Všech pět největších Čechů na ploše jednoho týdne brněnskými hlasy
Český filharmonický sbor Brno načíná 34. koncertní sezónu 2024/2025 a 19. ročník cyklu abonentních koncertů. V Besedním domě se v neděli 6. října na prvním z nich v duchu Roku české hudby rozezní hudba čtyř českých skladatelských velikánů. Následně se sbor odebere do Německa, kde vystoupí třikrát ve třech dnech 11. až 13. října a kde je v nabídce i hudba pátého z tuzemských klasiků.
Zahajovací koncert k Roku české hudby nabídne výběr z Dvořákových Moravských dvojzpěvů, Smetanovu populární Českou píseň, Horu tří světel Bohuslava Martinů a Janáčkův Otčenáš. V sólových úlohách se nabídnou Tomáš Kořínek (tenor), Tomáš Badura (baryton), Vítězslav Šlahař (recitace), Pavla Kopecká (harfa), Martin Jakubíček (varhany) a Miriam Zuziaková (klavír). Český filharmonický sbor Brno vede zakladatel, sbormistr a dirigent Petr Fiala.
11. října se sbor představí ve Stuttgartu, kde se podílí na produkci pro obří nároky méně prováděného Verdiho díla Messa da Requiem. Diriguje Carlo Goldstein. A do bamberské Konzerthalle brněnský sbor pozval šéf bavorského orchestru Jakub Hrůša. Znít pod jeho řízením bude Sukova – brněnský sbor se tak věnuje i pátému z největších českých hudebních tvůrců – symfonická báseň Zrání, a to nadvakrát 12. a 13. října. Zrání se vyskytlo i na programu minulé sezony České filharmonie – tehdejší hrůšovské uvedení s Pražským filharmonickým sborem KlasikaPlus.cz reflektovala ZDE. Bamberské koncerty zahrnují také interpretaci Rachmaninovovy Rapsodie na Paganiniho téma a Janáčkova orchestrálního Tarase Bulby.
Foto: Facebook sboru / Štěpán Plucar
Příspěvky redakce
- K České filharmonii přijede debutově Nathalie Stutzmann
- Moravská filharmonie Olomouc nejen s Robertem Kružíkem
- Může duše puknout jako zvon? Odpověď hledá Lieder Society
- Pavel Haas Quartet mezi Schubertiade a Wigmore Hall
- Hudební vzpomínka na moravské skladatele na JAMU