úterý, 22 červen 2021 09:08

Obnovený Dvořákův festival zahájen

Autor:

Po pětileté odmlce se vrací Dvořákův festival. Organizátoři 63. ročníku zvou na skladatelovy melodie napříč žánry a slibují pestrou paletu koncertů kvalitní hudby v různorodém uměleckém obsazení i dramaturgických podobách. Nejstarší hudební festival s Dvořákovou hudbou na světě nabízí od června do října v šesti krajích, pětadvaceti městech a obcích na čtyřicet koncertů. Podtitul letošního ročníku nese název Vaše léto s hudbou. Dvořákova díla zaznějí v různých úpravách a aranžích v podání profesionálních sólistů, komorních souborů, ale třeba i v recitačním doprovodu známých herců v tradičních i méně obvyklých prostorách. To vše v roce 180. výročí narození jmenovce festivalu.

 

7

 

„Svým uměním posluchače potěší například flétnista Jiří Stivín, swingoví Prague Rhythm Kings, herci Jan Čenský a Jan Štastný, hudební skladatel, malíř a pedagog Vladimír Franz, zpěvačky Monika Načeva či Lucie Hilscherová, pěvec Roman Janál, varhaník Aleš Bárta, uskupení Prague Vivaldi ensemble a mnoho dalších,“ prozrazuje dramaturgie s tím, že přináší svědectví, že Dvořákova hudba dávno není výsadou jen klasického repertoáru, ale stává se inspirací a výzvou k novým pojetím také u žánrů, jakými jsou folk, jazz, rock či lidová písňová tvorba. Nejen Dvořákovo dílo však zazní z koncertních síní či netradičních prostor, ale bude rovněž obohaceno hudebním výběrem dalších tvůrců a skladatelů.

 

3

 

Ke 180. výročí narození Antonína Dvořáka nabízí festival využití volného času o prázdninách a dovolených spojeného s cestováním a kulturou. „Představit lákavý program s hudbou různých žánrů spojený s návštěvou našich známých i méně známých památek je cílem našeho snažení, které spočívá v podpoře kultury a cestovního ruchu,“ přibližuje poslání festivalu jeho ředitel Jakub Hrubý.

V sobotu 26. června se stane kaple na zámku Sychrov místem koncertu varhaníka Aleše Bárty a barytonisty Romana Janála. Posluchači si vedle Biblických písní Antonína Dvořáka vychutnají poslech varhanních opusů, například od Bohuslava Matěje Černohorského, Johanna Pachelbela, Johanna Sebastiana Bacha nebo Luboše Sluky.

 

6

 

Mezi dalšími hudebními setkáními se uskuteční mimořádný koncert v rámci Svatovítských varhanních večerů, na němž zazní Dvořákova Mše D dur Lužanská. Během večera ve Svatovítské katedrále vystoupí v úterý 6. července Pražský katedrální sbor se svými sólisty, pod taktovkou Josefa Kšici. Program doplní Mendelssohnova Sonáta č. 1 f moll a varhanní improvizace Přemysla Kšici.

 

5

 

O čtyři dny později dojde na komponovaný pořad k oslavě jmenovce festivalu. Herec Jan Čenský zarecituje básně na dvořákovské motivy, a to za zvuku varhan, za které usedne Aleš Bárta. Program s názvem Laudatio pro Antonína Dvořáka se uskuteční v sobotu 10. července v prostředí katedrály Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory. Vedle dvořákovského výběru zazní ukázky díla Léona Boëllmanna, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho či Leoše Janáčka. Tento program bude k vidění ještě v pátek 30. července, a sice v kostele Nanebevstoupení Páně ve východočeském Josefově.

Křišťálový koncert čeká obyvatele a návštěvníky severočeských Hejnic, kde v neděli 1. srpna odpoledne v místní bazilice Navštívení Panny Marie budou znít varhany, trubka a zpěv. Za varhany usedne Přemysl Kšica, na trubku zahraje Ladislav Kozderka a barytonová sóla zazpívá Jakub Hrubý.

Festival věří, že třešničkou na dortu 63. ročníku bude Děkovný koncert k příležitosti prvního výročí obnovení Mariánského sloupu, a to v sobotu 14. srpna v Týnském chrámu v Praze. Hráči České filharmonie v uskupení Prague Vivaldi Ensemble připraví program k výročí 280 let od úmrtí Antonia Vivaldiho. V rámci koncertu vystoupí herec Jan Šťastný.

 

10

 

„Jako Pocta skladateli J. B. Foerstrovi, od jehož úmrtí v květnu uplynulo 70 let, vystoupí 29. srpna v pražském kostele sv. Vojtěcha Foerstrovo komorní pěvecké sdružení spolu s Pražským ženským sborem a barytonistou Romanem Janálem,“ oznamuje dramaturgie a dodává, že právě na tomto místě působil v letech 1874–1877 Antonín Dvořák jako varhaník.

Mimořádnou oslavou jména Antonína Dvořáka bude koncert v pražském kostele svatého Štěpána, který se odehraje ve středu 8. září, tedy v den Dvořákových narozenin. Kostel je se skladatelem spojen tím, že se zde roku 1849 oženil. Na programu budou fragmenty z jeho díla a dále varhanní melodie z pera Josefa Suka a hudba Josefa Bohuslava Foerstera. Na varhany zahraje Petr Hostinský. Zvláštním hostem bude vysokoškolský pedagog, malíř a hudební skladatel Vladimír Franz, který život a dílo skladatelské legendy přiblíží.

Doprovodným projektem festivalu je takzvaný Dvořákův cestovní pas. Pas a kupóny na zvýhodněné vstupy do mnoha zajímavých turistických míst či atrakcí regionu (muzea, galerie, divadla, hrady, zámky, turistické zajímavosti) mají platnost až do konce září. Každý návštěvník tento pas obdrží k zakoupené vstupence na jakýkoliv z koncertů.

 

9

 

Více informací o dalších koncertech je k dispozici na webu https://www.dvorakuvfestival.cz, na Facebooku a na Instagramu.

 

Foto: archiv festivalu, archivy interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.