ČRo D-dur: Z programu Salcburského festivalu nebo Myslivečkova opera
„Středeční večer vybírá Dagmar Henžlíková z nabídky EBU: Jakub Hrůša a Orchestrem Akademie sv. Cecílie, Petr Popelka s Vídeňskými symfoniky…“
„Ve čtvrtek nabídne stanice D-dur záznam koncertu Kateřiny Kněžíkové a Kateřiny Englichové s názvem ‚Kdo v zlaté struny zahrát zná‘.“
„V sobotu se vydáme na návštěvu do loňského Salcburku a Jana Vašatová představí díla znovuobjeveného skladatele Mieczyslawa Weinberga.“

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to nepřetržitě. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah prostor dokonce pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je synonymem pro „samou hudbu“, pravidelně proto nahlížíme do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 10. do 16. února?
V pondělí se začíná Mozartovou Lineckou symfonií s Vídeňskými filharmoniky a Leonardem Bernsteinem, už v 8:02. V 8:57 zazní celý druhý díl Dobře temperovaného klavíru Johanna Sebastiana Bacha s Andrásem Schiffem, velkým znalcem Bachova díla, umělcem se smyslem pro hudební strukturu. Bach tu podruhé zkomponoval preludium a fugu ve všech tóninách, aby ukázal možnosti „temperovaného“ ladění. Ve 12:23 je na programu Brahmsovo Německé requiem s Claudiem Abbadem a Berlínskými filharmoniky. A ve 14:39 je na programu další Brahms, tentokrát Symfonie č. 2 D dur s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem, část jeho kompletu z počátku 90. let. Večer od osmi hodin zazní Symfonie č. 3 Jaroslava Krčka pro orchestr, sbor a recitátora s Radovanem Lukavským, a opět Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem.

V úterý v 9:39 zazní kompletní kvartetní Cypřiše Antonína Dvořáka se Stamicovým kvartetem, které nahrálo kvartetního Dvořáka kompletně. V 11:22 dostane znovu prostor Česká filharmonie, tentokrát za řízení Wolfganga Sawallische – provede Čtvrtou symfonii Bohuslava Martinů. Ve 12:38 interpretuje Vlachovo kvarteto Smyčcový kvartet č. 19 C dur „Disonantní“ Wolfganga Amadea Mozarta. Další klíčové dílo Johannesa Brahmse zazní ve 13:44, tentokrát Dvojkoncert a moll, op. 102 s Josefem Sukem a Heinrichem Schiffem, Orchestrem FOK a znovu Jiřím Bělohlávkem. Ve 20:07 je na programu Stabat Mater Gioacchina Rossiniho, mimo jiné s Katiou Ricciarelli a Ruggerem Raimondim.

Ve středu je na programu vzorové provedení dechové Koncertantní symfonie Wolfganga Amadea Mozarta – s Aurele Nicolet, Heinzem Holligerem, Hermannem Baumannem, Klausem Thunemannem a Akademií sv. Martina pod vedením Nevilla Marrinera. Středeční večer vybírá Dagmar Henžlíková z nabídky EBU. A zazní program, který částečně známe z loňského Pražského jara, Jakub Hrůša bude dirigovat Orchestr Národní akademie svaté Cecílie v programu s Kubánskou předehrou George Gershwina, Koncertem pro klavír Masona Batese a Symfonickými tanci Sergeje Rachmaninova. A i další koncert spojuje světový orchestr a českého dirigenta, ve 22:13 zazní Čajkovského klavírní koncert b moll s Annou Vinnitskayou, Vídeňskými symfoniky a Petrem Popelkou. A společně pak provedou i Koncert pro orchestr Bély Bartóka.
Ve čtvrtek v 9:50 je na programu historická nahrávka původní verze Dvořákova Klavírního koncertu g moll se Svjatoslavem Richterem, Orchestrem FOK a Václavem Smetáčkem. Je to snímek z Pražského jara, na kterém se slavný klavírista představil mnohokrát, ale málokdy s Dvořákem. Ve 12:44 je na programu další klavírní koncert, tentokrát č. 1 e moll Fryderyka Chopina s Vladimirem Ashkenazym ve dvojroli klavíristy a dirigenta. Stravinského Pták ohnivák se rozezní v 15:35 s Leonardem Bernsteinem a Izraelskou filharmonií. Ve dvacet hodin nabídne stanice D-dur záznam koncertu Kateřiny Kněžíkové a Kateřiny Englichové s názvem Kdo v zlaté struny zahrát zná. Ve 21:15 provede Herbert von Karajan Haydnovu Symfonii č. 98, samozřejmě s Berlínskými filharmoniky a před půlnocí Violoncellovou suitu Johanna Sebastiana Bacha a Mstislavem Rostropovičem.

V pátek je možnost slyšet v 10:18 klasickou nahrávku Mendelssohnova houslového koncertu s Českou filharmonií, Josefem Sukem a Karlem Ančerlem. Do dvaceti hodin dostane prostor hudba 20. století – postupně Miloš Štědroň, Krzysztof Penderecki, André Jolivet, Philip Glass, Paul Hindemith a Sofia Gubajdulina.
V sobotu se vydáme na návštěvu do loňského Salcburku a Jana Vašatová představí díla znovuobjeveného skladatele Mieczyslawa Weinberga, dokonce pět jeho symfonií. V sobotu večer ve 22:22 je ještě prostor pro významné oratorní dílo Gerontiův sen Edwarda Elgara na text básně Johna Henryho Newmana, význačného anglického kardinála. V neděli pokračuje návštěva Salcburského festivalu v roce 2024 nahrávkami Marca Minkowského, mimo jiné s díly Jacquese Offenbacha. Opera v šestnáct hodin bude tentokrát od Josefa Myslivečka, má název Medón, král epirský.

Foto / zdroj: archiv KlasikyPlus.cz, peuserdesign.de
Příspěvky od Jindřich Bálek
- ČRo D-dur: Leningradská s Berlínskými filharmoniky
- Emotivní program v klasickém hávu a velice solidní Prague Philharmonia
- ČRo D-dur: Skladby inspirované Ostravou neboli Ostravské stopy
- ČRo D-dur: Prokofjevův Hráč a Mahlerova Osmá s Byčkovem
- Semjon Byčkov ve stylovém klasicismu
Více z této rubriky
- Protože to nevzdám. Hudební Odyssea s Fišarovou a Košárkem
- Dvě tria a tanec v žižkovském Atriu
- Exkurze do Londýna s Alenou Hönigovou
- Hudební festival Zbraslav počtvrté a znovu premiérově a přitažlivě
- Smetanovské dny. Týden druhý
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble
- Filharmonie Brno zamíří do Polska, doma zahrají orchestrální akademici
- Nitrová, Nekoranec a Kahánek. Nabitý Zápisník zmizelého na půdě ostravské univerzity