Nominace na prestižní ceny ICMA i pro řadu českých hudebníků
Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí nominovali na ceny ICMA 2024 (International classical music awards). Mezi nominovanými jsou i Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor či Jakub Hrůša. Vítězové letošního ročníku budou oznámeni 18. ledna 2024.
V kategorii Symfonická hudba byla Česká filharmonie společně s mahlerovským specialistou Semjonem Byčkovem nominována za album komponistovy První symfonie zvané „Titán“; společně s Pražským filharmonickým sborem pak také za natočenou Druhou symfonii „Vzkříšení“. (Obě nahrávky vyšly u labelu Pentatone.) Přední český sbor figuruje rovněž v kategorii Operní video za bregenzské účinkování v Giordanově opeře Siberia a také v sekci Opera za audionahrávku opusu Cardillac skladatele Paula Hindemitha s Mnichovským rozhlasovým orchestrem a dirigentem Stefanem Soltészem.
V případě Jakuba Hrůši se jedná o dvě nahrávky Bamberských symfoniků: rapsodii Schelomo Ernesta Blocha s violoncellistou Ulrichem Wittelerem (kategorie Koncerty), která byla pořízena u společnosti Genuin, a dále v kategorii Symfonická hudba album Liebestod s hudbou Richarda Wagnera, Richarda Strausse a Gustava Mahlera u značky Accentus Music. V Kategorii Operní video je nominován záznam produkce opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová ze Salcburského festivalu v provedení Vídeňských filharmoniků v režii Barrie Koskyho s Corinne Winters v titulní roli.
Poctivá snaha se vyplatila také triu klavíristy Borise Giltburga a manželů Jarůškových. Jejich kompletní nahrávka trií Antonína Dvořáka získala nominaci v kategorii komorní hudby – zároveň se jedná o jedinou nominací pro vydavatelství Supraphon. Radovat se může také jeden český sólový pěvec. Petr Nekoranec se podílel na nahrávce Porporovy opery Carlo il Calvo. Počin u vydavatelství Parnassus je zařazen mezi nominované v kategorii Opera.
V kategorii Premiere recordings, která se zabývá nahrávkami děl, která ještě nikdy nebyla natočena (vyjma soudobých kompozic, které mají vlastní kategorii) je na listinu zařazen i Český národní symfonický orchestr za album Anfossi: Sinfonie & Overtures. Nahrávání řídil dirigent Alessandro Fabrizi.
Z českého pohledu jsou zajímavé také nominace pro Dennise Russella Daviese, šéfdirigenta Filharmonie Brno, který s Vídeňským rozhlasovým symfonickým orchestrem stvořil nahrávku Weill: Propheten + Four Walt Whitman Songs; bez zajímavosti pak není ani nominace pro Rafaela Kubelíka v kategorii historických nahrávek nově vydaných. Na edici Warner classics se objevuje i s Herbertem von Karajenem.
Pro Jakuba Hrůšu, který právě tráví čas v Chicagu, kde hudebně řídí produkci Její pastorkyně (Jenůfy) Leoše Janáčka, je to opět velmi úspěšný ročník a sklizeň nominací. „Jsem poctěn, že se nominaci ICMA těší takto náročné, netuctové dramaturgické počiny,“ říká dirigent. „Hudba Wagnera, Mahlera a Strausse je samozřejmě známá, ale kombinace děl na našem cédéčku velmi neotřelá. Z Šeloma mám radost proto, že jde o projekt, jehož sólistou je tehdejší lídr naší bamberské violoncellové skupiny Ulrich Witteler, jehož umění patří do světové špičky. A Káťa s Vídeňáky ze Salcburku? Absolutní divadelní highlight. Jsem šťastný, že jeho kvality rezonují i na DVD!“ Loni byl Jakub Hrůša také nominován se třemi nahrávkami a nakonec vyhrál cenu ICMA v kategorii Symfonická hudba za CD, které obsahuje Symfonii č. 1 E dur Hanse Rotta a Mahlerovu skladbu zvanou Blumine.
Soutěž International Classical Music Awards (ICMA) je každoročně otevřena všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí. Členy poroty jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska (Crescendo, Andante, Musica, Pizzicato, Das Orchester, Scherzo, Musik & Theater ad.). Ceny se udělují celkem v šestnácti kategoriích.
Foto: Facebook / International Classical Music Awards (ICMA), Facebook České filharmonie, Lukáš Kimlička, Pražské jaro / Zdeněk Chrapek, Ian Ehm
Příspěvky redakce
- Mezzosopranistka Bella Adamova oslaví Vánoce v Hanoji
- Hudební rodina Vlach-Ericsson vánočním hostem Václava Hudečka
- Závěru Roku české hudby s Ivem Kahánkem
- S FOKem před Vánoci u Šimona a Judy, v Anežském klášteře i v Obecním domě
- Hold Jaroslavu Krčkovi při Břevnovském hudebním setkání
Více z této rubriky
- Mezzosopranistka Bella Adamova oslaví Vánoce v Hanoji
- Hudební rodina Vlach-Ericsson vánočním hostem Václava Hudečka
- Závěru Roku české hudby s Ivem Kahánkem
- S FOKem před Vánoci u Šimona a Judy, v Anežském klášteře i v Obecním domě
- Hold Jaroslavu Krčkovi při Břevnovském hudebním setkání
- Pestrobarevné Vánoce v Bratislavě
- Aranž na druhou s dechovým kvintetem Prague Philharmonia
- Ostravskou Rybovku následuje pocta Petru Hapkovi
- Zlínská mozartovská benefice s Adrianou Banásovou
- Klášterní hudební slavnosti nadzdvihly pokličku příštího programu