Úspěšný první absolventský koncert Pražské konzervatoře s Karlovarským symfonickým orchestrem
„Specifická doba si žádá specifická řešení. Díky tomu absolventky a absolventi Pražské konzervatoře o svůj absolventský koncert nepřišli.“
„Faethón – obraz pro symfonický orchestr je svěží a intenzivní kus mladého autora, kterého se vyplatí do budoucna sledovat.“
„Sympatický a úspěšný koncert po všech stránkách, jehož premiéra proběhla 26. května 2021, je nadále k dispozici profilu YouTube Pražské konzervatoře.“
Pražská konzervatoř nechtěla v letošním specifickém roce ochudit absolventky a absolventy o koncert na závěr studia, a proto zorganizovala koncert bez publika, z něhož vznikl jak obrazový, tak zvukový záznam. Online se představila harfenistka Kateřina Valášková v Glièrově koncertu, akordeonista Filip Kratochvíl v koncertu Jindřicha Felda, hornistka Zuzana Meierová v koncertu Jiřího Pauera a v premiéře zazněla také kompoziční práce absolventa Šimona Rahmana s názvem Faethón.
Specifická doba si žádá specifická řešení. Díky tomu absolventky a absolventi Pražské konzervatoře o svůj absolventský koncert nepřišli. Ačkoliv nebylo donedávna možné provozovat veřejně živé umění, rozhodla se Pražská konzervatoř angažovat Karlovarský symfonický orchestr a dát postupně prostor všem, kdo v tomto problémovém roce končí studium. Koncerty s velkým symfonickým tělesem byly natočeny počátkem dubna v Karlových Varech a vznikl z nich nejen obrazový záznam, ale také nahrávka. Její části budou mít jednotlivé absolventky a absolventi k dispozici jak pro svoji uměleckou propagaci, tak třeba pro další studium.
Možnost zahrát si s profesionálním orchestrem, a navíc hru zaznamenat, je ideální příležitostí pro každou začínající umělkyni a umělce. Za Karlovarský symfonický orchestr se postavila česká dirigentka a pedagožka Miriam Němcová, která vede na Pražské konzervatoři Oddělení dirigování. Za normálního stavu by pravděpodobně stála před „domáckým“ Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře, který dirigentsky i umělecky vede. Tentokrát tomu bylo jinak a nutno dodat, že pro další využití nahrávky je angažmá profesionálního orchestru více než dobře.
Nejprve se představila harfenistka Kateřina Valášková, která absolvovala studium pod vedením Lydie Härtelové. S lehkostí a precizností provedla zvukově přitažlivý Koncert pro harfu a orchestr Es-dur op. 74 sovětského skladatele Reinholda Moriceviče Glièra. Tato třívětá neoromantická skladba z roku 1938 kombinuje vídeňský klasický styl s ruskými akcenty a nabízí sólistovi nepřeberné množství hráčského uplatnění; v podání Kateřiny vyzněl neobvykle působivě. Především ve střední části harfenistka čaruje a unáší posluchače až do filmových obrazů.
Jako druhý se uvedl na akordeon Filip Kratochvíl, který studoval u Josefa Hřebíka. Zvolil si Koncert pro akordeon a orchestr z roku 1973 od Jindřicha Felda mladšího, hudebního skladatele, který absolvoval a poté pedagogicky působil na Pražské konzervatoři. Tuto ryze moderní a pro sólistu náročnou skladbu zahrál Filip opravdu povedeně. Vedl ji s dostatečnou přesností až přísností směrem k jejímu neutuchajícímu dramatickému výrazu. Takové dílo nelze zahrát, pokud by hráč nedokázal bravurně ovládat svůj nástroj.
Trojici uzavírá hornistka Zuzana Meierová, která studovala u Petra Hernycha. Představila Koncert pro lesní roh a orchestr dalšího absolventa Pražského konzervatoře, Jiřího Pauera. Zuzaně sedla expresivní první věta a pak také finále, které ovládla suverénně a přesvědčivě. Ve střední elegické části zaujal lahodný tón horny ve spojení s houslemi. Je potřeba upozornit na dobrou souhru sólistky a orchestru. Karlovarský symfonický orchestr s Miriam Němcovou v čele uvedl technicky skvěle i premiéru nové kompozice Šimona Rahmana. Ten absolvoval studium skladby u Jiřího Gemrota. Faethón – obraz pro symfonický orchestr je svěží a intenzivní kus mladého autora, kterého se vyplatí do budoucna sledovat.
Sympatický a úspěšný koncert po všech stránkách, jehož premiéra proběhla 26. května 2021, je nadále k dispozici na YouTube profilu Pražské konzervatoře. Premiéra druhého absolventského koncertu proběhne 2. června 2021, taktéž na YouTube Pražské konzervatoře. Jistě se vyplatí sledovat!
Foto: Pražská konzervatoř / KlasikaPlus
Příspěvky od Jan Průša
- Zamilovaní mladí na Lípě Musice
- Bennewitzovo kvarteto přeneslo Vídeň na sever Čech
- Elizabeth Jiřičková a Barbora Brabcová: Skvělých skladatelek, jako byla Vítězslava Kaprálová, snad muselo existovat více
- Jiří Habart: Koncert na Pražském jaru je nejhezčím dárkem
- Anne Akiko Meyers od minimalismu ke Dvořákově srdečnosti
Více z této rubriky
- Hudebně-informativní představení nové sezony spolku Lieder Society
- Fagoty z Prahy a Wroclawi na HAMU
- Kamenice nad Lipou. Rodné město Vítězslava Nováka a místo konání klavírní soutěže
- Moravská filharmonie při radostném setkání s absolventy JAMU
- Třicátá Heranova violoncellová soutěž hlásí rekordní účast
- Bachpreisträger zahrál v Příbrami. Bravurně a s mladickou vervou
- Punkt deset let na scéně
- Festival a soutěž k poctě Jaroslava Kociana s pořadovými čísly 20 a 67
- Liberecký Severáček přivítá hosty z Nizozemí
- Pěvecká soutěž Operalia letos v bulharské Sofii