listopadu průřezový program s názvem Napříč světem… napříč staletími… Zahraje jedna z předních českých varhanic Irena Chřibková, titulární varhanice a ředitelka kůru baziliky sv. Jakuba v Praze. Kostel Mistra Jana Husa…
Varhany a varhaníci (33)
Johann Vexo: Jak najít v Praze zvuk podobný francouzskému?
„Byl jsem rád, že jsem mohl na koncertě zažít tak početné obecenstvo. Vždycky je příjemné, když můžeme hrát pro hodně lidí.“
„Olivier Latry je jeden z největších světových varhaníků. Profesionál. A také moc milý člověk.“
„Jsem opravdu šťastný, že mám v Nancy přístup k jednomu z největších nástrojů Cavaillé-Coll.“
Johann Vexo je titulárním varhaníkem katedrály v Nancy, vyučuje ve Štrasburku, koncertuje po světě. Na začátku podzimu byl posledním účinkujícím v programu 26. mezinárodního varhanního festivalu, který pořádá Audite Organum v Praze v bazilice sv. Jakuba. V rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz vzpomíná na pražský koncert, přibližuje jednoho ze svých učitelů Oliviera Latryho, popisuje situaci varhan v Notre-Dame v Paříži…
Svatojakubské Audite organum jde do finále
Poslední dva koncerty Mezinárodního varhanního festivalu v pražské bazilice svatého Jakuba se budou konat ve čtvrtky 16. a 23. září od 19 hodin. První nese název Setkání čtyř rukou a čtyř nohou. Společně zahrají Leylie Yekta z Ázerbájdžánu a Nils Larsson ze Švédska. Zazní hudba Johanna Sebastiana Bacha, Adolfa Friedricha Hesseho, Georga Friedricha Händela, Gustava…
Christian-Markus Raiser: Varhaníci jsou trochu jako duchové
„Max Reger to vyjádřil slovy, že Bach stojí na počátku i na konci vší hudby…“
„Říkávám, že jsme takoví hudební desetibojaři.“
„Chtěl jsem hráče přivést blíž posluchačům, aby bylo vidět, že jsou to také lidské bytosti.“
Pátý koncert Mezinárodního varhanního festivalu, který v Praze pořádá Svatojakubské Audite Organum, patří ve čtvrtek německému varhaníkovi Christianu-Markusi Raiserovi, kantorovi evangelického Městského kostela v Karlsruhe. Působí tam jako varhaník a sbormistr už pětadvacet let a stojí nejen za podobou hudby při bohoslužbách, ale také za koncepcí tamního letního varhanního festivalu Internationaler Orgelsommer Karlsruhe. Právě v souvislosti s ním v rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz s úsměvem říká, že varhaníci jsou tak trochu jako duchové. Nejsou totiž většinou na kůru vidět…
Irena Chřibková u Jakuba
„Na úvod zvolila vrcholné Preludium g moll Dietricha Buxtehudeho, formálně toccatovou fugu střídající improvizační a polyfonní části, a skloubila je do koncisního celku.“ „Sympatickým odskočením bylo provedení variační Arie Bernarda Storaceho na malé barokní varhany na postranním kůru.“ „Narejstříkování se vyhnulo bombastickému plenu a upřednostnilo jemnější, barevnější a intimnější zvuk.“ Irena Chřibková působí v Praze…
Varhany a varhaníci (29)
Irena Chřibková u svatého Jakuba
„Při dnešním recitálu zahraje na oboje varhany, které jsou na svatojakubském kůru.“
„Se svými 8277 znějícími píšťalami je nástroj u sv. Jakuba od 80. let minulého století největšími varhanami v České republice.“
„Být varhaníkem je dobrodružství.“
Tajemství víry nazvala svůj dnešní recitál na Mezinárodním varhanním festivalu v bazilice svatého Jakuba v Praze tamní titulární varhanice Irena Chřibková. Letos si připomíná třicet let působení u svatojakubských varhan. A je hlavní organizátorkou a dramaturgyní přehlídky, která se koná už pošestadvacáté. Od 5. srpna do 23. září se uskuteční osm koncertů a na festivalu se postupně představí devět varhaníků. V polovině září totiž vystoupí dva z nich společně, na čtyři ruce.